Rize'nin dünyaca ünlü Anzer balına yoğun ilgi stokları tüketti…

2 bin 300 rakımlı Anzer Yaylası, 40'ı endemik 400'e yakın çiçek sayesinde üretilen Anzer balına ilgi her geçen gün artıyor.

Rize haber 27.06.2021, 13:47 27.06.2021, 13:47
Rize'nin dünyaca ünlü Anzer balına yoğun ilgi stokları tüketti…

Geçtiğimiz yıllarda bu aylarda stoklarda kalan Anzer balı, bu yıl pandeminin etkisiyle erkenden tükendi.

Anzer Ballı Köy Tarımsal Kalkınma Kooperatifi'ndeki 2020-2021 sezonuna ait bal stokları tükenirken bu sezona (2021-2022) ait balların Ekim ayında satışa sunulması bekleniyor.

Kilosu 1000 TL'den satılan Anzer balı Türkiye ve dünyanın her yerinden talep görüyor. 3 ton bal satışı yapan Anzer Ballı Köy Tarımsal Kalkınma Kooperatifi, bu sezon bal alacaklar için liste yapıyor. Bu yılki üretimden bal almak isteyen vatandaşlar Anzer Ballı Köyü Kooperatifi'ni arayarak isimlerini listeye yazdırıyor. Anzer balı almak için şimdiden yüzlerce kişi listeye adını yazdırdı.

rize-anzer-bali.jpg

Bu sezon kovanlarıyla Anzer Yaylası'na çıkan 200'ü aşkın Rizeli arıcı, 3 bin kovanla bal üretimi yapıyor. Her yıl olduğu gibi Ağustos ayı içinde yapılacak hasadı yapılacak ballar yapılan tahlillerin ardından piyasaya sunulacak. Bu yıl bin 500 kiloluk bir rekolte beklenirken kilo fiyatının ne kadar olacağı henüz belli olmadı.

Anzer Balı nedir?

Anzer Balı Türkiye'de Rize'nin İkizdere ilçesi Ballıköy Anzer Yaylası 'nda üretilen bir baldır. Dünyada eşi emsali bulunmayan kır çiçek flora örtüsüne sahip olan, yapılan incelemelerde 450-500 çeşit çiçek bulunan, bunların içinde 80-90 tane endemik çiçek yalnız Anzer Ballıköy de yetişmekte ve bu çiçeklerden arıların topladığı bal dertlere deva hastalıklara şifa dünyaca ünlü Anzer Ballıköyü Anzer çiçek balıdır.

anzer-bali-rize.jpg

Anzer Yaylası'nda bal üretimi Haziran ayının ilk haftasıyla beraber kısmen karlı bölgeler de kardelenlerle beraber bahara ve yeşilliğe ilk adımını atan Anzer, müthiş güzelliğini haziranla başlayıp temmuzda zirveye taşıyıp ağustosta tamamlar.

azer-bali-rize-haber.jpg

Anzer Yaylası'nda iklim şartlarına bağlı şekilde ağustosun birinci veya ikinci haftasında sağılma (hasat edilme) denilen işlemle ballar kovanlardan alınır.

Haber: Kenan Akyüz

Yorumlar (0)