Restorasyona rağmen  ziyaretçisi eksik değil

Restorasyona rağmen ziyaretçisi eksik değil

Trabzon’da tarihi Ayasofya Müze ve Camisi'nde geçen yıl Aralık ayında 56 yıl sonra başlatılan restorasyon çalışmaları devam ediyor.

Trabzon Vakfılar Bölge Müdürlüğü kontrollüğünde süren çalışmalar kapsamında caminin onarım bedeli 2 milyon 237 bin 628 TL olarak belirlenirken, çalışmalar ziyaretçilere rağmen aralıksız sürüyor. Caminin çevre düzenlemesi çalışmaları ise aralıksız sürerken buraların tamamlanma süresi ise 1 yılı bulabileceği öğrenildi. Camiyi ziyarete gelenler tadilat olmasına rağmen gezme fırsatı bulduklarını belirtirlerken tadilatın bitmesiyle caminin çok daha güzel olacağına inandıklarını söylediler.

restorasyona-(3).jpg

Fatih Sultan Mehmet Han'ın 1461 yılında Trabzon’u fethinin ardından camiye dönüştürülen Ayasofya Camii, 1958-1962 yılları arasında Vakıflar Genel Müdürlüğü ve Edinburg Üniversitesi'nin işbirliği ile restore çalışmalarının ardından 1964 yılından sonra müze olarak hizmet vermeye başladı. Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından Ayasofya’nın müze olarak değil de cami olarak hizmet vermesi için açılan dava 2012 yılında sonuçlanarak, freskleri asma tavan ve perdelerle kapatılan Ayasofya 28 Haziran 2013 tarihinde uzun yıllardan sonra ilk kez namazın kılınmasıyla ibadete açıldı. 5 Temmuz 2013 tarihinde ilk cuma namazının kılınmasıyla resmen ibadete açılan Ayasofya, 56 yıl sonra geçtiğimiz yıl Aralık ayında restore edilmeye başlandı. Restore çalışmaları kapsamında Vakıflar Genel Müdürlüğü Ayasofya’nın freskleri için uygun bir çözüm üreterek en az müdahale mantığıyla hat levhaları ve tablolar koyarak fresklerinin kapatılmasını sağladı. Yapı sağlığının sürekli olarak izlenmesi adına ise esere yerleştirilen ivmeölçerler yardımıyla gerçek zamanlı titreşim kayıtları alınarak oluşacak değişikliklerin izlenerek hasarların büyümeden önlen alınması hedeflendi. Planlanan bu sistem, bölgedeki tarihi eserlerdeki ilk uygulamaları olma özelliğini taşıyacak. Uzun yılların ardından restore edilen Ayasofya restorasyon sürecinde kısmen de olsa ziyarete açık tutuluyor. 

restorasyona-(4).jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.