Pusulası Oy Olan…

“Lider umut taciridir.”

                                Napoleon  Bonaparte

Her seçim bir başlangıçtır. Yenilenmektir.

Her dönem, her yapılan iş bir gün mutlaka sona erer. Hizmette bir gün sona erer.

Eskinin karşıtı olan başlangıçlar insanları hep korkutur. Çünkü ne ile karşılaşacağını bilmez insanoğlu. Bu yüzden de bilinmezliktir aslında insanı korkutan. İnsan hep tanıdığım olsun, bildiğim olsun kötü de olsa benim kötüm olsun mantığını güder.

30 Martta ülkenin kaderini belirleyecek bir tercih yapacağız. Birçok aday arasından tercih ettiğimizi seçip vatandaşlık görevimizi yerine getireceğiz. Bu tercihte bir yenilik mi yoksa yeninin karşıtıyla mı devam edeceğiz, hep birlikte göreceğiz. Hep hayırlara vesile olsun denir ya bugün de bu sözü söylemekten başka çıkar yolumuz yok maalesef.

Kendi özgür irademiz, aklımız ve kararımızla seçeceğimiz aday aslında hep şanstır. Talihimizi, bahtımızı teslim edeceğimiz kişi ise ya denenmiş ya da önceden kestiremediğimiz kim olduğunu çok iyi bilmediğimiz bir kimlik olacak. Ama Türk Milletinin bahtı yıllardır süregelen gelenekle çoğunlukla kara çıkmadı mı?

İnsan hayatında en önemli kriterdir seçme hakkı. Hayatımız hep seçimler üzerine kurulu değil midir? Seçimlerde ya gerekeni yaparız ya da yiter gideriz. Kayboluruz, görünmeyiz.

Yine sloganlar, afişler, mitingler, şarkılar, türküler ve halaylarla bir seçim süreci daha son buldu. İki gün sonra işin rengini ve kokusunu göreceğiz. Yarışmacıların genel başkanları kendilerini aylardır sahnede gösterdi, marifetleri ve becerilerini de gördük. Şimdi güç bizde yani milletini sadece oy ve vergi veren kişi olarak gören idarecilere karşı güç bizde. İki günlük dahi olsa, beylik de beyliktir. Sefasını ve keyfini sürelim. Söz ve karar milletin mi acaba?

Demokrasi kavramını neredeyse sadece oy kullanma hakkıyla özdeşleştiren idarecilerimiz, demokrasinin ana felsefesi eşitlik ilkesini de seçimlerde hatırlıyor. Oysa diğer günlerde sıradan ve eşitlikten uzak bir halk değil miyiz? Neden sadece seçim günlerinde vatandaşlık görevimizi hatırlarız? Diğer günlerde vatandaş değil miyiz?

Bu seçimi diğer seçimlerden ayıran en önemli etken “itibar” seçimi olmasıdır. Değer, saygı ve güven kelimeleri bu seçimde ya daha anlamlı olacak ya da anlamalarını tamamen yitirecek.

Seçimin adil ve şeffaf bir biçimde son bulması tüm seçmenin ortak dili. Seçmen sadece tercihini yapmak istiyor. 

Bu seçim umarım elektrik kesintilerinin olmadığı, çöp kutularından oy pusulalarının çıkmadığı, Yol kenarlarında herhangi bir partinin basılı oy pusulalarının olmadığı hilenin ve katakullinin olmadığı bir seçim olur. Seçim hileleri olarak yayınlanan başlıklar umarım gerçekleşmez. Beni çok utandıran bir durum var ki, bir T.C vatandaşı olarak seçimde kullanacağım oyun karşılığını güvenerek ve inanarak alamayacak olmamdır. Hatasız, problemsiz bir seçim olacağına inanmak istediğim bu seçimde, umarım oy pusulaları değiştirilip, sahte imzalar atılmaz, oy tutanaklarının, oy pusulalarının sahteleri olmaz.Hayali kişiler, hayali adreslerin bu seçimde konuşulmaması en büyük temennim. Biz henüz güvenli bir seçim gerçekleştirmezken neyin demokrasisinden söz edebiliriz ki…

Bu seçim hizmet alacağımız kişileri seçmek için sandığa gideceğiz. Bu seçimde partizanlık olmaması gerekiyor. Ama maşallah aylardır partilerin bangır bangır reklamlarını izliyoruz. Sandığa gidecek seçmenin çoğu bulunduğu il ve ilçenin başkan adayını tanımıyor.  Ama oy vereceği partinin rengini ve genel başkanını maşallah tanıyor.

 Oscar Wilde “ Hayatın sırrı, çok çok fena, kandırılmanın zevkini takdir etmektir.” Sözüyle sanırım yaşadıklarımızın özünü anlatıyor.

Yapmamız gereken en iyi adayı yani şehrin menfaatlerini ön planda tutacak, kendi cebini değil milletin menfaatlerini düşünecek bir adayı seçmek olsun.

 Evinizin anahtarını kime emanet edebilirseniz; Oyunuzu ona verin. Oy bu kadar özel ve korunması gereken bir tercihtir.   

Çocuklarla yapılan başkan kim olsun anketinden. Çoğunlukla anne ve baba başkan olsun çıkmış. Neden sorusuna ise çocuklar, “kararlı, nazik ve iyiler, her soruna çözüm buluyorlar, çiçek dikebilirler, her şeye dikkat ediyorlar, parklar yaparlar, bize çok güzel istediğimiz yemekleri yaparlar, babalar tamirat yapabilir, Dürüstler ve bizi çok seviyorlar.” Demişler. İşin özü de sevmek ve dürüst olmak değil mi zaten… Hadi bakalım ülkemize ve milletimize hayırlı olan kazansın… 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.