Protokol Cami projesi durduruldu!

Trabzon’un Ortahisar ilçesi Moloz mevkiinde Balık halinin çevresinde, Ahmet Şener Parkı’nın bulunduğu alanda yapılması planlanan protokol camisine, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘dur’ dediği öğrenildi.

AKP’nin önemli isimlerinden, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yakınlığı ile bilinen işadamı Muammer Saka, ‘Sayın Cumhurbaşkanımız, protokol camisinin yapımı durdurdu’ dedi.  

protokol-cami-(1).jpg

Moloz’da yapılacak olan protokol camisi için iki yaptırma ve yaşatma derneği kurulmuştu. Derneklerden birinin başkanı Çevre ve Şehircilik eski bakanı Erdoğan Bayraktar, diğer derneğin başkanı ise Büyükşehir Belediye Meclis üyesi ve başkan vekili Seyfullah Kınalı idi. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Moloz’da yapılacak olan 5 bin kişilik protokol camisi ve külliyesinin yapımını neden durduğu öğrenilemedi.

Muammer Saka, ‘Caminin yapımının durdurulduğunu biliyorum. Neden durdurulduğu konusunda net bilgim yok’ demekle yetindi.

Trabzon’da protokol camisi olabilecek çok sayıda cami olmasına rağmen, Moloz’da yeşil alana 5 bin kişilik cami yapılması kararı, Trabzon kamuoyu tarafından eleştirilmişti.

Çakıroğlu’nun dosyası!

çakiroğlu-001.png

Trabzon’un Ortahisar ilçesinin MHP’li belediye Meclis üyesi Davut Çakıroğlu, bugün başlayacak olan belediye meclis toplantısında kapsamlı bir konuşma yapacak. Belediye’ye yönelik ağır eleştiri getirecek olan Davut Çakıroğlu’nun çantasındaki dosya oldukça kabarık. 

Billboardlardaki  reklamlar!

Kapatılan Köy Hizmetleri eski bölge müdürlerinden, Trabzon’un sevilen isimlerinden biri olan CHP Belediye Meclis üyesi Turgay Şahin, ‘Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Gümrükçüoğulu 6 yıl önce billboard reklamlarında, ‘Derin deniz deşarjlarını yeniledik’ diyordu… Gümrükçüoğlu başkan olunca herhalde bu projeyi rafa kaldırdı. Sahillerde lağım kokusundan geçilmiyor’ dedi.

billboard.jpg

Bayram seyran yollarda!

AKP Trabzon milletvekili Salih Cora, bayram seyran demeden koşuyor, koşuşturuyor. AKP’nin en çalışkan milletvekillerinden biri olan Salih Cora, önceki akşam ailesi ile birlikte Cephanelik Restoranda idi. Bayram süresince bir yandan vatandaşla bayramlaşan, Cora diğer yandan da ajandasına istekleri kaydediyor. 

bayram-seyran.jpg

Kolunuzdan tutan mı var?

CHP Trabzon milletvekili Haluk Pekşen, ‘İktidar; 15 yıldır ikinci devlet üniversitesi, güney çevre yolu, yatırım adası, lojistik bölge, ikinci havalimanı geliyor, dedi ve hala nutuk atıyorlar. Bu arkadaşlar 15 yıldır aynı şeyleri söylemekten yorulmadı mı? Bu vaatleri yerine getirmek için kolunuzdan tutan mı var?’ dedi.

kolunuzdan.jpg

Pekşen, Trabzon’un her geçen gün daha kötüye gittiğini öne sürerek, ‘Çiftçinin sigortası Fiskobirliği devre dışı bıraktınız, üreticiyi tüccara teslim ettiniz, bari Çay-Kur’a dokunmayın’ dedi.

Dede olduğumda TTSO’yu bırakacağım!

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Meclisinin en kıdemli üyelerinden biri olan Tayfun Sezeroğlu, ‘Dedeler ve ak saçlılar odayı bıraksınlar, deniliyor. Ben daha dede olmadım, saçlarımı da boyatırım’ diyor. 

TTSO’dan bir beklentisi olmadığını söyleyen Sezeroğlu, ‘Gençlerin yanında deneyimli ve tecrübeli isimlerin de olması gerekiyor. Benim Mecliste olmam gençler için büyük avantaj dedi.

 

***

İnönü’ye çamur atılmasına vicdanım sessiz kalamaz!

DP kökenli olduğumu sanırım herkes biliyor, ama o döneme dayanan bir yalan üzerinden İsmet İnönü'ye çamur atılmasına vicdanım ve karakterim sessiz kalamaz, kalmıyor.

Osmanlı'nın son döneminde işgal altındaki Ege'nin bazı köy ve kasabalarındaki camileri Yunanlıların at ve katırları için ahıra çevirmeleri hariç Türkiye'de Atatürk'le birlikte İnönü de dahil camiler hiç bir dönem ahıra çevrilmedi, siyasal İslamcıların desteklediği Yunan işgalinde ahıra çevrilen o camileri ahır olmaktan kurtaran da Ege'de, Anadolu'da ve İstanbul'da ezan ve camileri özgürleştiren de Atatürk ve İnönü'den başkası değildir. Yani siyasal İslamcıların utanmadan "iki ayyaş" dediği iki büyük liderimizdir. Yoksul ve savaş bıkkını Anadolu'daki camisiz köylere 1923 ve 1950 arasında 5 bin cami yaptırtan da Atatürk ve İnönü'den başkası değildir, mesela benim köyümdeki cami kapısının üzerinde taşa yazıldığı gibi 1945 yapımıdır...

Yani 2. Dünya Savaşında insanlar Avrupa'da öldürülürken benim köylülerim İnönü'nün yaptırdığı caminin inşasına yardım ediyordu, ölüm ve savaştan uzakta.

Teşbihte hata olmaz; Camiler ahıra çevrildiyse bugün çevrildi. Zira camilerde verilen vaazlar; sevgi, saygı, eşitlik ve barış üzerine oturmuş Türk İslam anlayışı Sufulik yerine, eli sopalı bir Tanrı ve herkesin soluğu cehennemde aldığı nefret, kin, günlük siyasetin emrine girmiş ve günün hükümdarı kimse onun siyasi hesaplarının ve Arap ırkçılığının dayatıldığı, zengin Arap devletlere hürmet etmeyen ve Selefiligi reddeden Yemen gibi fakir Arap devletlere ölümü çare gösteren bir anlayış üzerine kurulu Selefiligin anlatıldığı Arap ırkçılığı üzerine kurulu siyasal İslamcı bir siyasi partinin propaganda merkezlerine dönüştürüldü! (Metin Yılmaz)

 

Önceki ve Sonraki Yazılar