Prostat kanserine dikkat ve Dr. Aydın Aydın!

  Kuzey Ekspres Gazetesi ve kuzeyekspres.com.tr’nin, Trabzon’da ve Trabzon dışında en fazla okunan ve takip edilen gazetelerden biri olduğuna dün bir kez daha şahit olduk. Bir sağlık haberi nedeniyle onca okurdan telefon ve mesaj aldık. Arayanlar açıklamayı yapan Doktor Aydın Aydın’ın iki yıl önce öldüğünü söylediler ve biz de ‘Aydın kardeşimiz öbür dünyadan mesaj yollayamaz mı?’ diye espri yaptık. 
prostatt.jpgÖncelikle tüm okurlara ve takipçilerimize teşekkür eder, 4 yıl önceki açıklamaları ile tekrar gündeme gelen merhum Dr. Aydın Aydın’a bir kez daha rahmet diler ve haberin alt başlığında merhum Dr. Aydın’ın bir süre görev yaptığı Medikal Park Trabzon Hastanesi yönetiminden özür dileriz.
Diyeceksiniz ki, ‘Medikal Park Trabzon Hastanesi’nden neden özür diliyorsunuz, zaten hastanenin reklamını yaptınız’.
Biz olaya öyle bakmıyoruz. Ayrıca Medikal Park Hastanelerinin bu şekilde reklama da ihtiyacı yok. Dr. Aydın Aydın kardeşimiz vefat edeli iki yıl oldu. Hastane ile de ilişiği o günlerde kesildi. Medikal Park’ta çok değerli üroloji uzmanları ve diğer branşlarda hekimler var. Onlar zaten zaman zaman bilgilendirici açıklama yapıyor. Bizim haber merkezi ve sayfa editörü arkadaşlar işin kolayına kaçtılar, Dr. Aydın’ın vefatını unuttular ve yıllar önce yayımlanmış olmasına rağmen güncelliği kaybolmayan bir haberi sayfaya koydular.
Sağlık sayfasında yer alan haberin bu denli fazla okunması, samimi olarak söyleyelim bizi gururlandırdı. Olayın bir başka yönü ise, okurların sağlık haberlerine gösterdikleri ilgi. Bundan böyle başta Medikal Park Hastaneleri’nin ve diğer sağlık kuruluşlarının doktorlarının farklı konulardaki uyarıcı, bilgilendirici haberlerine daha fazla yer vereceğiz.

  Sürmene’de son durum!

surmenede-(3).jpgSürmeneli olan gazeteci Cevat Kol’a ‘Sürmene’de son durum nedir, çarşıyı pazarı dolaş, Kuzey Ekspres için iki satır yaz’ dedik.
Cevat Kol’un sosyal medya paylaşımlarından anladığımız kadarıyla, Kol mevcut başkan Rahmi Üstün’e karşı gibi duruyor. Gerçi Cevat’ın karşı duruşu gazeteci duruştur. Cevat’ın gözlemleri şöyle;
surmenede-(1).png‘Rahmi bey, AK Partili belediye başkanı olması nedeniyle iktidarın nimetlerinde yararlanıyor ve iyi de kullanıyor. Para su gibi akıyor. Seçim ofisleri, görseller vs. Üstün’ün tanıtım ve enformasyonu müthiş.

surmenede-(2).jpgAncak ilçe genelinde Rahmi beye karşı geniş bir muhalif yelpaze de var. Sürmene’de bu günlerde elden ele dolaşan bir kitapçık var. Rahmi beyin 5 yıl önceki 30 vaadini içeren bu kitapçıkta yer alan konuların bir elin parmak sayısı kadar olanı ancak yapılabilmiş. Rahmi beyin, başkanlığı süresince özellikle su konusunda çok sayıda kişiyi azarladığı, ‘Derdinizi bize değil Büyükşehire anlatın’ dediği biliniyor. Rahmi bey son haftalarda cenaze, düğün, hasta ziyaretlerini arttırdı. Vatandaşa pek söylediği bir şey yok. 8 belediye başkan aday adayından hiçbiri yanında yok. Meclis üyelerinin birçoğu liste dışı kalmış. Seçimi kazanır mı kazanamaz mı, bilemiyorum. Kendisi kazacağını söylüyor. Bana göre, tahminim o ki, Sürmene’deki eski CHP’lilere ve bazı mahallelere güveniyor’.
Cevat Kol’un, diğer başkan adayları ile ilgili değerlendirmesi ise şöyle;
surmenede-(1).jpg‘Millet İttifakının CHP’li adayı Dr. Kemal Küçükali’nin ilçe genelinde seveni çok. Dr. Küçükali, ilçe halkı tarafından çok seviliyor. İlçede genç yaşlı binlerce kişi ücretsiz muayene etmiş, insanların gönlünde taht kurmuş. Medya gücü, tanıtım ve reklam harcaması yok. Partililerle birlikte kapı kapı geziyor. Küçükali’ye destek veren İYİ Partililer, vaziyeti idare ediyor. Pek meydanda görünmüyorlar. Bu arada Rahmi Üstün önceki seçimde CHP’den epey oy almıştı. Bu oylar bu seçimde doktora döner mi, belli değil. Bir de CHP’liler de hala kış uykusunda’.
Cevat, Dr. Küçükali’nin yardımsever ve sevilen bir kişi olduğunu söylüyor. Siyasette, özelliklede seçim de vefa olayı genelde İstanbul’un bir semti olarak nitelendirilir. Seçimlerde elbette kişi önemlidir ancak seçmenin parti aidiyetini de unutmamak gerekir. 
Kol’un, Orhan Kahveci ve Aydın Danışmaz değerlendirmesi şöyle:
‘Orhan bey, planlı, programlı çalışıyor. Gençlik ekibi çok iyi. Kadınlar arı gibi.  Kadınları arı gibi. Küskünlerin, mağdurların hepsi Orhan Kahveci’nin etrafında kenetlenmiş gibi görünüyor. Seçim kampanyasını gün gün hızlandırıyor. Orhan Kahveci’nin mevki ve makamı riske girerek hizmet aşkı için geri itip aday olması halk tarafından kabul gördü. Çamburnu, Küçükdere, Oylum, şehir merkezi ve Köprübaşı vadisinde üstünlüğü ele geçirdi. En şanslı adaylardan biri. Bu üç güçlü aday karşısında Aydın hocanın işi zor görünüyor. Aydın Danışmaz’ın ülkücülük damarı ağır basıyor. Seçim üç parti adayı arasında geçer.’
Cevat Kol, Sürmene adaylarının şansları ile ilgili değerlendirmesinde az da olsa Orhan Kahveci’yi öne çıkarıyor gibi. Cevat Kol’un bu tahlili ve ilçenin farklı bölgelerinden gelen bilgiler doğrultusunda, Rahmi Üstün’ün bir adım önde olduğunu ancak, Dr. Kemal Küçükali ve Orhan Kahveci’den birinin rengini belirtemeyen seçmenden oy almaları halinde seçimi kazanabileceklerini söyleyebiliriz. 

****************

Necmettin Erbakan bu ülkeye üç gömlek fazla bir dâhiydi. Türk halkı onu hiçbir zaman duyamadı, anlayamadı. Onu duyup anlayanlar ise onun siyasi mücadelesindeki çileye tahammül edemeyip gömleklerini çıkardılar. İmanlarını Beyaz Saray’a kırdırıp Türkiye’de işbirlikçi iktidar oldular. Necmettin Erbakan’ın siyasi dehasına rağmen ağır sanayiye dayalı toplum mühendisliği tartışılmaz değildi. Bugün onun ardından methiye düzenlerin çoğu ona hayatında ihanet etmiş ahmaklardır. Bir nevi günah çıkartıyorlar. Hatta Milli Görüş hareketi içinde papağan gibi onun sözlerini tekrarlayanlar bile Necmettin Erbakan’ın politik vizyonunu siyasal bir endüstriye çevirmiş alıklar durumundalar. Motivasyon kaynağı Nazi Almanyasının askeri mühendisliğini Türkiye’ye uyarlamak ve Amerika’nın Yeşil Kuşak hattında Müslümanlar lehine kontra bir pozisyon almak olan Milli Görüş hareketi AKP’nin, Saadet Partisinde başkanlık koltuğuna oturtulmuş Numan Kurtulmuş’un HAS’ıyla, oğlu Fatih Erbakan’ın Vakıf ihanetiyle ve genel merkezdeki dinozor takımının vizyon ve cesaret eksikliği yüzünden ve de Hocanın siyasi vizyonunu cümlelerini tekrarlamak olduğunu zanneden yeni nesil reis hayranları yüzünden bitme noktasına getirildi. Türk halkının siyasi tercihlerine gelirsek; Kadınlar gibidirler, iyi erkeklerle dertleşirler ama kötü erkeklerle yatarlar. 
(Metin Kondel)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar