Rize'de bayramlaşma geleneği yaşatılıyor

Rize'nin Ardeşen ilçesi Meyvalı Mahallesi sakinleri bayram geleneklerini sürdürerek hasta ve yaşlıları evlerinde ziyaret etti. Şenliklere gençler ve çocuklar eşlik etti. 

Rize haber 10.07.2022, 12:47
Rize'de bayramlaşma geleneği yaşatılıyor

Meyvalı Mahallesi'nde yaşayan halk, atalarından kalan ve tüm evlerin gezdiği şölen geleneğini gelecek nesillere aktarıyor. Bayram namazından sonra caminin ayrıldığı andan itibaren başlayan ve bayram boyunca süren gelenekte mahalle bütün evleri bir arada ziyaret ederek başta yaşlıları ve hastaları ziyaret eder. Gençlerin yanı sıra çocukların katıldığı ziyaretlerde çeşitli ikramlar da sunuluyor.

Ramazan Bayramı geleneğinin unutulmaya başlandığını söyleyen Necip Akmermer, "Güzel bir Ramazan Bayramı geleneğini sürdürüyoruz. 7'den 77'ye herkesin katıldığı bir etkinliktir. Sabah bayram namazına gidiyoruz, sonra yöre halkı birleşiyor, köydeki tüm evleri tek tek geziyor ve tatil için hazırlanan ikramları yiyor. Yıllardır mahallemizde devam eden bu geleneğin gelecek nesillere aktarılmasını istiyoruz" dedi.

Dilek Akmermer, ziyaretleri özellikle çocuklarla yaptıklarını belirterek, "Çocuklar geleceği taşıyacak. Onların da keyif aldığı ziyaretlerde mahalledeki tüm evleri tek tek geziyor, herkesle ziyafet çekiyoruz. Her yerde canlı tutulmalı, ama şimdi şenlikler ortadan kalkacak."

Yorumlar (0)