Revi’nin yerine Çebi!

AKP Trabzon İl Başkanı Haydar Revi’nin gaz dolum tesisi müdürlüğünden ayrılması ve aynı firmada danışman olarak görevlendirilmesi tartışmaları da beraberinde getirdi. Kimileri Revi’nin, müdürlüğünü yaptığı tesislere mesaisini vermediğini bu nedenle görevden alındığını ve firmanın da siyaseten Revi’ye danışmanlık verdiğini öne sürüyor.revinin-yerine-(1).jpg Haydar Revi’nin fahri basın danışmanı Ali Savaş ise,‘Sayın Revi 30 yıldan fazladır görev yaptığı İpragaz Trabzon dolum tesisleri müdürlüğünden ayrılması ve kurumun Türkiye genelinde danışmanlık görevine getirilmesini yeniden il başkanlığı sürecine doğru giden en önemli bir adım’ diyor. Savaş’ın iddiasına göre Haydar Revi, il başkanlığı görevini daha rahat yapması için danışmanlık görevine getirilmiş. Savaş’a göre Haydar Revi yeni dönemde de il başkanlığını sürdürecek.
revinin-yerine-(2).jpg 
Haydar Revi yeni dönemde il başkanlığını devam ettirir mi ettirmez mi, bilemiyoruz. Bildiğimiz il başkanlığı için Selahattin Çebi’nin adaylığı için parti üst kademesinde görüş birliğine varıldığıdır. Ancak, kimi AKP’liler, Mehmet Karaoğlu’nun da Çebi kadar şanslı olduğunu söylüyor. AKP eski yöneticilerinden bir isim, yeni il başkanını belirlemede milletvekilleri ve teşkilat mensuplarından daha çok Büyükşehir ve Ortahisar Belediye Başkanlarının etkili olacaklarını söylüyor. Eski yönetici, ‘Murat Zorluoğlu kimi işaret ederse il başkanı o isim olur’ diyor.

Bizim Neslin Uşakları ve İmamoğlu!

  Çocuklukları, gençlikleri Trabzon’da geçen ve Trabzon Lisesinde aynı dönemlerde öğrenim gören ve daha sonraki yıllarda çoğu İstanbul’a göçen, iş kuran, önemli mevkilere gelen Trabzonlu gençler, yıllar önce Bizim Neslin Uşakları adlı bir dernek kurmuşlardı.bizim-neslin-(1).jpg Derneğin, İstanbul ve Trabzon başta olmak üzere farklı kentlerde yaşayan çok sayıda üyesi var. BNU olarak bilinen dernek Trabzon’da her yıl düzenlediği futbol etkinliği ile de tanınır. BNU derneği aynı zamanda eğitime de büyük katkıda bulunuyor. Dernek ihtiyaçlı yüksek öğrenim gençlerine de karşılıksız burs veriyor. 
  BNU derneği üyeleri siyaseten farklı görüşten isimlerden oluşur. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu da, Bizim Neslin Uşakları Derneği üyeleri ile aynı yıllarda hatta kimileri ile de Trabzon Lisesinde aynı sınıfta okumuştu.  Ekrem İmamoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilince Bizim Neslin Uşakları adlı dernek yönetici ve üyeleri Başkan İmamoğlu’nu ziyarette ikileme düşmüştü. Ancak, BNU yönetimi ve üyeleri İmamoğlu’na hayırlı olsun ziyareti için gecikmeli de olsa karar aldı. Ve geçenlerde BNU yönetimi ve üyelerinden oluşan bir ekip Ekrem İmamoğlu’na hayırlı olsun ziyaretinde bulundu.bizim-neslin-(2).jpg  İmamoğlu ile BNU yöneticileri ve üyeleri arasında samimi bir ortamda geçen sohbette, şakalaşmalar ve eski günleri yad etme öne çıktı. Ekrem İmamoğlu’nun, önümüzdeki günlerde BNU yönetici ve üyelerine iadeyi ziyarette bulunacağı öğrenildi. 

 

Esin Üçüncüoğlu, şimdi  bir uzak yolculukta!

  Birkaç gün önce İstanbul’da vefat eden şair, yazar Esin Üçüncüoğlu’nu Trabzon’da çokları tanımaz. Tanımaması da normaldir. Çünkü Esin hanım, yıllar önce Trabzon’dan ayrılmış İstanbul’a yerleşmişti. 
esin-ucuncu.jpg 
Atilla Aşut da, yıllar önce Trabzon’u terk eden ve Ankara’ya yerleşen bir gazeteci yazardı. Atilla Aşut’un Trabzon’da muhabirlik yaptığı yıllarda birde Özgün Baran ağabeyimiz vardı. Özgün ağabey uzun yıllar yerel gazetelerde çalışmıştı. Özgün Baran’ın kardeşi Ümran Baran da o yıllarda Avustralya’ya göçmüştü. Orada bir de gazete çıkarıyordu. Rahmetli Ömer Güner ile iyi dosttu.
Önceki gün Atilla Aşut’un sosyal medya da bir paylaşımı dikkatimizi çekti. Aşut’un paylaşımı şöyle;
Bugün yine acı bir haberle uyandım sabaha. Trabzonlu ozanlardan Esin Üçüncüoğlu, sessizce ayrılmış aramızdan. Nasıl üzüldüm, anlatamam!
Trabzon'da Hâkimiyet gazetesinin Sanat Sayfası'na şiir gönderdiği ilk gençlik yıllarından bilirdim adını. O yıllarda lisede öğrenci olduğu için kendini gizler, gazeteye gelmeye utanır, postayla gönderirdi şiirlerini. Yıllar su gibi akmış, kendisiyle hiç karşılaşmamıştım. Çünkü erken yaşta Trabzon’dan ayrılmış, İstanbul’u mesken tutmuştu. Yüz yüze görüşmemiz, yarım yüzyıl sonra, Trabzon Lisesi mezunlarının 2018’de İstanbul’daki bir buluşmasında gerçekleşmişti. O buluşmaya katılan üç değerli okul arkadaşımızı iki yıl içinde yitirdik. Önce eğitimci Hasan Fahri Tahmaz, ardından ünlü ressam Yusuf Kâtipoğlu, şimdi de Esin Üçüncüoğlu… Acımız çok büyük.
“Dostlarla da yollar ayrıldı bir bir / Gittikçe artıyor yalnızlığımız."

Esin Üçüncüoğlu’nun “Sonsuza Yazılı” adlı ilk şiir kitabı 2007 yılında yayımlanmıştı. İkinci şiir kitabı “Mührüm Olsun Anka”, 2014 yılında Ceres Yayınları arasında çıktı. Trabzon anılarını kaleme aldığı “Adım Sende Trabzon” adlı kitabı ise 2012 yılında Heyamola Yayınları’ndan çıkmıştı.
Esin kardeşimiz kitapları ve şiirleriyle yaşayacak:
“Dindi sevişmeler coşkusu
İki ten arasında çoktan başladı
Uzak yolculuk
Daha demin yeminlerle mühürlüyken fısıltı
Belli ki
Çoktan dönmüş yarınlar kapısından
Şimdi uçurum susmalar kıyısı
Ten bu
En hak edeni
En arsızı”

(Esin Üçüncüoğlu)
Atilla Aşut’a, Esin Üçüncüoğlu ile ilgili verdiği bilgilerden ötürü teşekkür ediyoruz. 

Doktorunuz diyor ki! 

  Egzema(mayasıl); tekrarlayıcı, kaşıntılı deri hastalığıdır. Bulaşıcı değildir. Deri kuruluğu ve yoğun kaşıntı hastalığın en önemli belirtileridir. Çocuklarda yüzde, yetişkinlerde ellerde daha sık görülür. Çocuklardaki egzema gıdayla(süt, yumurta, fıstık, balık...) daha çok ilişkilidir. Egzemada tedavinin en önemli basamağı hastalığı alevlendirici nedenlerden uzak durmaktır. Kaşıntıyı alerji yapan maddeler, kuru hava, terleme, yünlü giysiler, stres artırır. Banyo ve el yıkama sık olmamalı ve ılık su(sıcak değil) kullanılmalıdır. Sabun kullanımı egzemalı alanda en az olmalıdır çünkü kuruma ve tahrişe yol açabilir. Ellerdeki egzemalar için eldiven kullanılmalı. Lastik eldivenler alerji yaptığı için kumaş eldivenin üzerine giyilmelidir. Beyaz saf vazelin nemlendirici olarak yıkanma sonrası hemen egzemalı alana sürülürse yararlı olur. İlaç olarak kortizonlu merhemler (Dermovat, Betnovat) kullanılır.

(Dr.Kemal Küçükali!)

 

Önceki ve Sonraki Yazılar