Rotasız gemi gibi!

Gazetemiz sahibi ve yazarı Hasan Kurt, geçtiğimiz hafta sonu İstanbul’a, önceki gün de iki günlüğüne Ankara’ya gitmişti.
Dün Kurt’a, dün izlenimlerini sorduk.
Kurt’un seyahat yazıları akıcıdır. Gördüklerini, tespitlerini en ince ayrıntısına kadar yazar..
Kurt’un, ilk sözü; ‘Türkiye bana öyle geliyor ki denizde rotası arızalanan veya rotası belli olmayan bir gemi gibi! İstanbul’da iş alemi dertli! Ankara’da bürokrasi emir-komuta zincirinde hareket ediyor. Devlet geleneği alt üst olmuş!’ şeklinde oldu.
Kurt şöyle devam etti;
‘İstanbul son yıllarda öğrenci kenti olmuş. Devlet Üniversitelerinin yanısıra onlarca vakıf ve özel üniversite… Türkiye’nin dört bir yanından İstanbul’a okumak, başka bir ifade ile diploma almak ve baba parasını harcamak için giden binlerce öğrenci… Ve Anadolu’dan İstanbul’daki hastanelere akın eden varlıklı hastalar… Son yıllarda İstanbul’u bana öyle geliyor ki bu kesim ayakta tutuyor… Binlerce yeme içme ve eğlence mekanı başka nasıl ayakta kalsın ki! Ve tabi inşaat sektörü… Anadolu’da para biriktiren, kazanan hemen herkesin, İstanbul’da bir konutu var… İstanbul’un çevresindeki üretim tesisleri söylenenlere bakılırsa öylesine çalışıyor… Her şey ithal… Bir de turizm sektörü var… Gerçi, kuzeyden ve batıdan gelen turist sayısı epey azaldı. Laleli, Aksaray esnafı vakit geçiriyor. Kapalıçarşı’da kiralar yarı yarıya düştü… Hali vakti yerinde olanlar, yine yiyip içiyor... Ve bir de, tesettürlü, hatta çarşaflı kadınların altında birkaç milyonluk araçlar… Alışveriş merkezleri en fazla indirim yaptıkları günlerde yoğun… Lüks alışveriş merkezlerinin yeme içme mekanlarında sonradan para kazananlar! Metroya binenlerin çoğu öğrenci ve alt tabaka… Ankara ise daha farklı. Gerçi eskiden de Ankara farklıydı. Ama şimdilerde çok daha farklı… Devlet dairelerinde kadrolar değişmiş… Siyasetin ağırlığı had safhada… İktidarın atadığı bürokratlar bile etkin partililerin baskısı altında… Daha fazla bir şey söylemeyeceğim’…
Kurt’un izlenimleri özetle bu şekilde…

Gümrükçüoğlu’nun EURO 2024 sözü!

gümrükçüoğlu-006.jpg

UEFA 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası’na talip olan Türkiye’nin adaylık dosyasında bulunan 9 kentinin vali ve büyükşehir belediye başkanları İstanbul’da bir araya geldi. Bilindiği gibi Trabzon da bu 9 şehir arasında bulunuyor… Toplantıya Trabzon’dan Vali Yücel Yavuz ve Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Gümrükçüoğlu da katıldı. Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak'ın başkanlığındaki icra edilen UEFA 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası Adaylığı Koordinasyon Toplantısında bilgilendirme yapılırken, şehirlerin yükümlülükleri de hatırlatıldı. Başkan Gümrükçüoğlu, toplantıdaki değerlendirmesinde Trabzon’un avantajlarına dikkat çekti, EURO 2024 için şehir olarak üzerlerine düşen her türlü vazifeyi fazlasıyla yerine getirmeye hazır olduklarını kaydetti.
Türkiye’ye EURO 2024 organizasyonu verilir mi, verilmez mi bilinmez… Şimdiye kadar o kadar çok başvuru yaptık ki hepsinden elimiz boş döndük… Fakat bu kez farklı olabilir… Çünkü Türkiye’de onca stadyum yapıldı… Trabzon’daki 41 bin 461 kişilik Avrupa’daki en modern stadyumlardan… Bunun yanında bir çok spor tesisi de mevcut… Stadımız oldukça modern ama madalyonun diğer tarafında şehrimiz maalesef modern bir görünümde değil… Dileriz Türkiye bu organizasyonu alır, Trabzon bir aksilik olmazsa organizasyon içindeki şehir konumunda kalır, belki bu sayede şehirde istenmeyen manzaraların ortadan kaldırılması için daha fazla çaba gösterilir.
Unutmadan söyleyelim… UEFA yönetimi EURO 2024'e ev sahipliği yapacak ülkeyi Eylül 2018'de yapacağı toplantıda açıklayacak.

Sehven düzeltme!

TMMOB Trabzon İl Koordinasyon Kurulu’nun Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nin Kahramanmaraş Caddesi Trafik Düzenlemesi için hazırladığı B Planı ile ilgili açıklaması daha sonra “sehven” denilerek düzeltildi. TMMOB Trabzon İl Koordinasyon Kurulu tarafından Trabzon’da dün basın kuruluşlarına Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nin Kahramanmaraş Caddesi Trafik Düzenlemesi için hazırladığı B Planı ile ilgili bir açıklama gönderildi. 15.29 sıralarında gönderilen ve Kahramanmaraş Caddesi Trafik Düzenlemesi için hazırladığı B Planının kabul görmediğine dair yapılan yazılı açıklama 16.45’de gönderilen başka bir maille düzeltilmeye çalışıldı. “Sehven gönderilen basın açıklamasının medyada yayınlamamanızı önemle rica ederiz” ifadelerinin kullandığı açıklamayı yapan Kurul, bir önceki açıklamasında, “Kahramanmaraş Caddesinde karşılaşılan trafik karmaşası ve sorunu, trafik kurallarına uyulmaması ve bunun denetlenmemesi nedeniyle meydana gelmektedir. Kahramanmaraş Caddesi’nin mevcut kullanımda sıkıntı oluşturan konu yol kenarındaki otopark kullanımına izin verilmesidir. 380 m.’lik bir caddede 4 görevli ile bu problem aşılabilir ve cadde ideal kullanımına kavuşabilir. 4 kişi ile yapılamayan trafik denetimi karmakarışık bir proje ile düzenlemeye çalışmak ve daha çok sorun oluşturacak çözüm sunmak, zaman ve maddi kayıptan başka bir işe yaramayacaktır. Yaptığımız incelemeler sonucunda bu düzenleme ile sorunun çözülemeyeceği ve daha çok sorun oluşacağı kanaatine varılmıştır” ifadelerini kullanmıştı.

MHP’de görev dağılımı

mhp-de-görev.jpg

MHP Trabzon İl Kongresi sonrası oluşan yönetim İl Başkanı Nihat Birinci başkanlığında toplanarak görev bölümü yaptı. Başkan vekilliğine Bekir Sıtkı Tarım getirilirken, İl Sekreteri Yusuf Çakmak ve İl Muhasibi Ümit Akbaytürk oldular. İl İstişare Kurulu ise, Ali Rıza Kar, Ahmet Bozoğlu, Sabri Dikici, Hüseyin İmamoğlu, Emirhan Seçkin, Sedat Reis, Murat Akbayrak, Nihat Bekar, Osman Keskinoğlu ve Osman Memiş’den oluştu.

TİSKİ’nin yemeği!

Büyükşehir Belediye Meclisinin tüm üyeleri geçtiğimiz akşam, Büyükşehir ile TİSKİ Genel Müdürlüğü’nün idarecileriyle akşam yemeğinde bir araya geldi. Yemeğe katılım üst düzeydeydi. Tüm siyasi partilerden üyeler yemekle Trabzon birlikteliğini ortaya koydu. Sera Gölü’ndeki Büyükşehir Belediyesine ait tesislerdeki yemeğe katılımdan oldukça memnun kalan Belediye Başkanı Orhan Gümrükçüoğlu, ‘Omuz omuza olduğumuzu birbirimize karşı muhabbet, sevgi ve saygı içerisinde olduğumuzu bu tablo gösteriyor’ diyerek herkese teşekkür etmeyi ihmal etmedi.

KTÜ’nün kütüphanesi
halka açılmalı!

Trabzon’da topu topu iki kütüphane var… Birisi İl Halk Kütüphanesi diğeri de KTÜ’deki kütüphane… İl Halk Kütüphanesi’nden yararlananlar genelde orta öğretim düzeyinde eğitim gören öğrenciler… KTÜ Kütüphanesi’ndeki eserler ise üniversite düzeyde eğitim gören öğrenciler için ideal… KTÜ öğrencileri bu kütüphaneden istifade edebiliyor ancak Avrasya Üniversitesi ya da dışarıda eğitim gören ve şehirlerine hasret giderken için gelen öğrenciler yeterince istifade edemiyorlarmış… Gazetemizi arayan üniversiteli öğrenci Özlem Kalaycı, ‘KTÜ kütüphanesine girmekte güçlük çekiyoruz… Niçin dışardan öğrencilere ya da halka bu kütüphane açılmaz, istifadesine sunulmaz, merak ediyorum’ diye sordu. Üniversiteli okurumuzun sitemine dileriz KTÜ yönetimi kulak kabartır ve özellikle başka üniversitelerde okuyan öğrenciler için de kolaylık sağlanır, güçlük çıkartılmaz.

***

Amerika'daki davaya çok yoğun bir ilgim yok. Türkiye'deki seçmen yığınları, Sayın Erdoğan'ın oğlu Sayın Bilal Beyle, 600, 700 milyon dolarlık kayıt dışı paraların farklı yerlere plase edilerek izinin kaybettirilmesi ile ilgili telefon konuşmalarını duydu mu? Duydu. Ne oldu? Bu Tayyip Bey'in Türkiye'deki siyasi gücünü arttırmasını engelledi mi? Engellemedi. Niye? Çünkü Türkiye'de yaşayan yurttaşların önemli bir kısmı, muhtemelen büyük çoğunluğu, evlatlarını "aman dikkat et kurunun yanında yaş da yanar", "sağa sola bulaşma", "bal tutan parmağını yalar" telkinleri ile yetiştirilmiş insanlar mı? Evet. Haksız iktisab, "avanta" kültürü milli ahlaksızlığımızın temelidir. Kopya çekmeyi marifet sanan, torpille tayin edilmeyi meşru evrensel insan hakkı sayan, kızı, oğlu, damadı gelini için iltimas kapısı aramayı analık babalık olarak gören insanlardan oluşan bir aileler, sülaleler, cemaatler, partili ağları kolajı var Türkiye'de. Türkiye'de ahlak temelli bir kültür hakim değil. Niye izleyeceğiz bu davayı? Türkiye'nin kaderini değiştirecek diye mi? Avucunuzu yalarsınız. Avucunuzu! (Prof. Dr. Yahya Tezel)

***

Ey AKP şunun farkında mısınız? Amerika, Türkiye'yi ve sizi kendinize yol açmak için yıktığınız adalet ve hukuk silahıyla vuruyor. Kılıçdaroğlu'na ve Meral Akşener'e sövmenin sizi kurtaramayacağını anlayabilecek birisi yok mu içinizde?
Kendi felaketinizi Türkiye'nin felaketine dönüştürdünüz. Beka sorununun ne olduğunu anlayanlar Yen'i bir yol bulmaya mecburdur.
Milliyetçi kadrolar toparlanmalıdır, siyasi parti bataklığına düşmeden. (Temel Kahveci)

 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar