Rektör Kim Olacak?

Trabzon ilinde değil ama KTÜ’de, akademisyeninden okutmanına, personeline kadar hemen herkes üniversitenin yeni rektörünün kim olacağını merak ediyor. Aslında bu bekleyiş, bize göre fuzuli, nafile bir bekleyiş.  Çünkü ülkemizde rektörlükte; ne bilimsel kriterler ne de yöneticilik vasıfları dikkate alınıyor.

Önceki gün, KTÜ camiasından bugüne kadar çok sayıda rektörle çalışan bir akademisyenden ‘rektör kim olacak’ başlıklı bir mail aldık. Deneyimle akademisyen mailinde şu görüşlere yer verdi;

rektor.jpg

‘YÖK görev süreleri dolan ve ülkemizin önde gelen 17 üniversitesinin rektörlüğü için ilana çıktı. 23 Haziranda başlayan rektörlük başvuruları 8 Temmuzda sona erecek. Mevcut KTÜ rektörünün görev süresi 6 Ağustos 2020 tarihinde doluyor. Rektör iki dönem görev yaptığı için tekrar atanması şimdilik söz konu değil! Öğretim üyelerinin ve kamuoyunun merakı yeni rektörün kim olacağıdır. KTÜ rektörlüğü için yerel medyada çeşitli isimler dolaşıyor. Bunların bir kısmı başka üniversitelerde görev yapan rektörler, bir kısmı Tıp Fakültesinde, bir kısmı da Mühendislik fakültesinde görev yapan hocalar. İsimleri ortalıkta dolaşan bu rektör adaylarının bazıları üniversite içinde bile pek tanınmayan tipler.

Başvuruların değerlendirilmesinde hiç bir objektif ölçüt bulunmamaktadır. Rektörlük için YÖK'e yapılan başvuruların çoğu göstermelik olup, kimlerin başvurduğu konusunda da hiç bir bilgi paylaşılmamaktadır. Atamada en büyük ölçüt mevcut iktidara çok yakın, hatta iç içe olmaktan geçmektedir. Atanan rektörün il yönetimi ve teşkilatla uyum içinde çalışması istenmektedir. Rektör atamalarında akademik ve bilimsel başarıların çok fazla katkısı olmadığı, hatta hiç bir yurtdışı yayını ve bildirisi bulunmayan birçok insanın bile rektör olarak atandığı da bilinmektedir.

Rektör kim olacak sorusunun cevabı İstanbul Üniversitesi rektörünün atamasında gizlidir. İktidara ve bir cemaate çok yakın olduğu iddia edilen ve atama şartlarını sağlamayan bir ismin rektör olabilmesi için önce kanun değiştirildi. Sonra ilgili kişi rektör olarak atandı. Sonraki gün kanun tekrar değiştirilerek 3 yıllık profesör olma şartı konuldu.
Bu nedenle kimin atanacağı konusunda kesin tahmin yapmak oldukça zor. Ancak geçmiş atamalar incelendiğinde bazı ipuçları bulunabilir:
-AK Parti'den milletvekili veya milletvekili adayı olmuş akademisyenlerden biri atanabilir. Bunun çok örneği var.
-İmam Hatip kökenli veya ilahiyatçı biri olabilir. İmam Hatip Lisesi kökenli adayların şansı oldukça yüksek.
-Başka üniversitelerde görev yapmakta olan mevcut rektörlerin KTÜ'ne rektör olarak  atanması zor gözüküyor.
-KTÜ içinden bir atama olacaksa, ilk ihtimal Tıp Fakültesinden birisi olabilir.
-İstanbul veya Ankara'dan Trabzon kökenli bir hocanın atanması da göz ardı edilemeyecek kadar yüksek bir ihtimal,

Burası Türkiye her şey olur ve herkes rektör olarak atanabilir.

Ancak hocaların ortak görüşü; KTÜ camiası 16 yıldır teknik bir üniversiteyi yöneten tıp kökenli rektörlerden ve uygulamalarından yoruldu!

 

Üstü Şişhane altı meyhane!

ustu-sishane-1.jpg

Trabzon Büyükşehir Belediyesi, kimileri tarafından eleştirilse de, çok para harcanıyor dese de Meydan Bölgesindeki binaların dış cephelerinin güzelleştirilmesi projesi doğru ve güzel bir hamle… Meydan bölgesinin tarihi süreç içerisindeki değişimini, Erzurum Teknik Üniversitesi rektör yardımcısı Prof. Dr. Murat Küçükuğurlu, ‘Bilinmeyenleri ile Trabzon meydanı’ başlığıyla kuzey ekspres için yazmıştı. Okunma rekoru kıran bu yazı dizisinde Trabzon meydanının geçirdiği evreler, teker teker anlatılmıştı.

Kent meydanları, o kentin aynısıdır, denir. Kentte gelenlerin uğrak yerlerinin başında meydanlar gelir. Trabzon Büyükşehir Belediyesi de, meydanın çevresindeki binaların kötü görüntüleri ortadan kaldırmak için bir proje hazırlattı. Binaların dış cepheleri düzenleniyor, onarılıyor, boyanıyor vs.

Binaların dış cepheleri onarılmasına onarılıyor da, ya gecekondu çatısı veya tütün damının çatısı gibi çatısı olan iş merkezlerinin çatılarına ne tür işlem yapılıyor.

Mesela Suluhan’ın çatısı! Meydanın ortasındaki parkta oturup binaya bakan insan, çatının üzerindeki derme çatma çinko malzemeyi görünce irkiliyor. Suluhan’ın çatısı da zaten şaibeli!  Çatı, çatı yönetmeliğine uygun değil. Bunu biz söylemiyoruz, uzmanları söylüyor. Asım Aykan döneminde, binanın çatı katı yanılmıyorsak, refah partililer tarafından satın alındı. Sonra çatı büyütüldü. Tapusu da, parti kapatılıp mülk devlete kalmasın diye o üç beş partilinin üzerine yapıldı.

ustu-sishane-2.jpg

Bu teknik olayı bir kenara bırakalım. Suluhan’ın o çatısı Trabzon’a yakışıyor mu? Meydanın göbeğindeki, bir iş hanının çatısı tütün damının çatısı gibi olur mu? Sert bir rüzgar estiğinde derme çatma çatı üzerindeki çinko levhalar büyük tehlike yaratmaz mı?

Büyükşehir veya Ortahisar Belediyesi, vatandaşın binaların çatılarının çatı yönetmenliğine uygun olup olmadığını yerinde incelerken, bu binanın çatısı incelendi mi?

Sonuç olarak, Suluhan’ın çatısı güzelleşen meydana, Atatürk Alanına yakışmıyor!

 

Doktorunuz diyor ki!

Tırnak yeme, kişinin olaylar karşısında hissettiği duygu ve düşüncelerle başedebilmek için yaptığı bir davranıştır. Tırnak yeme ile parmak emme ayrı şeylerdir. Aile içinde tırnak yiyenlere rastlanması, aşırı baskı, sürekli azarlanarak eleştirilme, yeterli ilgi ve sevgi görememe, anne ve babanın geçimsizlikleri, aşırı kaygılı olmaları, çocuğu aşırı derecede koruyup kollamaları, kardeşler arasında ayırım yapmaları, sevilen birinin hastalanması ya da ölümü gibi sebepler çocuklarda tırnak yeme ye neden olabilir. Tedavide en etkili yöntem üç dört yaşlarına kadar bu alışkanlığın görmezlikten gelinmesidir. Çocuk stres, korku, endişe ve kaygıdan uzak tutulmalı, azarlama, küçük düşürme, eleştirme ve cezalandırma gibi eylemlerden kaçınılmalıdır. Çocuğa bunun bir alışkanlık olduğu, kendisinin istemesi durumunda bırakılabileceği yönünde telkinde bulunulmalıdır.

(Dr. Kemal Küçükali)

 

Önceki ve Sonraki Yazılar