Riyad’da Trabzon Pidesi ve döneri!

Cephanelik restoran ve otel işleticisi, işadamı Ahmet Sarı, Suudlu bir işadamı ile Riyad’da restoran açtı. Ticari hayata konfeksiyonculukla başlayan daha sonra bilgi işlem başta olmak üzere farklı iş kollarında ticaret yapan MÜSİAD eski başkanlarından Ahmet Sarı, en son Cephanelik restoran ve otelin işletmeciliğini yapıyordu.

riyad-da.jpg
Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’ın en işlek mekanlarından birinde Suudili ortağı ile restoran açan Ahmet Sarı, restoranda çalışacak usta ve garsonları da Trabzon’dan Suudi Arabistan’a gönderdi. Arapların, Trabzon yaprak döner, etli kurufasulye, etli sarma dolma ile kıymalı ve peynirli pideyi çok sevdiğini söyleyen Ahmet Sarı, yakında Mekke ve Medine’de de şube açmayı planladıklarını söyledi. Sarı, Restoranda kullandıkları malzemenin bir kısmını Türkiye’den tedarik ettiklerini belirtti.

Trabzon futbolla uyuşturuluyormuş!

İspanya’da faşist diktatör General Francisco Franco’ya; “İspanya’nın ekonomisi kötü, halk perişan, herkes adaletsizlikten yakınıyor… Ama, hiç kimse tepki göstermiyor. Herkes halinden memnun, bunu nasıl sağlıyorsun?” mealinden bir soru sormuşlar… Francisco da;  “Bunu 3 F ile sağlıyorum… Franko, Futbol ve Fiesta ile… Onları yüz binlik beşiklerde uyutuyorum!” demiş!
Franko’nun “yüz binlik beşik” olarak nitelendirdiği yerler, “stadyum”lar.
Franco için futbol; “kitleleri oyalayan, toplumu siyasi konularda tepkisizliğe iten, ülke gündemini saptıran bir afyon”!
Portekiz Kralı Salazar’ın da “3-F”si var. “Futbol olmasaydı ben Portekiz’i bu kadar uzun yönetemezdim” diyen Salazar’ın 3 F’si de Franco’nunkiler gibi;
Erkekleri uyutmak için Futbol, Kadınları uyutmak için Fiesta (eğlence),  Toplumu uyutmak için ise Fado’nun (müzik)
Türkiye’de ‘sol’cu geçinenlerin birçoğu Franko ve Salazar’ın bu ‘3 F’sinden özellikle futbolun uyuttuğunu temcit pilavı gibi ısıtıp ısıtıp gündeme taşırlar. Eğlence ve müzikten hiç söz etmezler!
***
Devlet memurluğu döneminden beri tiyatro ile uğraşan, emekli olduktan sonra da tiyatrodan vazgeçmeyen Sanat Tiyatrosu yönetmeni Necati Zengin, geçenlerde Meryem Akgün’e Trabzon’un futbolla uyutulduğunu söylemiş…
Önce şunu belirtelim; Meryem güzel bir gazetecilik yapmış. Kendisini kutluyoruz.
Necati Zengin’in söylemine gelince, günümüzde hoş ama boş söz!
Neden derseniz; Futbol, basketbol ve farklı spor branşları günümüzde artık bacasız sanayi, seyir ve eğlence sektörü olmuş!
İyi ve mükemmel bir sporcu aslında sanatçıdır! Mesela; Messi, Ronaldo veya basketbolcu Kobe, M.Jordan, O’Neal vs… Sanatçı diye nitelendirilecek farklı branşlarda spor yapan yüzlerce ismi sıralayabiliriz…
Uyuma ve uyutma işi mazide kalmıştır!
Dünyanın hemen her ülkesinde, futbolundan basketboluna ve sporun anası atletizme, kayağa vs. milyarlarca dolarlık yatırım yapılıyor. Mesela; Rusya 2014 Soçhi Kış Olimpiyatları için Soçhi kentine birkaç milyar dolarlık otel, motel, kayak pistleri vs. yapmış. Rus hükümeti, halkı uyutmak için mi bunları yaptı. Almanya’nın, İngiltere’nin her kentinde 50 binlik statlar, binlerce idman sahaları, spor tesisleri var. Çin’den Japonya’ya, ABD’ye kadar hemen her ülke tanıtım, enformasyon ve vatandaşlarının ihtiyacı için binlerce spor tesisini halkı uyutmak için mi yaptılar ve yapıyorlar?
***

Trabzonspor kulübünde bugün 300’ün üzerinde çalışan var. Trabzonspor yalnız bir spor kulübü değil, bu kentin enformasyon ve tanıtımı için bir lokomotif ve öncü görevini üstlenen bir kuruluştur!
Aslında, Trabzon’da futbola ve amatör spor branşlarının hepsine daha fazla önem verilmelidir. Trabzon’da yapılan 40 bin kişilik stadı, Franco’nun yüzbinlik stadı ile özdeşleştirmek, modası geçmiş bir benzetmedir.
Trabzon’da futbolun öne çıkması ve tutku haline gelmesinin nedeni, geçmişte yaşanan başarılara özlem, kente bağlılık, insanların deşarj olması, farklı aidiyet duygusu ve mücadele azminin dışa vurması olarak nitelendirilebilir. Bu nedenler ve eklenecek diğer nedenler, bir kent halkını asla uyutmaz, uyuşturmaz ve birileri de böyle bir kitleyi uyutamaz, uyuşturamaz!

Google Özbak!

google-özbak.jpg

Trabzonspor’un kuruluşundan iki yıl öncesine ölümüne kadar sevdiği kulüple iç içe olan, yöneticilik yapan, gazetemizde de bir süre yazan Ali Özbak’ın yakın dostlarından biri TS eski yöneticisi Nevzat Şakar’dı. Şakar geçenlerde Ali Özbak ile ilgili bir anısını anlattı ve şöyle dedi;
‘Bir yönetim toplantısında bir yönetici arkadaşımız Ali Özbak abimize dedi ki; ‘Ali abi google çıktı artık Trabzonspor ile ilgili sana bir şey sormayacağız yaz google söylesin ne zaman ne olduğunu. Ali ağabey güldü ve yönetici arkadaşımıza, ‘o bilgileri oraya akıl bilgi koyuyor’ dedi. Hep beraber gülüşmüştük, mekanın cennet olsun benim can dostum sırdaşım 60 yıllık Abim, mağazaya gelirken ayak sesinden senin geldiğini anlardım şimdi senin yerine bundan sonra kimin ayak sesini tanıyacağım’

Beyaz Saçlılar!

beyaz-saçlilar.jpg

Gazipaşa caddesindeki Selim Pastanesi’nde Cuma akşamları, kendilerine Beyaz Saçlılar diyen Trabzon’da yarım asır önce sahne alan orkestra grubu elemanları program yapıyor. Birkaç gün önce kulaktan kulağa Mehmet Ongan’ın zaman zaman solistlik yaptığı Beyaz Saçlılar grubunun Selim Pastanesindeki programlarının iptal edildiği fısıldandı.
Bu fısıltı, başta Selim Pastanesi patronu Selim Akgün ve Beyaz Saçlılar hayranlarını üzdü. Selim Pastanesi patronu Selim Akgün, dün bir açıklama yaptı ve ‘Söylenti bir şakadan ibaret. Bundan önce olduğu gibi bundan sonra da her Cuma akşamı BEYAZ SAÇLILAR ORKESTRASI’nın programları Selim Pastanesi’nde sürdürecektir’ dedi.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar