Raylara 'gül' ektiler

Raylara 'gül' ektiler

Geçen hafta Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Trabzon’dan TTSO Başkanı Şadan Eren ve DKİB Başkanı Ahmet Hamdi Gürdoğan’ın da katıldığı bir Gürcistan ziyareti gerçekleştirildi. Burada Gül ile görüşme fırsatı bulan Gürdoğan, Batum-Hopa demiryolu i

AB DIŞINDA YENİ AÇILIM

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Trabzon’dan TTSO Başkanı Şadan Eren ve DKİB Başkanı Ahmet Hamdi Gürdoğan’ın da katıldığı ve geçen afta gerçekleştirilen Gürcistan ziyareti sırasında Batum-Hopa demiryolu için olumlu gelişmeler yaşandığı kaydedildi. Gürcistan’da Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile görüşen Gürdoğan, Batum-Hopa demiryolu hattı için olumlu görüş aldı. Batum-Hopa demiryolu konusunda yaşanan son gelişmeleri değerlendiren Gürdoğan, bundan bir yıl önce Başbakan Erdoğan’ın, Trabzon ziyareti sırasında Batum-Trabzon demiryolu sözü verdiğini hatırlatarak, “Bu bizim isteğimiz olması dışında ülkemiz için de bir gerçektir. Bazı şeyler istek,  bazı şeyler ise ülke menfaatleri için söz konusu olunca gerçekleşmesi zaruri hale gelir. Batum-Hopa demiryolu da ülke menfaatleri açısından gerçekleştirilmesi gereken bir durumdur. Bugün Trabzon için gerçekleşmesi gereken bir demiryolu hareketi Türkiye’ye AB’nin yanında yeni açılımlar getirecektir” dedi.  

 

TİCARETİ GELİŞTİREMİYORUZ

Gürdoğan, Cumhurbaşkanı Gül ile birlikte gittikleri Gürcistan’da, Kars-Bakü demiryolu hattının temel atma törenine de katıldıklarını belirterek, “AB ve ABD odaklı çalışmamızdan dolayı 3. dünya ülkeleri ile Gümrük Birliğinden dolayı anlaşmalar imzalayamıyor, ticaretimizi geliştiremiyoruz. Türkiye’nin ihracatının geçen yıllara baktığımız zaman en fazla 3. dünya ülkeleri diye adlandırılan ülkelere olduğunu görüyoruz. Türkiye’nin AB’ye alternatif yeni bir pazar ve stratejik ortaklar bulması lazım. Bu ortaklar Hindistan, Çin, Japonya, Rusya gibi ülkeler olabilir. Çünkü Türkiye artık AB’ye karşı alternatif politikalar üretmek durumunda ve aynı zamanda ekonomik anlamda da AB’nin istekleri karşısında haklı bir duruş sergileyebilmek için bunu yapmak zorundadır” diye konuştu.  

 

FİLOZOF BİLE OLDUK

Gürcistan’daki hükümetin Türkiye ile gümrüklerini KDV hariç kaldırması Türkiye’nin buralara yeni bir açılım yapmasını zorunlu hale getirdiğini dile getiren Gürdoğan, “Kars-Bakü demiryolunun gündeme gelmesi ve üç ülke Cumhurbaşkanının bu demiryolunun temel atma töreninde olması, Bakü demiryolu ile Londra’ya kadar uzanacak olan bir sürecin de başlangıcıdır. Bu süreçte her şeyden önce Türk Cumhuriyetleri ve buralardaki ekonomik güçlenme durumunda bu ülkelerin lojistiğini de Türkiye’nin üstlenmesinden daha doğal bir şey olamaz. Temeli atılmış olan Kars-Bakü demiryolunun yanında bizim yıllardır üzerinde çalıştığımız hatta, sayın Bakanımız Kürşat Tüzmen’in de ‘filozof mu olacaksın’ diyerek bize takıldığı Batum-Trabzon demiryolunu anlattığımız bir kitap oluşturduk” ifadesini kullandı.  

 

OLUMSUZ GÖRÜŞ YOK

Son olarak bu Batum-Hopa demiryolunun gündeme gelmesindeki ana sebebin Hopa limanının tekrar Batum havalimanından gelecek yükler için ortak kullanıma açılması noktasında Gürcistan’da bir anlaşma imzalanması olduğunu ifade eden Gürdoğan,  yapılan bu anlaşmada Hopa limanının ortak kullanıma açılmasının sadece karayolu ile mümkün olmayacağının görüleceğini söyledi. Batum-Hopa arası olan 20 kilometre demiryolunun yapılmasını istemelerinin doğal bir şey olduğunu ifade eden Gürdoğan, “Karadeniz’in güçlenmesini istemeyen lobiler var. Ve bu lobilerin istekleri yerine getiriliyor. Batum-Hopa demiryolunun yapılmaması noktasında hiç kimse bize olumsuz bir görüş bildirmemesine rağmen bugüne kadar yapılmamasının altında dış güçlerin Türkiye üzerindeki megali ideallerinin yattığını düşünmemiz kadar doğal bir şey olamaz” dedi.

 

ŞEYTANIN AVUKATI OLDUK

Türkiye’de limanlarla demiryolu bağlantısının olmadığı tek bölgenin Doğu Karadeniz Bölgesi olduğuna dikkat çeken Gürdoğan şöyle devam etti; “Bunun altında bir şeyler aramamız gerekiyor. Artık şeytanın avukatlığını yapmak durumundayız. Çünkü Türkiye bölgesinde stratejik olarak güçlü bir ülke durumuna geldiği zaman AB ve ABD’ye karşı dik bir duruş sergileyecektir. AB olmadan da Japonya, Rusya gibi ayakta durabileceğini dünyaya gösterecektir. Türkiye bölgede stratejik konumu itibariyle kilit rolü üstlenecek bir ülke olması yolunda imkanlarını kullanmamıştır. Türkiye üzerinde oynanan oyunları bozabilmek adına bu stratejik üstünlüğünü altyapı ve lojistik ile destekleyerek kullanması gerekmektedir”

 

İLK OLARAK 20 KM İSTİYORUZ

Katıldıkları Gürcistan gezisinde Rize, Trabzon, Hopa, Ardeşen Ticaret Odası Başkanları ile Batum-Hopa demiryolu konusunda ortak görüşte birleştiklerini de belirten Gürdoğan, “Batum-Hopa demiryolunun bölgesel bir sorun olarak ele alınıp, bu konuda baskı unsuru oluşturmamız gerekmektedir. Bugüne kadar bu konuyu milletvekillerimize, Başbakanımıza hep anlattık. Ama şimdiye kadar bir çivi dahi çakılmadı. Bu yüzden bizler de bölgeler arasındaki dengesizliği ortaya koymak zorundayız. Biz şimdilik Batum-Hopa demiryolunu istiyoruz. Bunu 20 kilometre içeri almayı başarmalıyız. Hayal görmeyelim 20 kilometreyi yapmakta bu kadar zorlananlardan 600-700 kilometrelik demiryolu hattını nasıl isteyelim. İlk etapta bu 20 kilometrelik bölümü yaptıralım ve ne kadar faydalı olduğunu gösterelim” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı niye Karadeniz’e gelmedi?

A.Hamdi Gürdoğan, “Bugün Doğu Karadeniz için hayata geçirilmesi gereken demiryolu hareketi aslında Türkiye’ye AB dışında yeni açılımlar getirme noktasında da alternatif olacaktır” dedi.

Abdullah Gül ve Kürşad Tüzmen’in “20 kilometrelik Batum-Hopa demiryolu için “En kısa zamanda başlayacağız” sözü verdiği öğrenildi. Gül, Ağustos sonunda Köşk’e çıktıktan sonra Karadeniz’e halen gelmediği için bölge iş adamları kendisine ancak en yakın ziyaret yeri olan Gürcistan’da ulaşabildi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Haber yorum bölümünde Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.