REFERANSI MİLLETİMİZDİR

REFERANSI MİLLETİMİZDİR

AK Parti Trabzon Milletvekili Salih Cora, Cumhurbaşkanlığı Hükümet sisteminin çok yeni bir sistem olduğunu ve yapılan eleştirilerin acımasız olduğunu belirtti.  

Milletvekili Cora, Cumhurbaşkanlığı Bütçe görüşmelerinde Cumhurbaşkanlığı Hükümet sisteminin önemine vurgu yaptı. Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin milletin referansı ile hayata geçirildiğine dikkat çeken Cora, sistemin yeni olduğunu ve sisteme yapılan eleştirilerin acımasız boyutlara ulaştığını söyledi.

Parlamenter sistem ile Türkiye’nin çok kötü bir sınavı geride bıraktığını ifade eden Cora, “Parlamenter sistem Türk demokrasi tarihi açısından darbelere, muhtıralara, vesayet girişimlerine maruz kalmış, yapısal sorunlar nedeniyle ortaya çıkan hükümet krizleri, siyasi istikrarsızlıklar ülkemize çok büyük bir vakit kaybettirmiştir. Cumhurbaşkanlığı Hükümet sistemiyle esasında bu tür sorunları bir nevi geride bıraktık. Parlamenter sistemle, başbakanların idam edilmesinden tutun da darbelere, muhtıralara, koalisyonlarla oluşan istikrarsızlıklara, 28 Şubat süreçlerine, Gezi olaylarına, onun ardından 17-25 Aralık darbe girişimine, 15 Temmuz hain FETÖ darbe girişimine kadar birçok olay yaşadık. Türkiye eski sistem ile bu ayağındaki prangaları söküp atmak noktasında bir irade ortaya koydu. Şimdi muhalefet partililerin bu kötü olayları unutup birden parlamenter sisteme sarılmalarını hayretle karşılıyorum. Şunu ifade etmek istiyorum ki; eski parlamenter sistem sürekli darbe üretmiş, sistemi tıkayan unsurlar Demokles'in kılıcı gibi Hükümetin ensesinden hiçbir şekilde düşmemiştir” dedi. 

ELEŞTİRİLER ACIMASIZ

Cumhurbaşkanlığı Hükümet sisteminin çok yeni bir sistem olduğunu ve yapılan eleştirilerin acımasız boyutlara ulaştığını ifade eden Cora, “Bu sistemin referansı milletimizdir, milletimizin tercihiyle beraber hayata geçirmiş olduğumuz bir sistemdir. Daha yeni bir sistemdir. Süreç içerisinde eksik yönleri revize edilebilir. Lakin Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi siyasi tarihimizin oluşturduğu bir kültürün sonucudur. Bu sisteme konjonktürel bir yaklaşımla değil, tarihsel bir zaruret neticesinde geçildiğini unutmamız gerekiyor. Bu sistemin 4 ana ilke üzerinde inşa edildiğini hatırlatmakta yarar görüyorum: Yönetimde istikrar, temsilde adalet, demokratik uzlaşma ve siyasi istikrardır. Şu an Türkiye Büyük Millet Meclisi tarihinin en yüksek temsil oranına kavuşmuştur yani oy kullananların yüzde 95 oranla en yüksek temsil kabiliyetine kavuştuğu bir dönemi yaşıyoruz. Meclis’te 11 siyasi parti vardır, 5 grup vardır ve 7 bağımsız milletvekiliyle de çoğulcu bir yapı oluşmuştur” diye konuştu.

KRİZLER GERİDE KALDI

Cumhurbaşkanlığı Hükümet sisteminin 2 yılını değerlendiren Cora, “Cumhurbaşkanlığı Hükümet sistemi millî güvenlikte, dış politikada ve ekonomide özellikle etkin, esnek, hızlı, uyumlu ve isabetli kararlar alınmasıyla birçok meselenin çözümünü kolaylaştırmıştır. Birçok kriz bertaraf edilmiştir. Erken seçim kararları ile istikrarsızlık yok. Şiddetli ekonomik saldırılara karşı alınan etkin kararlarla ekonomik manipülasyonlar geri püskürtülmüştür” ifadelerini kullandı.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.