Rize'de Tiroit savaşı

Rize'de Tiroit savaşı

HEDEF 300 BİN KİŞİ

Kısa adı TAÇSAV olan Türkiye Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Vakfı-Rize Valiliği işbirliği ile Rize’de başlatılan Guatr taramasında önemli bulgulara rastlandı. Yaklaşık 300 bin kişinin muayene ve gerekli araştırmalara tabi tutulması hedeflenen araştırmada dünyanın en kapsamlı araştırması ve tedavisinin gerçekleştirilmesi planlandı. Guatr taramasında 1 haftalık süre içinde 8 bin kişi kontrolden geçirildi. Bunlar arasında risk kapsamında 700 hasta tespit edilirken, hastaların 30’unda kanser olduğu saptandı. Özellikle Karadeniz bölgesinin Guatr hastalığında önde gelen bölge olduğunun doğru olmadığı, karalahananın ve Çernobil faciasının bölgede etkili olmadığı bildirildi.

 

ASRIN TARAMASI

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre bugüne kadar yapılan taramalarda en kapsamlı tarama ve tedavilerin 50 bin hasta üzerinde gerçekleştirildiği ortaya çıktı. Rize’de yapılmakta olan Guatr (Tiroit) taramasının tüm Rize halkını kapsayarak yaklaşık 300 bin kişi üzerinde yapılacağı ve beklenen Guatr hasta sayısının 10 binin üzerinde olacağı belirtilerek, taramanın çok kapsamlı ve dünyanın en büyük taraması olacağı kaydediliyor. Geniş kapsamlı yapılan Guatr taramasında ayrıca önemli bulguların ortaya çıktığı belirlendi.

 

ÇERNOBİL ETKİSİZ

Guatr taramasını gerçekleştiren sağlık ekibi başkanı aynı zamanda TAÇSAV yöneticisi Doç. Dr. Hasan Acar yaklaşık 1 hafta süre içinde yaptıkları taramalarda Çernobil faciasının etkilerine rastlamadıklarını kaydederek, “Nükleer faciaların en fazla etkili olduğu yer Tiroit kanserleridir. Bu güne kadar 8 bin hasta tarandı. Bu hastalar arasında 700 riskli dediğimiz ileri derecede Guatr hastası saptadık. Bunların 90’nında kanser olması beklenirken bu sayı çok düşük çıktı. Toplam 30 hastada kanser tespit edildi. Bu veriler gösteriyor ki Çernobil bölgede etkili olmamıştır. Etkisi olsaydı Tiroit kanseri tespitlerinde sayı çok daha fazla olurdu” dedi.

 

KARALAHANA MASUM

Özellikle Halk arasında Karalahanın Guatr hastalığına yol açtığı şeklindeki düşüncelerin doğru olmadığını vurgulayan Doç. Dr. Hasan Acar şöyle konuştu: “Karalahana Guatr hastalığına yol açabilmesi için kişi başına günde 4 kilodan fazla tüketilmeli. Oysa günlük 4 kilo karalahanayı kimse tüketemez. Dolayısıyla karalahana Guatr hastalığında etken bir gıda maddesi değil. İsteyen günlük 4 kiloya kadar yiyebilir. Ayrıca Karalahana vücut direncini artıran önemli bir gıdadır. Karadeniz’de Guatr hastalığının daha fazla olduğu ve bunun özellikle lahanaya bağlı olduğu söylemleri yanlıştır. Türkiye Akdeniz kuşağında olduğu için Guatr (Tiroit) hastalığı görülmektedir. Karadeniz bölgesindeki Guatr hasta sayısı nüfus oranı itibariye diğer bölgelerden çok daha düşüktür.”

 

GUATR KANSERİNDEN KORKMAYIN

Guatr (Tiroit) kanserlerinin kesin tedavi edilebilen kanser türü olduğunu deli getiren Doç. Dr. Hasan Acar, diğer kanser türlerinde olduğu gibi Tiroit kanserinde de erken teşhisin önemli olduğunu söyledi Dr. Acar, “Tiroit kanserleri teşhis edilmesi durumunda yüzde 100 tedavi edilebilen kanser türleridir. Önemli olan tiroit dışında diğer organlara yayılmadan teşhis edilmesidir. O nedenle asıl görev halkımızın yılda birkaç kez kontrol olmasıdır. Bunu gerçekleştirebilirsek Guatr hastalığının da Tiroit kanserlerinin de sonunu getirebiliriz. Bu tür kanserlerden hastalarımız ve yakınları fazla endişe duymamalılar. En kısa zamanda hekime başvururlarsa bu sorun tamamen ortadan kalkar” diye konuştu.

 

Vali Esen’in gayreti

Bölgenin korkulu rüyası olarak bilinen GUATR (Tiroit) hastalığının kökünü kazınması için Rize Valisi Kasım Esen tüm birimlere talimat vererek araştırmaya yardımcı olunmasını istedi. Vali Esen konuya ilişkin açıklamasında da Rize de GUATR hastalığının önüne geçmek için her türlü gayretin gösterileceğini vurguladı. Vali Esen şunları söyledi: Uzman arkadaşımızın da belirttiği gibi ülkemiz Akdeniz kuşağında olduğunda her zaman Tiroit (GUATR) hastalığı riski vardır. Önemli olan bu riskin azaltılması hatta ön tedbirlerle ortadan kaldırılmasıdır. Rize de bunu yapıyoruz. Gerekirse gelişmiş ülkelerde olduğu gibi suların iyotlu tuzla korunmasını sağlayacağız. Araştırma tüm halkımız taramadan geçirilene kadar periyodik şekilde sürdürülecek. Zaten bu konuda Fındıklı ilçemizde Guatr Araştırması hastanemiz var. Bunu iyi değerlendirmeliyiz. Bu arada taramada 1 Patoloji Uzmanı 1 Anestezi Uzmanı  2 cerrah ve bölge hastanelrinden hemşire ve sağlık personelleri yer alıyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.