Prag Mezarlığı

  Trabzonspor teknik direktörü Ünal Karaman'ın maçtan önce verdiği beyanata göre ne kişilere bağlı bir sistemi var ne de katı bir futbol sistemi mevcut. Vakıanın özeti Ünal Karaman'ın futbol anlayışı pragmatik Türk usulü ile uyuşuyor. Tezgâhıma ne konulursa onu en ideal fiyattan satarım diyor. 
  Maç öncesinde şehrin trafiği havadaki oksijene bile tahammülsüz akıyor.
Komünizm zamanında Çekoslovakya’ydı, Demir Perde çözülünce Çek Cumhuriyeti oldu. Sonra Çekya'da karar kıldılar. Yani siyasal sistemler çek senet mafyası gibi, bir türlü durulmuyor. 
  Sparta Prag Çeklerin en güçlü takımı ama bütün maç izlediğim Prag geçen yıl ilk yarının sonunda lig sonuncusu olan Rizespor kadar tehlikeli değildi. 
Maç Trabzonspor'un tazyikiyle başladı.
Burak Yılmaz'ın tuhaf forvetimsiliğinden sonra Alexander Sörloth'un forvetliği tuhaf geldi.
  Modern futbola uygun bir forvet. Bir sistem oyuncusu. İlk çeyrekte Sörloth Norwegian Airlines gibi indi kalabalıktan ve Trabzonspor'u 1-0 öne geçirdi. Ilk yarıda aklımda kalan şey hakemin kararını beğenmeyen Peraira’nın  iki saniyelik Latin Çingenesi bakışı.
Jose Sosa "yenge" Trabzon'da sıkılmış gibi oynadı bir ara. Yusuf Yazıcı'nın gidişinden sonra Abdülkadir Ömür tek kişilik gösteri peşinde ama bazen futbolun dışında şeylerle meşgul. Cin olmadan adam çarpma derdinde.
Üçüncü ön elemede kapalı gişe oynayan bir takım UEFA finalini Maracana'da oynar herhalde.
 Prag'ın golünde Uğurcan'ın pozisyon hatası vardı. Arkadaki dikdörtgeni unutuyor Uğurcan, bence bu yıl Trabzonspor'un en zayıf halkası olacak böyle giderse.
Son dakikalarda işi Brezilya usulü  puştluğa vermeleri de işin bir parçası.
Bence penaltı değildi, şeklen durumu kurtardılar ama atamadılar.
Bir kişi eksik oynayan Prag karşısında zar düşeş geldi. Trabzonspor bu maçla lig öncesinde biraz daha futbol kıvamı buldu.
Prag Mezarlığı- Umberto Eco'nun ilginç kitabı. Okuyun

Önceki ve Sonraki Yazılar