Rakamların dili ve Ekrem İmamoğlu!

   İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığını kazanan Ekrem İmamoğlu, gerçekten büyük bir başarıya imza atmıştır. Haziran 2018 genel seçimlerinde CHP’nin İstanbul’daki oyu 2 milyon 495 bin 966 idi. Oy oranı yüzde 25-26 civarında idi. İmamoğlu, tam 4 milyon 163 bin 188 oy aldı. Oran ise yüzde 48 civarında.
ekrem-imamoglu-1-dha_16_9_1554078219-880x495.jpgAK Parti 2018 genel seçimlerinde 4 milyon 28 bin 906, Cumhurbaşkanı Erdoğan ise 4 milyon 578 bin 352 oy almıştı. AK Parti’nin parti oyu Haziran 2018’e göre 110 bin civarında artış gösterdi, buna karşılık Cumhurbaşkanının aldığı oyda da 339 bin 102 eksilme oldu.
Bu tablo içerisinde yorum yaparsak; AK Parti’nin bir önceki seçime göre oyu arttı, Cumhurbaşkanına verilen oyda 339 bin azalma oldu.
AK Parti oyunu korudu, Büyükşehir Belediye Başkan adayı bu oyun üzerine oy koyamadı. 
Buna karşılık Ekrem İmamoğlu, AK Parti ile birlikte MHP dahil tüm muhalefetin oyunu almış görünüyor. 
İstanbul’da CHP adayı kazanmıştır ama gerçekte kazanan Ekrem İmamoğlu’dur. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Ekrem İmamoğlu’nu aday göstermekle ne kadar doğru bir tercih yaptığı da ortaya çıkmıştır.
İmamoğlu’nun bu başarısı, parti genel başkanlığı ve 2023 yılında yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçiminde aday olmasının da önünü açmıştır.

Trabzon’da ne oldu?
Trabzon’da 3-5 ilçe haricinde tüm seçim bölgelerinde AK Parti adaylarının kazanacağı önceden belli idi. Seçim öncesi İş-Kur vasıtasıyla işe alınmalar, parti teşkilatlarının işe dört elle sarılmaları, yoğun propaganda neticesinde AK Parti’ye bir önceki seçimde oy veren kitleleri bir arada tuttu. 
Seçimden iki üç gün öncesine kadar CHP adayı Fehmi Köroğlu’nun kazanmasına kesin gözüyle bakılan Düzköy’de, Karayolları Genel Müdürü Abdülkadir Uraloğlu ağırlığını koydu ve AK Parti adayı seçimi kazandı. Yomra’da ise Kaşüstü ve Özdil’den gelen oylar dengeyi değiştirdi. Koray Aydın’ın 280 civarında oy aldığı Özdil’den Mustafa Bıyık 613 oy aldı. Yomra’da, Bıyık’a destek verenlerin önemli bir kesimi daha önce AK Parti ve MHP’ye oy verenlerdi. Hayrat’ta Mehmet Nuhoğlu’nun kazanacağı belli idi.  Beşikdüzü’nde Ramis Uzun’un kazanmasında en büyük pay sahibi bize göre belediye başkanı Orhan Bıçakçıoğlu idi. Trabzon’da sürpriz olmadı diyebiliriz.

 Güzide hanım evine dönmeli!
CHP Trabzon İl Başkanı Güzide Uzun, bize göre siyaseti bırakmalı, evine çekilmeli ve emekliliğini yaşamalı. Güzide hanım Köy Hizmetleri kurumunda 30 yıla yakın mühendis olarak çalıştı. Ekmekli oldu ve 50’sinden sonra siyasete atıldı. Emekliler Derneğinin Trabzon’daki bir şubesi olan CHP Trabzon il örgütü ile örgüte muhalif olan diğer emekli gruplarla, CHP’nin başarı elde etme şansı sıfırdır.
CHP Trabzon il ve ilçe örgütleri, partide yarım asırdır siyaset yapanların ne hazindir ki hala kontrolünde. Partide ne bir yenilik var ne de bir atılım. Heyecan deseniz hak getire! 
CHP Trabzon il örgütü vakit geçirmeden ya istifa etmeli ya da genel merkez tarafından görevden alınmalı ve genç dinamik bir ekip göreve atanmalıdır. CHP gibi bir parti emeklilerle, ahbap-çavuş ilişkisiyle veya nesli tükenmiş eski ‘sol tüfek’lerle bir yere varamaz.

İYİ Parti de sınıfta kaldı!
İYİ Parti’nin bu seçimde CHP’ye diyet ödediğini düşünmekle beraber, partinin genel merkezi ve teşkilatlarının büyük çoğunluğu ile partinin mesafe almasının mümkün olmadığı görülmüştür. İYİ Parti, tepeden tabana yenilenmelidir.  Tepede eskiyen yüzlerin yerine yenileri gelmelidir. 
İYİ Parti, Trabzon il ve ilçe örgütleri de, bir ilçe hariç Trabzon’da başarısız olmuştur. Partilerin il başkanları elbette genel merkezle görüş alışverişinde bulunmalıdır. Ama görüş alışverişi uzaktan kumandaya dönüşmemeli.

 İttifaklar dönemi başladı!
Türkiye’nin yeni yönetim sistemi, eskisi gibi Parlamenter bir sistem değil. Türkiye’de artık yasamadan yürütmeye kadar her şey, başkanın iki dudağı arasından çıkacak söze göre şekilleniyor. Bu sistemde ülkeyi yönetmek ve başkan olabilmek için yüzde 50’nin üzeri bir oya ihtiyaç var. Bu oyu da artık, bundan böyle tek bir partinin ve o partinin başkanının alma şansı ve ihtimali de kalmadı. Zaten ilk seçimde de ittifaklar ve ittifakların başkanları yarıştı.
Partilerin hiçbiri kuru kuruya ittifak yapmazlar. Başkanlık sisteminde başkan yardımcılıkları, bakanlar masaya yatırılır. İlk seçimde ittifak partileri arasında yazılı bir paylaşım anlaşması yapılmadı. MHP’nin AK Parti ile başkanlık seçiminde yaptığı ittifakın perde arkasını bilmiyoruz. MHP belki de talepte bulunmadan, varlığını devam ettirme adına bu ittifaka girmiş olabilir. MHP, her ne kadar ilk seçimde AK Parti ile böyle bir pazarlığa girmemiş olsa da bundan sonraki seçimlerde pazarlık yapmayacaktır, diyemeyiz. Bu durum diğer partiler içinde geçerlidir. Çünkü partilerin hedefi iktidar olmak veya iktidara ortak olmaktır. 
Partiler yerel seçimde de ittifak yaptılar. Ve bu ittifaktan en karlı çıkan parti de CHP oldu. CHP, İYİ Parti ile ittifak yapmasaydı, İzmir hariç hiçbir büyükşehir belediye başkanlığını kazanamazdı. İttifaktan en zararlı çıkan parti ise bize göre İYİ Parti olmuştur. Gerçi, CHP’nin birkaç büyükşehir belediye başkan adayının belirlenmesinde İYİ Parti etkili olmuştur. Bu isimlerden biri Mansur Yavaş, diğeri Ekrem İmamoğlu’dur.
Sonuç olarak, eskiden partiler arası koalisyon vardı, bundan böyle de yerelde olduğu gibi genelde ittifaklar olacaktır. Artık bu kaçınılmazdır.   

Hasan KURT

*****************

  CHP’nin İstanbul belediye başkanı Ekrem İmamoğlu’na insani açıdan bakarsanız iyi bir insandır. Karadeniz’in kalenderliği onda, oldukça sabırlı, eski İstanbul Beyefendileri gibi olgun ve babacan. Hatta biraz zorlarsak Türk siyaset tarihindeki İttihatçı komitacı Celal Bayar’ı bir çıkartabiliriz ondan. Ama siyasette sorun iyi insan ya da kötü insan olmakla alakalı bir şey değil. Türk siyasetinde esas sorun sistem sorunu, ilkeler sorunu. İstanbul’un yönetimi ile ilgili benim merak ettiğim İmamoğlu’nun Kuran tilavetinin bir imam hatipliden iyi olması değildir. CHP’nin İstanbul’la ilgili beş yıllık programı nedir, İmamoğlu’nun ekibi kimlerden oluşuyor, şehri hangi kriterlere göre yönetecek? İstanbul’u modern bir şehre dönüştürürken sadece kuralların, yasaların geçerli olduğu bir üst sistem kurabilecek mi? Ne mitinglerde, ne televizyondaki tartışma programlarında bunlarla ilgili tek bir cümle duyamadım. 
(Metin Kondel)

Önceki ve Sonraki Yazılar