Rektör dediğin Baykal gibi olacak!

  rektor-dedigin-002.jpg KTÜ rektörü Prof.Dr. Süleyman Baykal’ı; Prof.Dr. Aydın Dumanoğlu, Prof. Dr. Cevdet Erdöl gibi yıllar öncesinden tanırız. O yıllarda bu üç isim de yandan kıyıdan MHP’ye başka bir ifade ile ülkücü kesime yakındılar veya öyle görünüyorlardı. Gerçi, bu üç ismin KTÜ’ye gelmesinde en etkili isim eski rektörlerden Prof. Dr. Türkay Tüdeş’ti. Aydın Dumanoğlu, İngiltere’de idi. Tüdeş, Kemal Gürüz’e önerdi ve KTÜ’ye geldi. Sonra da rektör oldu. Cevdet Erdöl, geldiğinde merhum Alparslan Türkeş’in kalp doktoru vs. diye söylendi. Türkeş’in doktoru olup olmadığını bilmiyorum ama Necmettin Erbakan’ın doktoru idi. KTÜ Tıp Fakültesi’ne geldiğinde bir ara Kalkınma Mahallesinde bir evde kalıyordu. Eşi tepeden tırnağa örtülüydü. Sonra, vekil oldu, şimdi de Sağlık Üniversitesi rektörü. Prof.Dr. Süleyman Baykal, Tıp Fakültesinde ihtisas yaptı sonra Tıp Fakültesi’ne alınmasında yine Tüdeş’in rolü vardı.
rektor-dedigin.jpgDün, Üniversite kampüsünden bir öğretim üyesi aradı ve ‘Bizim rektör, üniversiteyi aile şirketi yaptı, iki satır yazan, eleştiren yok’ dedi.
Bir rektör Türkiye’nin en köklü üniversitesini aile şirketi nasıl yapar?
Öğretim üyesi onu da açıkladı ve şöyle dedi; 
‘Sayın rektörümüz Süleyman Baykal’ın üç kızı da üniversitede. Biri Mühendislik Fakültesine bağlı bilgisayar bölümünde araştırma görevlisi. YÖK’ten ALES puanına göre gelmiş. İki kızı Tıp Fakültesinde Doç.Doktor Bir damadı Tıp Fakültesinde öğretim üyesi. Diğer doktor damadı için de Tıp fakültesinde özel kadro çıkarmış, kimse müracaat edemiyor. Yani ikinci damadı da Tıp Fakültesinde olacak. Rektörümüzün üç kızı ve iki damadı Üniversitede’.
Öğretim üyesine, önceki rektörlerin de yakınlarını, çocuklarını üniversiteye aldığını söyledik. Öğretim üyesi, ‘Öncekiler hiç değilse damatlarını almadılar’ dedi. 
  Rektörün, üç kızını ve iki damadını üniversiteye alması, doğru mu yanlış mı? Yorum yapmayacağım. Çünkü çocukları ve damatları belki de üstün zekalı idi, sınavlara girdiler kazandılar. Biz her ne kadar bu şekilde yorum yapsak da, Üniversite camiası bu olayı farklı değerlendiriyor. Camia aslında haksız da değil!

Ahmet Başkana helal olsun!

ahmet-metin-006-001.jpegOrtahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç’in, İncirlik Camisine asılan Atatürk posterinin kaldırılma girişimine verdiği tepki, toplumun büyük bölümünde olumlu karşılanmıştı. Başkan Genç, önceki gün de bir başka konuda görüşünü belirtti ve ‘Yetkim olsa, Pazarkapı köprülü kavşağını kaldırırım’ dedi. Genç’in bu görüşü de benimsendi. 
  Trabzon Büyükşehir Belediyesi eski başkanı Orhan Gümrükçüoğlu, Pazarkapı Köprülü kavşağını ihtiyaca cevap vermek için değil iddiaya göre bir vatandaşın akaryakıt istasyonunu köreltmek, iş yapamamasını sağlamak için yapmıştı. Ve o günlerde, köprülü yolun kuzeyden güneye doğru yapılması için uzmanından sade vatandaşına kadar tüm Trabzonluların görüş belirtmesine rağmen, eski başkan sırf inat uğruna köprülü yolu doğu-batı istikametine yaptırmıştı. 
Ahmet Başkan’ı son açıklamalarından ötürü kutluyoruz. 

‘Meseleleri mesele etmezsen ortada mesele kalmaz’

meseleleri-001.jpg Türkiye'de Atatürk'ün rejiminin bağımsız ve hakemlik yapan bir hukukçu kadrosuna emanet edilmiş anayasal yurttaşlığa dayalı hukukun üstün olduğu çoğulcu demokrasiye dönüşmesini adeta engelleyen üç kötü siyasetçi vardır.meseleleri.jpg 2002 öncesinde: Adnan Menderes, Süleyman Demirel ve Bülent Ecevit. Süleyman Demirel özel hayatında adeta utangaç, sevimli, arkadaş kadri bilen biriydi. Onu kuruluşundan itibaren Zhelyu Zhelev'in vefatına kadar 11 yıl çalışan Balkan Siyasi Kulübü'nde çok özel dar ortamlarda yakından tanıma fırsatı buldum. Beni ideolojik olarak farklı olduğumu hissettiren bir mesafe ötesinden sevdi, destekledi. Gavurcası daha anlamlı kaçacak, "onore" etti. Başkalarının sormadığı soruları sorma cesareti verdi bana. Birkaç önemli soru sordum. Ve enteresan yanıtlar verdi. Bunları daha önce farklı vesilelerle yazdım, paylaştım. Ama zarar verdi Türkiye'ye. İslama, özellikle Nurculuk hareketine dayanarak elde ettiği siyasi destek zeminine dayandı. Ama mensubu olduğu Türkiye ve Avrupa Masonluk Ağına bağlılığın kısıtı içinde kaldı. Ağa'ydı. Siyasette köy ağası gibi insanların çıkar ilişkileri ağlarını inşa etti. Köylüydü. Ve bana çok kızan olacak ama entelektüelliği aşağılayan bir aşırı pragmatisti. Hiçbir şey söylemeden çok önemli şeyler söylemiş gibi yapmanın üstadı idi. Yukarıdaki ifadesinde olduğu gibi. 
(Prof. Dr. Yahya Sezai Tezel)

Türkiye’de neden özel İmam-Hatip Lisesi yok!

turkiyede-neden-001.jpg  KTÜ Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Erol Erduran, ‘Türkiye’de neden hiç özel İmam Hatip Lisesi yok’ sorusuna şu cevabı verdi;
turkiyede-neden 
1.İmam Hatip Liselerinde eğitim ve öğretim mükemmel, özeline gerek yok.
2. Tercih edilmeyeceği için özel açılmıyor.
1.ci gerekçeyi irdelersek; mükemmel imam hatip liselerinin olduğu bir ülkede bu kadar hırsız, sahtekar, yalancı, ahlaksız vs olması sizce normal mi?
2.ci maddeyi irdelersek; neden tercih edilmiyor?
a) O kadar dindar ve muhafazakar insanın yaşadığı bir ülkede tercih nedeni olmayabilir mi? bana göre olamaz. O zaman bu kişileri sorgulamak lazım!
b) Tercih edilmiyor, çünkü evlatlarımız aileden dini eğitimi alıyor, gerek duyulmuyor.
c) Meslek olarak, ekonomik olarak karlı bir meslek değil.
d) yeterinden fazla İmam hatip lisesi var. Özeline gerek duyulmuyor. Öyle ise bu kadar giderek artan sapkınlık ve islam dışı hareket ve davranış niye? Gerisini siz düşünün. Ben ancak bu kadarını düşünebildim.’ 
  Erol hoca, kendine göre nedenleri açıkladı ancak bize göre bu nedenler çok da geçerli değil. Çünkü bugün, İmam- Hatip mezunu Başkan, Bakanlar, milletvekilleri, valiler, belediye başkanları, genel müdürler, doktorlar, avukatlar, memurlar vs. var. İmam Hatipler ve İlahiyat Fakülteleri artık ayrıcalıklı okullar oldu.

Önceki ve Sonraki Yazılar