PRAGMATİK FUTBOL

  Fransızların ünlü generali Napolyon Bonapartbirgün bütün kurmaylarını toplamış ve onlardan kendisine en iyi komutanı bulmalarını söylemiş. Kurmayları aramışlar taramışlar bir tane Fransız komutan bulmuşlar. ''Efendim, harp akademisini birincilikle bitirmiş, şöyle meziyeti var, şöyle kültürlü, şu savaşlara katılmış, şu nişanları, şu madalyaları varmış... Napolyon masasındaki diplomaları, madalyaları, nişanları, diğer ıvır zıvırları bir kenara itmiş ve; ''Bu adamın şansı var mı, siz bana ondan haber verin!'' demiş. 
  Trabzonspor camiasında neredeyse kırk yıldır beklenen lig şampiyonluğunu farklı bir takımın formasıyla tatmış olsa da en şanslı isim Hüseyin Çimşir. Bu açıdan bakıldığında Fransız general Napolyon'un istediği komutan türü de o.
Trabzonspor ligte dramatik bir şekilde mağlup olduğu Denizlispor'u kendi saha ve seyircisi önünde Ziraat Türkiye kupasının ilk maçına yenme arzusuyla çıktı. Maç öncesinde futbolseverlerin kafasındaki soru Ünal Karaman'ın teknik patronluktan ayrılışından sonra oyundaki tenik ve taktiksel tercihlerin ne yönde olacağı ve Hüseyin Çimşir'in yönetimindeki futbolcuların gerekli performansı gösterip gösteremeyeceğiydi. Doğrusunu söylemek gerekirse Trabzonspor camiasının bu yöndeki endişelerinin çoğu alınan 2-0'lık net skorla boşa çıkmış oldu. 
  Trabzonspor'un defansı lige verilen aradan sonra Denizlispor maçının başında titredi. Savunmanın sol tarafında ise tuhaf bir ciddiyetsizlik hissettim. Trabzonspor'un yeni transferi N'Diaye topla birim zamandaki hızlanışıyla ve oyuna gerekli müdahaleleriyle ileride takım oyununa çok daha büyük katkılar yapacağının sinyallerini verdi. Onun dışındaki oyun kurgusu Trabzonspor için yerleşik ve de klasikti. Trabzonspor oyunun belli bölümlerinde NBA'inAll Starları gibi futbolu bir üst genden oynamayı başarıyor. Ama o oyun düzeyinde frene bastığında oluşan boşluklarda rakipler tuhaf bir yumuşaklık buluyorlar bordo mavili ekipte. 
Neresinden bakarsak bakalım Trabzonspor'un Denizlispor karşısında oynadığı futbol bir Süperlig ciddiyetindeydi. Ama defans bloğu ile hücum hattı arasındaki mesafenin uzunluğu Trabzonspor'u oyunu yeterince yoğurmadan direkt skoru ısırmaya itiyor. Sonuçta bu bir tercih meselesi ama benim kanaatim mesafenin biraz daha daraltılması yönündedir. 
  Trabzonspor Denizlispor karşısında çok fazla gol pozisyonunu heba etti. JoseSosa'nın ve de Nwakaeme'nin golleriyle maçı 2-0 kazanmayı ve ikinci maç öncesinde ciddi bir avantaj yakalamayı başardı.  
 
Çoğu Türk takımı gibi Trabzonspor da belli bir ekolü ve taktiksel disiplini esas almayan saha içindeki aksiyonlara bağlı olarak pragmatik futbol oynuyor. Bu anlayış Türkiye'de geçer akçe olabiliyor ama bu yıl Avrupa'da geçer akçe olmadığını Avrupa Ligi maçlarında alınan trajik skorlarda gördük.
Neyse neşenize limon sıkma taraftarı değilim. Sonuçta Trabzonspor Hüseyin Çimşir ile çıktığı ilk maçını kazandı. Aynı ciddiyeti Kasımpaşa maçı karşısında da göstermesini ümit ediyoruz. 
  Denizlispor'u da centilmence mücadelesinden dolayı tebrik etmek gerekiyor. Oyundaki gayretleri Trabzonspor'dan kayıp giden sönmüş yıldızlar kadar romantikti.

Önceki ve Sonraki Yazılar