Raylı sistem projesinin arkasında kim var?

Trabzon’da hemen her belediye başkanı döneminde hafif yaylı sistem projesi gündeme getirilir. Birileri kağıt üzerinde projeyi çizer paraları cebe indirir. Sonra proje rafa kaldırılır veya çizilmez.

rayli-sistem-(1).jpg

İlk raylı sistem projesi, yanılmıyorsak Asım Aykan’ın belediye başkanlığı döneminde gündeme gelmişti. Belediyenin kasasından epey para çıkmıştı. O dönemler bir de dört kapı projesi vardı. O projeye de çuvalla para ödenmişti.

Büyükşehir Belediye Başkanı önceki gün Akyazı ile Havalimanı arasında hafif raylı sistem yapılacağını ve önümüzdeki günlerde projenin ihale edileceğini söyledi. Başkan Gümrükçüoğlu, amacın yatay hatlarda insanların özel araçlarını kullanmaması olduğunu belirtmiş. Başkan ileri aşamada da Arsin ile Akçaabat arasında hafif raylı sistemin yapılacağını ifade etmiş.

Akyazı ile havalimanı arasındaki hafif raylı sistem projesinin, Trabzon trafiğine, ulaşımına hiç ama hiç faydası olmaz, eğer yapılırsa olmayacağı da görülecektir.

Akyazı’dan Havalimanı arasına yapılacak olan hafif raylı sistemin müşterisi kim olacaktır?

Belki Akyazı’da 15 günde bir oynanan maça gidecekler ve maçtan çıkacaklar. Bunun dışında hafif raylı sistem boş gider boş gelir. İkincisi hafif raylı sistemin güzergahı nasıl olacak?  İnsanlar hafif raylı sistemle seyahat etmek için köyünden sahile inecek. Yavuz Selim Bulvarı’ndan geçecek bir raylı sistem zaten yetersiz olan mevcut yolun dörtte birini işgal edecek. Atatürk Alanından Maraş caddesine de ikinci bir raylı sistem yapılacakmış. İtfaiyeden Erdoğdu’ya hat döşenecekmiş! 

Başkan’ın başkanlığının son yıllarındaki bu projesi, bize göre projeyi çizenlere yarayacaktır. Bu projenin toplam maliyeti bir değil birkaç milyarı bulur... Ki, hiçbir hükümet bu kadar parayı vermez. Vermeyeceğini de göreceğiz.

Trabzon, sahil yolundaki trafiği rahatlatmak için yapılacak tek iş, sahilden 3-4 km. içeriden geçecek 70 km.si tünel olan 77 km.lik Beşikdüzü- Of güney ekspres otoyoludur.

Başkan Gümrükçüoğlu, giderayak Trabzon’a bir iyilik yapmak istiyorsa öncelikle bu projeyi ele almalıdır. Bu arada, Akyazı-Havaalanı veya Akçaabat- Arsin arasında yapılması planlanan hafif raylı sistemin projesi adrese teslim mi olacak yoksa gerçekten açık ihale ile mi yapılacak?

Partililerin kaçak yapıları yıkılacak mı?

Yomra’dan arayan bir okurumuz, ‘İçişleri Bakanlığının genelgesi ile mera ve yaylalardaki kaçak yapıların tespit edilip, yıkılacağı yazıldı. Bugün Trabzon’un yayla ve meralarındaki yapıların hemen hemen tamamı kayıt dışı. Bu iş nasıl olacak’ dedi. 

partililerinin.jpg

Okurumuz hızını alamadı ve ‘Trabzon Ortahisar ve ilçe belediye sınırları içerisinde de yüzlerce kaçak yapı var. Bunlar nasıl yıkılacak? Yomra’da sahildeki kaçak restoranı yıkan güç, karşı tarafta dolgu alanı içinde ruhsatsız benzer mekanlar var. O mekanlar da yıkılacak mı’ diye sordu.

Okurun eleştirileri ve soruları bu şekilde! İlgili ve yetkililere duyurulur.

6 bin kişi başvurmuş!

Atatürk Alanında eski belediye binasının altındaki turizm enformasyon ofisine yerli ve yabancı olmak üzere bugüne kadar 6 bin kişi başvurmuş! Bu sayı herhalde yıllık başvuru sayısıdır. Yani günde 15-16 kişi gezilecek, görülecek, yatacak vs. yer nerededir, diye sormuştur. Turizm ofisine başvuranların tamamı turist mi değil mi o da belli değil. Trabzon’a araçla gelen bir turistin, Atatürk Alanındaki turizm ofisine uğrama şansı yok. Atatürk Alanına yaya olarak gelen bir yabancı veya yerli ancak oraya uğrar. Dünyada hemen her konaklama tesisinde, otelinde vs. turistleri yönlendirecek birimler vardı. Atatürk Alanındaki turizm ofisi olsa da olur olmasa da!

6-bin-zkişi-001.jpg

Gümrükçüoğlu neden hedefte?

gümrükçüoğlu-002.jpg

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu sürekli olarak birilerinin hedefinde… 

Muhalif kesimin ya da vatandaşların bir belediye başkanını eleştirmelerini doğal karşılarız ancak asıl bahsetmek istediğimiz Ak Parti içerisinde Gümrükçüoğlu’na içten içe karşı duranlar…

Bizce asıl sebeplerin başında Başkan’ın kimseyi umursamayan, daha doğrusu yeri geldiğinde lafı gediğine koymaktan çekinmeyen yapısı geliyor… Bu tavırlar birilerinin hoşuna gitmiyor. Başta imar konusu olmak üzere belediye başkanlarını dahi kurallara, kanunlara davet eden yapısı belki birilerinin planlarını bozuyor.

Partililerden gelen olmaz taleplere kulak tıkıyor. Böyle olunca da bazılarının işine gelmiyor. Şehircilik ve kenti planlama açısından yanlışlar yok mu elbette var. Ancak Gümrükçüoğlu için asıl lob yapanların dertleri bu değil.  Onlar kenti değil, daha çok kendilerini düşünüyorlar…

Ersun Yanal’ın evine kahvaltı servisi!

Trabzonspor sahada iki ileri bir geri gitse de Teknik Direktör Ersun Yanal’ın keyfi fazlasıyla yerinde. Nasıl olmasın ki? Öğrendiğimize göre Yanal’ın Kaşüstü’ndeki evine Mehmet Ali Yılmaz Tesislerinden özel kahvaltı servisi yapılıyormuş. Yanlış duymadınız! Tesislerden Şana’ya kahvaltı servisi!... 

Dahası kulüpte bir çok personel Kazım Hoca’nın özel işleri için koşturup duruyormuş. Şu günlerde ayrılık konuları gündeme geliyor ya bunları duydukça daha iyi anlıyoruz Yanal’ın neden Trabzon’dan ve Trabzonspor’dan vazgeçemediğini…

Hoca’nın yediği önünde yemediği arkasında. Trabzonspor mu? O’nu düşünen kim?

Sular çekilince Levent kayalıklara çıktı…

sular-çekilirnce.jpg

Ganita’da sular çekilince bunu fırsat bilen yazarımız Levent Ustabaşı denizin ortasındaki kayalıklara çıkarak poz verdi. Ustabaşı, durumu da, “Ganita’da deniz küstü, kayalar en utanmaz şekilde su yüzüne çıktı. E bunu kaçırmak da bana yakışmazdı!..” mesajıyla özetledi. Levent kardeşimizin bu artistik pozunu beğendiğimizi vurgularken, suların aniden yükselmesi ihtimaline karşı tedbirli olması konusunda uyarıyoruz.

 

 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar