Rize'de yaz göçü uyarısı

Fahrettin Koca’nın açıkladığı güncel korona risk haritasında, en çok vaka görülen iller arasında Rize ilk 5'te yer aldı.

Rize haber 29.06.2021, 14:26 29.06.2021, 14:28
Rize'de yaz göçü uyarısı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıkladığı güncel covid-19 risk haritasında, en çok vaka görülen iller arasında Rize 95,54’luk oranla 5’inci sırada yer aldı.,

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi (RTEÜ) Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı öğretim görevlisi Dr. Uğur Kostakoğlu, “İl dışından gelenlerle yazın nüfusumuz üçe katlanıyor, denetleme ve kontrolün üstesinden gelememe gibi bir durumdayız. Kendi tedbirimiz almalıyız” dedi. 

son-dakika-rize-haber.jpg

Rize vaka sayısılarına ilk 5'te

Sağlık Bakanı Koca'nın illere göre açıkladığı, 12-18 Haziran haftasının covid-19 risk haritasında Rize’nin 100 bin kişide 96,99 olan vaka sayısı, 19-25 Haziran haftasının güncel haritasında 95,54’e geriledi. Kent, ülke genelinde güncel haritada en çok vaka görülen iller arasında 5’inci sırada yer aldı. 

RTEÜ Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı öğretim görevlisi Dr. Uğur Kostakoğlu covid-19 sürecinin ortaya çıkan mutant virüslerle devam ettiğini belirterek “Bu mutantlar dolayısı ile izolasyon süremiz uzadı. Bulaşıcılık hızlandı. Aşılanma sürecini hızlı bir biçimde devam ettirerek hastalığın önüne geçmeyi amaçlıyoruz” dedi. 

rize-haber-koronavirus.jpg

Rize çok göç alıyor

Rize’nin çok göç alan bir il olduğunu vugulayan Dr. Kostakoğlu şunları dedi:  “Şehrimiz hem çaya bağlı şekilde hem de il dışında bulunan hemşerilerimiz dolayısı ile çok göç alıyor. İl dışından gelenlerle yazın nüfusumuz üçe katlanıyor, denetleme ve kontrolün üstesinden gelememe gibi bir durumdayız. Kendi tedbirimiz almalıyız. Gelenlerde ne yazık ki izolasyona dikkat edemiyorlar. Ben 'çok seviyoruz covid’i hep kucaklaşıyoruz, öpüşüyoruz' diyorum. Dolayısı ile Rize’de ne yazık ki yüz bin kişide 95'i bulduk. Bir ara 84’lere kadar düşüp ümitlenmiştik ama olmadı.

koronavirus-rize-haber.jpg

Bu 95 oranı 100 olur mu?

Bizim artık gerçek manada çaba göstermemiz gerekmektedir. Rakamların bir kez daha 95'i görmesi bizim kurallara uyamadığımızı gösteriyor.”  Tedbirlere uyulmadığından dert yanan Güler Bakırcı ise "Ne yazık hiç dikkat etmiyoruz.

Hastalıktan ölenlerden ibret almıyoruz. İl dışından gelenler hiç beklemiyor, sarılmak öpmek birbirine gidip gelmek serbest. Sonra hastalıktan öldü diye üzülmeyelim suçlusu biziz” dedi.  Mecit Güçlü “Rize ufak bir şehir ama nüfus yoğunluğu yazları çok artıyor Bu senede arttı. Vaka sonuçları da ortada” diye konuştu.

Yorumlar (0)