'İnsanların fedakârlık yapacak hali kalmadı!'

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Trabzon İl Başkanı Ömer Hacısalihoğlu, Kuzey Ekspres gazetesine açıklamalarda bulundu. Hacısalihoğlu, “Hükümet vatandaştan sürekli fedakârlık bekliyor. İnsanların artık fedakârlık yapacak durumu kalmadı” dedi.

Röportaj 26.11.2021, 09:52
'İnsanların fedakârlık yapacak hali kalmadı!'

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Trabzon İl Başkanı Ömer Hacısalihoğlu, “Şu anda vatandaşın gündeminde sadece ekonomi var. Hükümet vatandaştan sürekli fedakârlık bekliyor. Hükümet önce hazine garantisi verdiği müteahhitlerden fedakârlık beklemeli. İnsanların artık fedakârlık yapacak durumu kalmadı” dedi.

Seçimin, 2022’de erken olacağını söyleyen İl Başkanı Ömer Hacısalihoğlu, il ve ilçe örgütleriyle yoğun bir çalışma içerisinde olduklarını belirtti. Vatandaşın en çok şikâyet ettiği konunun ise ekonomi olduğuna vurgu yapan Hacısalihoğlu, “Kime dokunsak ekonomik sıkıntılardan dert yanıyor” dedi.

“Trabzon’da her seçim öncesi kâğıt üzerinde 61 proje, 71 proje, 91 proje diye halkın önüne çıkan siyasetçiler, 5 yıl sonra 5 tanesini hayata geçiremiyor” yorumunu yapan Hacısalihoğlu, Trabzon’da bugüne kadar yapılan en faydalı çalışmanın TİSKİ’nin eskiyen hatları değiştirmesi olduğunu söyledi.

Kuzey Ekspres gazetesine röportaj veren Hacısalihoğlu; yerelden, genele birçok konuda açıklamalarda bulundu. CHP Trabzon İl Başkanı Ömer Hacısalihoğlu ile röportajımız…

Sizce 2023 seçimleri zamanında mı olur yoksa erkene alınır mı?

“Ben açıkçası 2022 Mart’tan itibaren seçim bekliyorum. Zaten şu anda seçim atmosferine girmiş durumdayız. Tüm siyasi partilerde bir hareketlilik var. Genel merkezler nezdinde de ittifaklarla ilgili temaslar devam ediyor.”

Seçimlere nasıl hazırlanıyorsunuz? Farklı bir planlamanız var mı?

“GİTMEDİĞİMİZ İLÇE YOK”

“Öyle de yapıyoruz zaten. İlçe örgütlerimiz, il örgütümüzle birlikte çalışmalar yürütüyoruz. Salgın sürecinde hiç boş durmadık. Gitmediğimiz ilçe yok. Toplumun her kesimini dinliyoruz, çözüm önerilerimizi iletiyoruz. Sorunların çözümü için en çok çabalayan gayret gösteren Cumhuriyet Halk Partisi ve onun genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu. Bundan sonraki çalışmalarda amacımız, hedefimiz Meclis’te en çok çalışmaya ulaşmak.”

Çalışmalarınızı sürdürürken nelerle karşılaşıyorsunuz? Vatandaş size en çok hangi konuyu aktarıyor?

“İNSANLARIN FEDAKÂRLIK YAPACAK DURUMU KALMADI”

“Özellikle bu iki yıllık süreçte, sürekli girdi maliyetlerin altında ayakta durmaya çalışan entübe edilmiş bir esnaf var. Geçtiğimiz gün esnaf odası başkanı ve marketçi arkadaşlarla oturup konuştuk. Marketçi arkadaş, 21 liraya sattığı şampuanı toptancıdan 24 liraya aldığını söyledi. Yani bu demek oluyor ki esnaf rafındaki ürünü satıyor ama sattığı paraya aynı ürünü geri koyamıyor. Dünyanın en büyük beşinci ekonomisi falan diyorlar ama değil. Kendi kendine yetemiyorsun. Pirinci bile dışarıdan alıyoruz. Ukrayna’dan şeker alıyoruz. Hiç beğenmediği Esed dediği Suriye’den patates almışız. Sadece 18 yılda tarım ithalatına 114 milyar dolar ödenmiş. Sadece bu rakamın 50 milyar dolarıyla kendi çiftçisini, kendi üreticisini sübvanse etmiş olsaydı, bugün çok farklı yerlerdeydik. Kimse bu ülkede 7 yıldır GAP’ı konuşmuyor. Son 18 yılda AKP hükümetleri 500 milyar dolar faiz parası ödemiş. Kimin parası? Senin benim, tüyü bitmemiş yetimin parası. Peki nasıl olacak bu? 2021 yılı bütçesinde 180 milyar dolar faiz gideri var. 2022 bütçesinde öngörülen 240 milyar dolar. Cumhurbaşkanı çıkıp nas ortada diyor. İyi de kardeşim madem nas ortada, bu bütçeyi hazırlayana demiyor musun, iyi de bu ne perhiz bu ne lahana turşusu. Bütçede en büyük gider kalemlerini faiz giderleri oluşturuyor. Şu anda vatandaşın gündeminde ekonomi var. Bugün 150 lira servis ücretini ödeyemediği için çocuğunu okula gönderemeyenler var. Kiralar almış başını gidiyor. Hükümet vatandaştan sürekli fedakârlık bekliyor. Hükümet önce hazine garantisi verdiği müteahhitlerden biraz da fedakârlık beklemeli. İnsanların artık fedakârlık yapacak durumu kalmadı.

Peki Trabzon’u nasıl görüyorsunuz?

“TRABZON’UN ÖNÜNÜ İKİ PROJE AÇAR”

“Ak Parti’nin gerçekten çok büyük bir gücü vardı Trabzon’da. Bürokrasi anlamında olsun bakanlık anlamında olsun. Sandıkta seçmen de Ak Parti’ye o gücü verdi. 4 vekil verdi, 8 vekil olduğunda da 6 vekil verdi. Peki karşılığını aldı mı derseniz, almadı. Trabzon’un ismi bir marka ama buraya gelen artık kaçmanın yolunu arıyor. Eskiden bir bürokrat, bir memur emekli olunca aldığı emekli parasıyla Trabzon’a gelip burada yaşamak istiyordu. Şimdi bırakın o söylediğim kesimi, öğrenci geliyor karşılığında bir şey bulamayınca geri gitmek istiyor. Vali beyle de Murat Başkan’la da görüşüyorum her ikisine de aynı şeyi söylüyorum. Trabzon’un önünü açacak iki şey var. Bir tanesi güney çevre yolu, diğeri de limanı daha aktif çalıştırabilmek için bizi Harran Ovası’na bağlayan proje. Harran Ovası’na raylı sistemle bağlanırsak, oradaki hammaddeyi alıp burada işleyerek satabiliriz. Çünkü nakliye sorunumuz yok. Havalimanı orada, deniz var, karayolun açık. En son yatırım adası dedik ama Rize’ye gitti. Rize’de olmasına karşı değiliz, Rize de bizim kardeş şehrimiz. Orada da olsun. Ama buraya söz verilmişti, burada da olsun. Nerede bu vekiller? Seçimler geliyor, kâğıt üzerinde 61 proje, 71 proje, 91 proje… Bakıyorsun günün sonunda 5 yıl geçiyor, 5 tanesini hayata geçirememişsin.”

Trabzon’a güzel bir şey yapılmadı mı?

“EN İYİ İŞ TİSKİ’NİN HAMLESİDİR”

“Son hamle TİSKİ’nin hamlesidir. Yapılan en iyi iş odur. Eskiyen bir hatları değiştirdiler. Toplum sağlığı açısından doğru bir hamledir. Bu şehrin marka değerini artırmamız lazım. Bugün liman 1 milyar dolar ihracat yapmış, kötü mü, değil. Biz bunu nasıl bir buçuk yaparız bunu düşünmemiz lazım. Biz burada yaşıyoruz, bizden sonrakilerin de burada yaşamasını istiyoruz. Onun için çocuklarımıza yaşanabilir bir şehir bırakmamız lazım. Bunun için yerel yönetimlerin gerekli altyapıyı hazırlaması lazım. Hükümetsin sonuçta! Teşvik edeceksin, sanayi bölgesi açmaya çalışacaksın. Bunları yapmadıktan sonra Trabzon kendi içine kapanıyor. Trabzon’da 30 bin konut fazlası var diyorlar. Biz bunu 15 bin kabul edelim. 4 ile çarpın bunu, 60 bin. Trabzon’a 60 bin nüfus mu gelecek? Ya da ne için gelecek? Yeni sanayi alanları mı açtın? Tarımda çok büyük yeni bir vizyon mu geliştirdin? Hayır. O zaman Trabzon’a kim ne için gelecek? Sadece öğrenciler, bir de sağlık için o da geçici dönemde. Sürekliliği olacak bir şey yok Trabzon’da…”

Son günlerde Kemal Kılıçdaroğlu’nun helalleşme mesajı var. CHP iktidar olunduğunda bu helalleşme Ak Parti’yi de kapsayacak mı?

“KİMİN SUÇU VARSA CEZASINI ÇEKECEK”

“Sanırım tam olarak mesaj anlaşılmadı veya anlaşılmak istenmedi diye düşünüyorum. Zaten bu olay sonrasında genel başkanımız televizyon programına çıkarak bu konunun altını doldurdu. Cumhuriyet Halk Partisi iktidara yürüyor. Devlet babadır anadır, herkesi kucaklamak lazım. Devlet toplumun bazı kesimlerine doğru yapmıştır, yanlış yapmıştır, eksik yapmıştır. Bunlar olabilir, kabul ediyoruz bunu. Bugünkü iktidarda da var, dün de vardı. Dolayısıyla devleti yönetecek kadroların kahir ekseriyetiyle barışması lazım, kucaklaşması lazım. Helalleşme konusu da aslında buradan çıktı. Bana göre de doğru bir durum. Bunu, şununla karıştırmamak lazım: Hukuk kendi mecrasında işleyerek ne gerekiyorsa onu yapacaktır. Bu bir affetme değil yani. Kimin ne suçu varsa herkes cezasını kesinlikle çekecek. Bu konuda bizim bir taviz vermemiz söz konusu değil.”

Seçimin yapılmama ihtimali var mı? Bu konuda ne düşünüyorsunuz?

“Ak Parti seçim yapmaz, buna müsaade etmez vs. bunlar birileri tarafından kasıtlı olarak oluşturulan bir algıdır. Böyle bir durum söz konusu değil. İstanbul’da gittiler, Ankara’da gittiler, Antalya’da gittiler, Mersin’de gittiler. Seçimi kaybedince hükümetten de gidecekler.”

Trabzon’da diğer partilerle, Millet İttifakı ile ilişkileriniz nasıl?

“ORDU’NUN YAPTIĞINI, TRABZON NEDEN YAPAMIYOR?”

“Görüşüyoruz, dayanışma içerisindeyiz. Biz sadece muhalefetle bu işi yapmak istemeyiz. Marka bir şehir için, birlikte yaşamak, geleceği inşa etmek için herkesle iletişim içerisindeyiz. Şehrin menfaatine olacak her konuda destek oluyoruz. Mesela yeni otogar konusunda tepki gösterdik. Ancak yapılmasın demiyoruz. Yapılan yer yanlış, taşkın yatağına bu otogarı yapıyorsunuz. DSİ’nin raporlarında o alan taşkın yatağı. Belki son teknolojiyle bir şeyler yapıyorsun ve orayı kot olarak yükseltiyorsun. Ama yarın bir sel olduğunda orası set görevi görecek ve arkası sanayi… Genel olarak değerlendirdiğimiz tüm siyasi parti başkanlarıyla fikir alışverişinde bulunabilmeliyiz. Birlikte de hareket etmeliyiz. Güney çevre yolu için bir yürüyüş yapılacaksa CHP il başkanı olarak en önde yer alırım. Yanımda siz de olun. Ulaştırma Bakanlığı önünde mi oturulacak, ben de oturayım sizinle. Ulaştırma Bakanı da Trabzonlu. Ordu ve Giresun çevre yollarını yaptırdı. Ordu’nun yapabildiğini Trabzon neden yapamıyor? Kanuni Bulvarı gerekli miydi? Kanuni Bulvarı yerine direk güney çevre yolu yapılamaz mıydı? Şehri güneye doğru genişletmemiz lazım. Ama biz sürekli şehri dolduruyoruz. Kıyı kentiyiz, sahil kentiyiz diyoruz ama sürekli dolduruyoruz. Rant uğruna kenti yok ediyoruz.”

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 29 Kasım 2021
İmsak 05:47
Güneş 07:17
Öğle 12:14
İkindi 14:40
Akşam 17:02
Yatsı 18:27
23
parçalı bulutlu