Havva  Lakutoğlu

Havva Lakutoğlu

PROJEM GELDİ!

İnsanlıktan geriye ne kalmalı?

Savaşlar, yakılan canlar, egolar, globalizm, küreselleşme gibi kelimeler mi?

Yoksa sanat eserleri, resimler, müzik, mutluluk, sevgi, aşk ve çocuk sesleri mi?

İnsanlık geleceğe güzellikleri iyilikleri taşımalı. Kötülüklerin hepsini gömerek.

Bu çok mu zor?

Tarihi güzellikleri, mimarisinde yaşattığı çeşitli hikayeleri, doğasında yaşattığı mükemmel tabloları ile temiz yüzlü, güler yüzlü meşakkatli, özverili insanları ile Türkiye bir cennettir aslında bu konuda.

Ama biz düşman olduk birbirimize. Sırf bu politikalar yüzünden.

Oscar Wilde Ben dehamı hayatıma, yeteneğimi yapıtlarıma koydum” der.

Yüksek zekasını hayatında yaşayan, hayatın anlamını keşfetmeye çalışan bir Wilde var ortada. Üstelik de sanatın dehası dediğimiz bir isim. Birde hayatı anlamsızlaştıran hayatı zehre çeviren insanlık var.

Kim akıllı?

Aç gözlü insanlık mı? Yoksa gelip, geçici hayatı doyasıya yaşamaya çalışan gerçek insan mı?

Dünyanın en kasvetli canlısı insanoğlu.

Tüm insanlar eşittir ama bazı insanlar daha çok eşit gibi.

Var mı dünyada günah işlemeyen, söyle! / Yaşanır mı hayat hiç günah işlemeden, söyle! / Bana kötü deyip, kötülük edeceksen, / Yüce Tanrı, benden ne farkın kalır, söyle! der Hayyam.

Öte yandan Cemal Süreyya da dizelerinde “Hayat kısa. Kuşlar uçuşuyor”…

Aklıma birden geliverdi. Yazmak susayan bir insanın kana kana su içmesi gibi bir şey. Üç yıl kadar önce okul aile birliğinde yardıma muhtaç okullar ve çocuklar için neler yapacağımızı konuşuyorduk. Ülkemde yaşayan bizlerin öteki demediği özü bizden insanların her daim bir değeri vardır. Ve el ele hareketten yola çıkarak onlara bir nefes olmak için toplanmıştık. Herkes muhteşem fikirler sunmuştu. Fakat beni çok etkileyen Boğaziçi Üniversitesinin katkılarıyla gözleri görmeyen engelli çocuklara kitap okuma yardımıydı. Bizim çocuklarımızda sesi ve diksiyonu düzgün olanlar neden böyle bir projede yer almasın ki?

Evet, bu proje hala devam ediyor mu bilmiyorum. Ama devam etmeli. Engelli vatandaşlarımıza göz olmak kadar muhteşem bir duygu olabilir mi?

Bizim sanatçılarımız bir araya gelmiş ve başka ülkeden bizim topraklarımıza gelip sığınan mültecilere müzik dersi vermeye karar vermiş. İlginç.

İyilik mi? Evet hiçbir karşılık beklemeksizin yapılan bir proje gibi gözüküyor.

Ama…

Evet, ama çelişkili ve tutarsız iki cümleyi birbirine bağlamaya yarayan bir sözdür. Ve bu olayda bir çelişki vardır. Siz kendi çocuklarınız için ne yaptınız ki? Kardelen şarkısı yazmak, okumak bir yardım mıdır? Bu yüzden de projenin yararı tartışılır…

Ben önce kendine derim. Sonra ele derim. Sırf reklam kokan bu proje hiç de samimi değildir. (Bence) Devlet zaten onlara gerekli ilgi, iltifat ve önemi veriyor inanın. Sizde siyasetçiler gibi olmayın. Önce kendi çocuklarınızı görün… Amaç mazlumdan yana tavır almak ya da bir hap olmak ise benim o kadar mazlumum var ki? İsterseniz adres bile veririm.

Sanatçılar ne zaman gözden ya da gündemden düşmüşse mutlaka Hükümete yakın bir tavır sergilemişlerdir. Tekrar belki o eski ilgiyi yakalarım diye. Hükümetle hep el ele yürümüşlerdir. Örnekleri o kadar çok ki. Yazmakla bitmez. Son örnekte Mültecilere müzik dersi vereceklerdir. 

Yetenek bence meraktır. Yetenekli birkaç sanatçı bir araya gelmiş ama meraklarını başka diyarlarda gösteriyorlar. Gerçek özü keşfetmeye çalıştığını söylüyor içinizden biri. Sizin özünüz başka başka dünyalarda mı? Ne dersiniz anlam ve anlamsızlık mı karıştı yoksa? Canımız yanıyor evet ama en çok da benim insanım için. Ne kadar üretebiliyorsunuz bilmiyorum ama  güzelleştireceğiniz yerler önce kendi topraklarınız ve kendi çocuklarınız olsun.

 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.