Poşet neden ücretli?

TBMM Çevre Komisyonu Başkanı, AK Parti Trabzon Milletvekili Muhammet Balta, naylon poşetlerin ücretli olmasının nedenini açıklarken, “Havasının, suyunun, toprağının temiz olduğu bir Türkiye için. İnsanların ve bütün canlıların sağlıklı ve mutlu yaşadıkları bir Türkiye için. ‘Kirleten öder’ mantığıyla atık miktarlarını azaltmak için. Kanun teklifi, ‘Çevre siyaset üstüdür’ anlayışıyla, çevre komisyonunda tam bir uyum içerisinde kabul edilmiştir. Bundan sonra daha temiz bir Türkiye için milletimizin desteklerini bekliyoruz” dedi.

Balta, poşetin neden ücretli olduğunu da madde madde şöyle sıraladı;

1. Ülkemizde yıllık 1 kişi 440 poşet kullanıyor, bunu 2019’da 90, 2023’de 40’a düşürmek istiyoruz.

2. Çevreyi kirleten, uzun yıllar yok olmayan, çevreye ve canlılara zarar veren plastik kullanımını azaltmak istiyoruz.

3. İsrafı önlemek istiyoruz.

4. Çevreyi kirletmeden temiz tutmak için bu kanunu çıkarttık.

5. Kanunda sadece poşet yok; havayı, suyu, toprağı kirletenlere de ağır cezalar var.

6. Poşetin 25 kuruş olan ücretinin 15 kuruşu Bakanlığa gidecek. Bu paralar belediyelerin çevresel projelerine aktarılacak. Takip poşet parası fişlerde var.

7. Kaynakların verimli kullanılması sağlanacak.

8. Atığın miktarı azalacak.

9. Atıkların, kaynağında ayrı toplanması amacıyla SIFIR ATIK yönetim sistemini kuran, uygulayan işletmelere teşvik verilecek. Plastik poşeti ücretsiz verdiği tespit edilen işletmelere depo alanı hariç kapalı satış alanın her metrekaresi için 10 TL idari para cezası verilecektir.

10. 2021 tarihinden itibaren Bakanlığın belirleyeceği ambalajlar için depozito uygulaması zorunlu olacaktır.

11. Lastik, pil, madeni yağ, elektrikli ve elektronik eşyalar, plastik ambalajlardan, metal ve kompozit ambalajlardan geri kazanım katılım payı alınacaktır.

Poşet olayı aslında pek büyütülecek olay da değil. Muhammet Balta, naylon poşetin çevreye ne denli zarar verdiğini bilen isimlerin başında gelir. Çünkü Balta’nın vekil seçilmeden önce naylon poşet imalathanesi vardı.

***

 

Sosyal medyadan inciler…

Toplumsal olarak sözde değil özde karşı durmamız gereken sorunlar

Sakın şöyle demeyin ‘bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın’. Unutma böyle düşündüğümüz müddetçe yılan hepimize dokunur.

1.Trafikte terör

2. Tefecilik ve faiz

3. Gıybet ve dedikodu

4. Adam kayırma ve torpil

5. Kadına ve çocuğa şiddet

5. Cinsel taciz ve istismar

6. Uyuşturucu madde satışı

7. Dilencilik ve çocuk işçiliği

8. Zehirleyen TV programları  (Yusuf Keskin)

***

MHP İstanbul 3. Bölge Milletvekili adayı İsa İlyasoğlu, Kenan Evren hakkında yaptığı konuşma nedeni ile ihraç edilmişti.

İYİ PARTİ'ye çiçek yolladıkları için Isparta'nın Eğirdir ilçesinde 2 belediye meclis üyesi, 1 il genel meclisi üyesiyle ilçe eski başkanının da aralarında bulunduğu 9 kişi, MHP'den kesin ihraç talebiyle disiplin kuruluna sevk edildi.

Kongrede aday olmak isteyenleri ihraç eden MHP ve niceleri...

MHP tüzüğünde “Bir başka siyasi partinin adayını desteklemek, oy toplamak ihraç sebebidir” yazmakta.

Sayın Devlet Bahçeli MHP tüzüğünü yok sayıyor ise Anayasayı ihlal eden Binali Yıldırım'ı desteklemesi gayet normal değil mi?

1 Nisan şakası gibi... (Serkan Kul)

***

Güme gitmemesi gereken bir olgusal tarih tespiti.

Örsan Öymen (1938-1987) ve kardeşi Altan Öymen, Rahşan Ecevit'in teyze çocuklarıdır. Ecevit, Genel Başkan olduğunda, partide Trabzonlu Orhan Eyüboğlu ve Rizeli Ali Topuz'un teşkilat üstünde büyük etkileri ve tecrübeleri vardı. Eyüboğlu uzun süre CHP Genel Sekreterliği, Ecevit'in başbakan yardımcılığını yaptı. Ali Topuz ise teşkilata hakim etkili siyasetçi olarak biliniyordu. Ali Topuz’u, "hokus pokus Ali Topuz" sloganı ile yıpratmaya yönelik uzun bir kampanya sürdürüldü basında, Bülent Ecevit'e yakın gazeteciler tarafından. Bunların başını Örsan Öymen çekti. Bülent Ecevit mi onları kullandı yoksa onlar mı Bülent Ecevit'i etkilediler? Bu o dönemin siyasi tarihi içinde tartışılması gereken bir meseledir. (Prof. Dr. Yahya Sezai Tezel)

***

Cumhuriyeti ve onun kurucularını kötülemeye çalışanlar, püsküllü Kadir'den başka övüneceğiniz ne var? Cumhuriyetin yerine koyacağınız bir şeyiniz var mı? Alçaklık, çukura göre bir yüksekliktir, ama sadece o kadar. Alçak, alçaktır. (Temel Kahveci)

***

Moskova ve Fener Patrikhaneleri arasında asıl oyun kurucu Lozan sayesinde Ankara oldu.

Ankara iki patrikhane arasında Makedonya ile başlayıp Ukrayna ile devam eden savaşta ağırlığını Fener'den yana koyarak Moskova ve Moskova'nın dostuna da gol attı. Derin T.C.'ye selam olsun. (Metin Yılmaz)

***

-Hop hemşerim nereye?

-Helaya

-O ibriği bırak

-Niçin?

-O olmaz arkadaş, elindeki ibriği koy bakalım aldığın yere.

Olurdu, olmazdı derken adam zoraki ibriği bırakmış.

İbrikçi:

-Hah şöyle, şimdi işini göreceksen şu sol baştaki ibriği al, gir içeri.

Adam çaresiz denileni yapmış, ihtiyacını gidermiş.

Çıkışta ibrikçiye:

-Ha o ibriği almışım ha bunu, ne fark etti?

İbrikçi gayet ciddi bir tavırla cevaplamış:

-Birader biz burada eşek başı değil ibrikçibaşıyız!

Demokratik ülkelerde devlet erki güç tek elde toplanmasın diye birbirini denetleyebilen üç ana gruba ayrılır; Yasama, Yürütme, Yargı. Bu üç güç tek elde toplandığında parlamentoya ibrikçibaşılık kalır. (M. Haydar Ustaoğlu)

Önceki ve Sonraki Yazılar