Rize’den hoca getireceğim!

Türkiye’nin nereye gittiğinin en açık örneklerinden biri geçtiğimiz günlerde Of’ta yaşandı. İYİ Parti Trabzon Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Davut Çakıroğlu’nun babası, yıllardır yurt dışında Almanya’da çalışıyor ve yaşıyordu. Baba Çakıroğlu, Almanya’da vefat ettikten sonra oğlu Davut Çakıroğlu cenazeyi memleketi Of’a getirdi. İlginç ve düşündürücü gelişmeler de bundan sonra başladı.

Of müftüsü, ilçeye bağlı camilerde görev yapan hocalara bir süre önce “Siyaset ve iş aleminden tanınan biri vefat ettiğinde benim haberim olsun. Cenaze namazını ben kıldıracağım” diye talimat vermişti. Davut Çakıroğlu da tanınan ve sevilen bir isim ve üstelik Çakıroğlu ailesinden. Babasının vefat haberi müftüye iletilmiş. Müftü, cenaze sahibinin İYİ Partili olduğunu öğrenince, cenaze namazı kıldırmaktan vazgeçmiş.

Köy imamı da “Müftülüğün talimatı var. Vefat sonrası sela, mevlit okunması yasak” diyerek ne sela okudu ne de Kur’an; mevlit de okumayacağını söyledi. Çakıroğlu köyün imamına kızdı, birkaç söz söyledi…

Davut Çakıroğlu’nun babasının cenazesi için Trabzon’dan ve çevreden cenaze merasimi için Of’a giden hocalar namazı kıldırdı, Kur’an okudu…

Daha sonra AKP’nin Of’taki en güçlü isimlerinden biri olan Hakan Terzioğlu, Çakıroğlu’na başsağlığı dilemek için ziyarete gitti. Çakıroğlu, Terzioğlurizeden-hoca.jpg’na, “Rize’den hoca getireceğim” diye espri yaptı ve olayı anlattı.

Hakan Terzioğlu şaşırdı ve kızdı… Bir iki yere telefon açtı.

Akşam ise, “Mevlit okumak yasak” diyen ve cenazeye gelmek istemeyen hocalar, koşar adım köye geldiler.

Bu yazdıklarımızın eksiği var, fazlası yok.

Davut Çakıroğlu, yaşadıklarının yazılmamasını, politize olmuş birkaç din görevlisinin hata ve yanlışı nedeniyle din görevlilerinin zan altında bırakılmamasını istedi.

Çakıroğlu, olaya iyi niyetle yaklaştı.

Ancak bu olay Türkiye’nin son yıllarda ne tür bir ayrıştırma içinde olduğunun da bir göstergesidir. Siyasiler mi, Diyanet İşleri Başkanlığı mı, bilemiyoruz; herhalde yetkili ve etkililer, bu olayı mercek altına alır diye düşünüyoruz.

 

 

*****************************************************************

 

 

Giresun’da ikinci liste dağıtılmadı

AKP’nin ülke genelindeki ilçe kongreleri tam gaz devam ediyor. Dün Trabzon Tonya ilçesinde ve Giresun merkez ilçede seçimler vardı. Tonya’da mevcut başkan Cafer Köroğlu ile Giresun merkez ilçede mevcut başkan Mehmet Başer yeniden seçildiler!

AKP kongrelerinin hepsinde tek liste ile seçime gidiliyor. Başkan adayı ve listesi daha önceden belirleniyor ve kongreye katılan üyeler de belirlenen adaya ve listesine oy veriyor

Giresun merkez ilçe seçimlerinde ise ikinci bir aday seçime girmek istedi. İlçe başkanlığına aday Ercan Ayhan listesini yaptı, ancak listesi seçime sokulmadı. Giresun’un etkili gazetecilerinden Mustafa Cici, kongrede yaşananlarla ilgili şunları söyledi:

giresun.png“İlk defa bir kongrede, listede yer alan bazı isimlerin alanda olup olmadıkları tek tek soruldu. Peki, bir insan kongre günü biraz trafiğe takılsa o liste geçersiz mi oluyor? Başkan Adayı Ayhan ise tüzükte böyle bir uygulamanın olmadığını iddia etti ama divan başkanı buna rağmen listeyi seçime sokmadı.”

AKP seçimlerinde, genel merkezin belirlediği aday ve listesi dışında, yapılacak ikinci, üçüncü listenin seçime girme şansı yok. AKP kongrelerinde bu olay açık ve net olarak ortada! AKP’nin Trabzon’daki etkili kurmaylarından bir isim, partinin il, ilçe başkanı ile yönetimde yer alacak isimlerin, kongre öncesi istişare ile belirlendiğini söyledi.

 

*******************************************************************

 

Trabzon yatırıma doyacakmış!

Yerel gazetelerden birinin dünkü manşeti, “Trabzon yatırımları doyacak”!.. Manşet haberin başlığı Trabzonluları heyecanlandıran bir başlık! Ancak, manşetin haberinde Trabzon’u doyuracak yatırımlardan eser yok. Üç kelimelik cümlenin haberinde, Atatürk Alanı çevresindeki cephe sağlıklaştırması, ikinci paragrafta terminal ve üçüncü tünele vurgu yapılıyor. Üçüncü paragrafta ise vurucu cümle, Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanının, “Zamanı gelince hepsi yapılacaktır” ifadesi. Bir gazete, internet sitesi vb. üç kelimelik iddialı bir başlık attıktan sonra altını doldurmalı… Gazeteler, partilerin basın bülteni ve propaganda aracı olmamalı.

 

**********************************************************************

 

Demiryoluyla ne taşınacak?demiryolu.jpg

Askon Rize şubesi Başkanı Recep Ali Karakoyunlu, “Erzincan-Trabzon veya Aşkale-İyidere demiryolunda ne taşınacak?” diye sormuş. Karakoyunlu, aslında çok önemli bir konuyu gündeme taşıdı. Erzincan veya Aşkale’den sahile bağlanacak demiryolundan ne taşınacak?  Trabzon, Rize, Giresun veya Hopa’dan bugün günde belki 10 bilemediniz 20 kamyon ile kömür, birkaç kamyonla da yük taşınıyor. Doğudan bu dört kentin limanlarına günde en fazla beş on kamyonla maden getiriliyor. Karakoyunlu, Samsun-Hopa demiryolunun, Aşkale-İyidere veya Erzincan- Trabzon hattından daha rantabl olduğunu söyledi. Karakoyunlu’yu çoklarının söylemeye cesaret edemediği bu açıklamasından ötürü kutluyoruz.

 

*******************************************************************

 

Erduran’dan Tekinbaş’a tam destek!erdurandan-1.jpeg

KTÜ Farabi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Celal Tekinbaş’ın “Trabzon’a Şehir Hastanesi elzem değil” söylemine Tıp camiasından ve kamuoyundan tam destek geldi.

Celal Tekinbaş, AKP iktidarının bürokratı ve doktoru olarak biliniyor… Ki öyle… Hocanın, Şehir Hastanesi ile ilgili değerlendirmesi gerçek ve objektif bir değerlendirme.

KTÜ Tıp Fakültesi öğretim üyesi ve Farabi Hastanesinin deneyimli hocalarından Prof. Dr. Erol Erduran, “Trabzon’un hastane mezarlığı haline gelmesi milli servet kaybıdır. Celal beyi kutluyorum” dedi. Erduran, Farabi Hastanesinin atıl bırakıldığını, 250 yataklı çocuk hastanesi inşaatının durma noktasında olduğunu erdurandan-2.jpegişaret ederek, “Özel hastanelere tanınan statü üniversite hastanelerine de tanınsın” diye konuştu.

Önceki ve Sonraki Yazılar