Rize'de 3 katlı eğik bina korku yaşatıyor

Rize’de 3 katlı binanın yanlaması panik yarattı. Çevre halkı 50 yıllık olan binaya ekiplerin derhal müdahale etmesini bekliyor.

Rize haber 21.06.2021, 11:33 21.06.2021, 11:33
Rize'de 3 katlı eğik bina korku yaşatıyor

İlçenin Kirazlık Mahallesi’nde sahil yolu üzerinde bulunan Ali Rıza Zaman’a ait 3 katlı bina, yıllar içerisinde yana yatmaya  başladı. Zemininin sağlam olmaması nedeniyle yaklaşık 50 yıl önce yapılan binada meydana gelen yana eğim, çevresindeki apartmanlara kıyasla gözle görülür hale geldi. Mahalle halkı, arkaya doğru eğilen, çevreden gelip geçenlerin de dikkatini çeken ve 2 katında ikamet olan bina için önlem alınmasını istedi.

rizede-egik-3-katli-bina-icin-onlem-talebi-8395-dhaphoto3.jpg

Binalar risk altında

Mahalle sakinlerinden inşaat mühendisliği son sınıf öğrencisi Nisanur Bozkurt  “Zeminde sıvılaşma meydana geldiği için yıllar içerisinde bina oturmuş ve geriye doğru yanlanmış. Deprem etkisi altında binanın çökmesinden endişe ediyorum. Bir an önce tedbirlerin alınması gerektiğini düşünüyorum. Buradaki zemin dolayısıyla aslında bütün binalar da risk altında” dedi.

Tehdit kontrol altına alınmalı

Mahalle halkından Muhammed Azaklı da, “Ben kendimi bildim bileli bu bina var ve yıllar içerisinde daha da yanlanıyor. Zemindeki dolgudan kaynaklanıyor herhalde. Bu alan dolgu üzerine kurulduğunu biliyoruz ve buradaki binalar da bu dolgu zemin üzerinde inşa edilmiş. Ortaya çıkan tehlikeli durumun kontrol altına alınması gerekiyor” diye konuştu.

rizede-egik-3-katli-bina-icin-onlem-talebi-8395-dhaphoto1.jpg

Bina yanladı

Nurettin Kandemir ise “Bu binanın yan duruşunun sebebi zeminin bozukluğudur. Bu güzergahtaki yaklaşık 1 kilometrelik alanda zemin hep bozuk. Şimdiki imkanlarla çamur kaldırılarak kazıklar çakılıp binalar inşa ediliyor. Bu bina ise yaklaşık 50 yıllık ve o yılların imkânlarıyla yapılmış. Zeminin bozukluğu nedeniyle yıllar içerisinde bina yerleşmiş ve yavaş yavaş yanlanmaya başlamış” dedi.

Yorumlar (0)