H. Kamil ATAMAN

H. Kamil ATAMAN

Proje, Proje, Proje…

Son dönemde hemen her kesim tarafından sıklıkla kullanılan sihirli sözcük “proje” bu kadar kolay kullanılabilecek bir kavram mıdır? Yoksa birçok konuda olduğu gibi projeden bahsetmek topluma psikolojik rahatlama sağlayan, bireysel beklentileri hafifleten politik bir söylem midir? Her ne olursa olsun; proje, önemli bir kesim tarafından yerinde kullanılmayan, içeriğinde ilgisiz konuların yer aldığı içi boş bir söylemden ibarettir.

Önemli bir mühendislik kavramı olan proje; gerekli olan kriterleri sağlamak üzere tamamen fonksiyonel (işlevsel) olan bir tasarım çalışmasıdır. Örneğin; bir yapı projesi, bir makine projesi ya da örneğin bir elektrik tesisat projesinde olduğu gibi, mevcut veriler ve istenilen özellikler dâhilinde olmak üzere belirli bir amaç için yapılan detaylı çalışmalar proje adı ile anılır. Son yıllarda, bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de atılacak olan her yeni adım ve planlanan her yeniliğin bir proje kapsamında ele alınması öngörülmektedir.

Hal böyle olduğuna göre proje konusu önümüzdeki seçim sürecinde de en önemli kriter olarak öne çıkacaktır. Toplumun pratik beklentileri ve anlık gereksinimlerinin karşılanması gibi refleksler (“nakit değer dağıtma konusu gibi”) bir yana, sonuç itibarıyla uzun vadeli umut vermek için de mutlaka bir “proje” ortaya koymaya gerek duyulacaktır. Bu anlamda konu ile profesyonel olarak ilgilenen bir insan olarak, bütün umut dağıtıcılarına yardımcı olmak isterim. Zira hiç olmazsa bu konuda gerçekçi ve dürüst bir söylem kullanılması sonuçta herkesin de yararına olacaktır.

Halkın yararına bir projeden bahsedebilmek için öncelikle göz önüne alınması gereken unsur sürdürülebilirliktir. Kısa süreli yarar, ya da geçici etkiler yaratacak olan projeler her yönden olumsuz sonuçlar doğurur. Projenin sürdürülebilir olması iyi bir stratejik planlama gerektirir. Çok yönlü olarak orta vadeli geleceğe ilişkin beklentilerin iyi hesaplanması gerekir. Burada en önemli anahtar, proje konusunda yapılacak olanlardır. Bölgemizdeki bir projenin “sürdürülebilirlik” açısından alabileceği en yüksek puan, projenin “doğal tarım ve organik gıda üretimi” ya da “turizm” gibi alanlarda olması ile mümkündür. Günümüzdeki bütün pratik göstergeler bunu göstermektedir. Dolayısıyla proje içeriğinin öncelikle sürdürülebilir bir karakter taşıması gerekmektedir. Geçmiş dönemde bölgemizde girişilmiş olan bazı hatalı projeler bu unsurun önemini ortaya koymaktadır. Sürdürülebilir olmayan bir “Çamburnu tersanesi” yarım kalmış haliyle çarpıcı bir ders olarak önümüzde durmaktadır.

İkinci unsur olarak “ekonomik getiri ve kalkınmaya katkı” gelmektedir. Ekonomi biliminin ve piyasa koşullarının gerektirdiği pencereden bakıldığında, bölgemizin üretebileceği ve satabileceği çeşitli değerler vardır. Özellikle mekanik onarım konusunda gelişkin bir beceri sahibi olan bölge insanı maalesef bu yeteneğini gerektiği gibi kullanma şansına sahip olamamıştır. Bölgemizde sistem ya da model oluşturma eksikliğinden kaynaklanmakta olan bir kayıp söz konusudur. Önceki yıllarda Gaziantep bu konuda Trabzon’dan çok daha geride olmasına rağmen bugün dünyada söz sahibi olmayı başardığı üretim alanlarına sahiptir.

İdeal bir projeden bahsedebilmenin üçüncü unsuru ise; “yaşama katabileceği kalitedir”. Bölgemizdeki yaşam kalitesi maalesef çok düşüktür. Ulaşım, sağlık, eğitim, çevre, yapılaşma, altyapı, yeşil alan, kültür gibi alanlarda gelişmiş ülkelerin ve ülkemizdeki birçok kentin gerisinde kaldığımız çok açıktır. Özellikle çarpık yapılaşma ve ulaşım gibi alanlarda toplumda tam bir zehirlenme hali mevcuttur. Bu çıkmaz yol konusunda akılcı çözümleri üretmesi gerekenler, durumu sadece esnaf ziyaretleri ile geçiştirme peşindedir. Oysaki yaşam kalitesini artıracak olan her proje toplumun tamamına yöneliktir ve uzun vadede çağdaş bir kent kimliğinin ortaya çıkmasında anahtar unsurdur.

Bütün bu genel değerlendirmelerden yola çıkarak topluma sunulabilecek olan yeni, yapıcı, gerçekçi projeler üretmek mümkündür. Merkez yerleşim alanları için yukarıda yer verilen unsurlar dâhilinde “yenilikçi kent modeli” anlayışı esas alındığında etkileyici projeler üretecek kapasite bu toplumda mevcuttur. Peki, bu projelere ait somut örnekler nelerdir? Önümüzdeki süreçte bunlar toplum önünde yarışacaktır. Adım adım ve sabırla…

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Haber yorum bölümünde Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.