ÇAYKUR 776 bin ton yaş çay alımı gerçekleştirdi

ÇAYKUR Genel Müdürü Yusuf Ziya Alim beyaz çayın bu sene az olduğunu söyledi.

Rize haber 25.09.2021, 13:18
ÇAYKUR 776 bin ton yaş çay alımı gerçekleştirdi

Geçtiğimiz yıl çay üreticilerinden 753 bin ton çay alan Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü (ÇAYKUR) bu yıl daha çay sezonu bitmeden bu rakamı geride bırakarak üreticiden bugün itibariyle 776 bin ton yaş çay aldı.

Temmuz ve Ağustos aylarında yaşanan sel felaketlerinde fabrikaları olumsuz yönde etkilense de sorunu kısa sürede hallederek mağdur etmediği üreticinin elinde çay bırakmayan ÇAYKUR, imparatorların çayı olarak bilinen ve bu yıl üreticiden kilogram fiyatı 700 lira olarak alınan Beyaz Çay'da geçtiğimiz yıl ki satışların fazla olması nedeniyle stoklarını eritti. Bu yaz hava şartlarının kötü olması nedeniyle güneşli havada toplanması gereken Beyaz Çayı çok toplamak mümkün olmazken, vatandaştan bu yıl sadece 270 kilogram beyaz çay tomurcuğu alındı. ÇAYKUR Genel Müdürü Yusuf Ziya Alim Beyaz Çay'ın bu yıl az olması nedeniyle "İnşallah yoka düşmeyiz" dedi.

"HİÇ KİMSEYİ MAĞDUR ETMEDİK"

Temmuz ve Ağustos aylarında Rize'de şiddetli sağanak yağış nedeniyle meydana gelen sel ve heyelanlardan etkilenen fabrikalar olduğunu fakat fabrikaların kısa sürede yeniden hizmete açılarak vatandaşı mağdur etmemek için ellerinden geleni yaptıklarını ifade eden Alim "Temmuz, Ağustos aylarında hava artları hep yağmurlu geçince selden zarar gören fabrikalarımız oldu. Ama biz bunu hiç üreticimize yansıtmadan 1-2 günlük kısa bir süre içerisinde onarımı tamamladık ve hiç kimseyi mağdur etmeden çay alımına devam ettik" diye konuştu.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 01 Aralık 2021
İmsak 05:49
Güneş 07:19
Öğle 12:15
İkindi 14:39
Akşam 17:01
Yatsı 18:26
13
parçalı bulutlu