Putin de mal varlığını açıkladı!

Dün internet-haber sitelerinde Rusya Devlet başkanı ile başbakanının malvarlıkları ile ilgili bir haber yeraldı. Haber şöyle:

Rusya’da Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev’in ardından Başbakan Vladimir Putin de mal varlığı beyanında bulundu. Geçen yıl 4 milyon 622 bin ruble (140 bin dolar) gelirinin olduğunu belirten Putin, KGB’den emekli asker olması nedeniyle de yıllık 100 bin 600 ruble (3048 dolar) emekli gelirinin olduğunu bildirdi. Başbakan Putin, kendisine ait 77 metre karelik bir daire, Moskova yakınlarında 1500 metre karelik bir arsası, bir otomobil park yeri, 1960 ve 1965 model Sovyet yapımı iki adet otomobili olduğunu beyan etti. Putin’in eşi Ludmila’nın herhangi bir geliri veya mal varlığının olmadığı kaydedildi. Putin ailesinin, 2007 yılında verdikleri mal beyanından beri değişiklik olmadığı ifade edildi. Medvedev de dün açıkladığı mal beyanında geçen yıl 4 milyon 136 bin ruble (125 bin dolar) kazandığını, eşiyle birlikte 367 metre karelik bir daire, Moskova yakınlarında 4700 metre karelik bir arsalarının ve bankalarda toplam 85 bin dolar civarında nakitlerinin bulunduğunu kaydetmişti. Eşi Svetlana’nın bir bankada yaklaşık 4 bin dolarlık hesabının bulunduğunu beyan eden Medvedev, eşinin adına kayıtlı iki adet otomobil park yeri ve 1999 model Volkswagen Golf marka bir otomobilin bulunduğunu açıkladı.

Türkiye’de Cumhurbaşkanı’ndan Başbakan’a, bakanlara, üst düzey bürokratlara kadar çoklarının mal varlıkları ilgili birimlere yazılı olarak beyan edilir ancak kamuoyuna pek yansımaz.Gerçi bizim vatandaş pek merak da etmez. Kim nasıl, nereden kazanmış ilgilenmez. Halbuki bu olay dünyanın birçok ülkesinde çok önemsenir ve mercek altına da alınır.

Trabzon Belediye Başkanı seçilen Orhan Gümrükçüoğlu, önceki gün resmen göreve başladı. Orhan Gümrükçüoğlu, muhtemelen önümüzdeki günlerde kendisinin, eşinin ve çocuklarının mal varlığını resmi olarak Belediye Yazı işleri müdürlüğüne bildirecek. Gümrükçüoğlu’nun mal varlığını kamuoyuna açıklayıp açıklamayacağı bilinmiyor. Ancak bilgi edinme yasası gereği isteyen kişi Gümrükçüoğlu’nun malvarlığını öğrenebilecek.

Mal varlıklarını açıklayan kişiler yanıltıcı beyan vermeleri halinde suç işlemiş oluyorlar.

Prof. Dr. Sami Karadeniz’in pası!

Belediye Başkanı Orhan Gümrükçüoğlu, seçim meydanlarında Akyazı Projesini başlatacağını söyledi. Gümrükçüoğlu’nun ‘yok yokları’ arasında Akyazı Projesi ilk sıralarda yer alıyor. Gümrükçüoğlu Akyazı’yı başlatacağını söylerken Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Özak da işi gücü bırakmış, Başkan Sadri Şener ve bazı yöneticilerle birlikte bilgisayarlarda üstü kapalı tribün projesi aramakla meşgul.

Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Süleyman Atal’da geçenlerde, Fenerbahçe Stadının tribünlerinin üstünü kapatan firma yetkilisi ile görüşmüş.

Avni Aker Stadının tribünlerinin üstünün kapatılması ne kadar böyükkkk bir iş ki, Bakanından yöneticisine, akademisyenine kadar herkes bu işin peşinde.

Tribünlerin üzerinin kapatılması işini  Spor’dan Sorumlu Devlet Bakanlığı gerçekleştirecek. Yani, işin parasını Spor Bakanlığı verecek. Parayı veren bakanlık, proje ve yapım işini gerçekleştiremez mi?

Gerçekleştirir!

Peki o zaman KTÜ’ye ne projesi hazırlatılıyor? KTÜ bugüne kadar böyle bir proje hazırladı mı? 

AKP Belediye Meclis Üyesi Necdet Kıran Yazıcı, bizi her gördüğünde ofisine davet eder.

Bilgisayar’ındaki stat, park, bahçe projelerini gösterir.

KTÜ Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ayşe Sağsöz ve ekibi de Hüseyin Avni Aker’in tribünleri için bir çatı projesi hazırlamış. Projeyi hazırlayan ekipte yer alan Süleyman Özgün, yeni çatı modelleri hakkında Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Özak, Başkan Sadri Şener ve yöneticilere brifing vermiş.

Dün öğle saatleri idi. Maraş caddesinde Ziraat Bankası önünde KTÜ öğretim üyelerinden Prof. Dr. Sami Karadeniz’i gördüm.

Sami Hoca ile ayaküstü sohbet ederken, ‘Hocam, Mimarlık Fakültesi Avni Aker için çatı projesi çiziyormuş. KTÜ Mimarlık Fakültesi, bugüne kadar kaç stadın ve çatısının projesini çizdi.  Bunların çizdiği çatı, Kunduracılar caddesi düzenlemesi gibi olmasın’ dedim.

Sami Karadeniz güldü ve ‘Futbol, pas oyunudur’ dedi.

Gerçekten müthiş bir cevap!

Bir olay üç kelime ile ancak ve ancak bu şekilde özetlenebilir!

TS Clup ve 5 trilyon Ciro!

Trabzonspor mağazalarının bir yıllık cirosunun 5 trilyon lira civarında olduğunu duyduk.

Trabzonspor ürünleri, son bir yıl içersinde Türkiye genelinde tam 39 noktada satılıyormuş. Ayrıca; internet üzerinden de satış yapılıyormuş.

Trabzonspor’un kasasına 5 trilyon liradan kar olarak kaç lira girdiğini yazmıyorum. Kulüpte görev yapan 150 ila 200 arasındaki personelin maaşı TS Clup mağazalarından karşılandığını söyleyebilirim.

Bu arada Trabzonspor da kaç personel çalıştığı bilinmiyoruz. Açıklanan resmi rakam 160 civarında imiş! Bu sayıya sporcular, mağazalarda çalışanlar dahil mi? O da bilinmiyor. Hafta da bir yeni personel alındığı söyleniyor!

Trabzonspor Yönetim Kurulu, nakit para akışını önemli ölçüde TS Clup’ten karşılıyormuş.

TS Clup mağazalarındaki hasılat direk Tesislere gidiyormuş. Yönetim de o parayı günlük harcamalarda kullanıyormuş.

TS Clup mağazalarına malzeme alımında ise, sıkıntı çekiliyormuş. Çek, senet ve nakit ödeme yapılamıyormuş.

Bir firmaya gönderilecek bir çek için sabah akşam yönetim kurulu üyelerinin peşine dolaşılıyormuş.

 TS Clup mağazalarına bakan yedek yöneticilerden Mehmet Tunç’un son dönemlerde yıldızı epey parlamış!

Mehmet Tunç; bir ara dozer- kepçe yedek parçası satan firmada çalışıyordu.

Sonra; Trabzonspor Sadri Şener Merkezi’ndeki Bordo- Mavi restoranı, Büyükçulha ile ortak açtı. Trabzonspor’a yönetici o dönem mi oldu, daha sonra mı bilemiyorum!

Mehmet Tunç; TS Clup mağazalarından sorumlu imiş. Ancak, mağazacılıkla yedek parça işini karıştırdığı söyleniyor. Mağazacılık çeşitlilik ister.

TS Clup mağazalarında ne kadar çok çeşit olursa, ciro ve karlılık da, o derece artar.

Gerçi, Mehmet Tunç’un da anladığımız kadarıyla yapacağı fazla bir iş yokmuş!

Gelen haberlere göre; yönetim onu da pek rahat bırakmıyormuş!

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.