Rusların 6 ayda yaptığının yüzde birini yapamadık!

Ruslar, 1916 yılının Nisan ayında  Trabzon’u işgal ettiler, 1918’in 24 Şubatında da geri çekildiler. Ruslar, Trabzon’daki 20-21 aylık işgal döneminde merkezde ve merkez ile köyler arasında şose yollar yaptılar. Bu yollardan biri de 9 km’lik Zağnos-Uğurlu arasındaki yoldur. Rus kaynaklarında, yöre haklının büyük bir ekseriyeti muhacirliğe çıkmasına rağmen, muhacirliğe çıkmayan Müslümanlar, Rumlar ve Rus ordusundaki askerler bir yıl içerisinde Trabzon merkez ile bağlı köyler arasında 8-9 metre genişliğinde km.lerce otomobil yolu yaptılar. Bu yollar aynı zamanda askeri amaçla kullanılan yollardı.
Ortahisar-Uğurlu (Argalya) yolunun Aktoprak(Tirzik)- Yeniköy arasında 2015 ocak ayında heyelan olmuştu. Yol trafiğe kapandı, heyelanlı bölge bir yıl içerisinde yapıldı. Sonra 2 bin 200 metrelik bu yolun genişletilmesi için ihale yapıldı. 27 milyona ihale edilen yolu 16 milyona Ankara menşeili biri firma aldı.  Firma, şantiyesini kurdu işe başladı. Aradan iki yıl geçti, ihaledeki yapım süresi bitti, bir arpa boyu yol alınamadı. Yapımcı firma işi durdurdu. Yeniköy muhtarının ifadesine göre yolun yüzde 10’u bile yapılmadı. Yolun yapımı neden, niçin durdu veya durduruldu bilmiyoruz.
Ruslar; dağı taşı delerek, 6 ayda 9 km yol yaptılar. Aradan 100 yıl geçti, bugün değil 9 km yol yapmayı,  2 bin 200 metrelik yolu üç beş metre genişletemiyoruz.  Karayolları bu tür işleri ihale ederken ince eleyip sık dokumalı. Yol güzergahında istimlak varsa yapmalı veya mülk sahiplerinden olur almalı. Hazırlanan şartname bağlayıcı olmalı. Karayolları Bölge Müdürlüğü herhalde bu konuda bir açıklama yapar…

50 milyonluk satış!

Trabzon Atatürk Alanı’nda Suluhan İş Merkezi’nin karşısında Meydan hamamı ile ara sokakta kadınların hamamı ve Çardak pide salonunun bulunduğu tarihi yapı geçtiğimiz günlerde, vergiler ve diğer masraflar alıcıya ait olmak üzere 50 milyon liraya satıldı.
Trabzon’da 1920’li yıllarda belediye başkanlığı yapan ve Akçaköy’deki(Visera) elektrik santralinin kurucularından Hüseyin Kazaz’ın kardeşinin oğlu merhum Hakkı Kazaz’ın varislerinin sattığı mekanı, Trabzon Beşikdüzülü Şerbetçi Gıda’nın patronu Trabzon Ticaret Borsası’nın önemli isimlerinden Kamil Kutlu aldı.

Kömürcü Mangan
hastaneyi de aldı!

Yıllarca il özel idaresi olarak hizmet veren Maraş Caddesi ile Cumhuriyet Caddesinin kesiştiği yerin güneyindeki çok katlı yapı, il özel idaresinin kapanmasından sonra Büyükşehir Belediyesine intikal etmişti. Büyükşehir Belediyesi, binayı iki yıl kadar önce ihale ile satışa çıkardı. İşadamı ünlü kömürcü Mustafa Mangan, binayı 24 milyon liraya satın almış ve daha sonra İstanbul menşeili bir firmaya kiralamıştı.
AK Parti’den Trabzon belediye meclis üyeliği de yapmış olan Mustafa Mangan, birkaç ay önce Trabzon’un ilk özel hastanesi olan Medical Park Karadeniz Hastanesi’nin mülkünü de satın aldı. Mangan’ın, Karadeniz hastanesinin mülkünü kaç liraya aldığı öğrenilemedi.
İşadamı Mustafa Mangan, bu yıl içerisinde ayrıca Uzunsokak ile Maraş caddesi arasındaki Türk Hava Kurumu binasını da 11 veya 12 milyona satın almıştı.  

Kadir Özcan tesisleri
kiraya verilmeli!

TFF tarafından yaptırılan Haluk Ulusoy tesisleri daha sonra Trabzonspor’a devredildi. Trabzonspor tesislerin ismini değiştirdi ve tesislere eski futbolculardan merhum Kadir Özcan’ın ismini vermişti. Gazetemiz sahibi, deneyimli gazeteci Hasan Kurt, Sadri Şener döneminde yönetime bir çağrıda bulunmuş ve tesislerin kiraya verilmesini önermişti. Kurt, bugün de aynı fikirde. Kadir Özcan tesisleri için Trabzonspor’un kasasından yılda birkaç milyon lira çıktığını söyleyen Kurt, ‘Trabzonspor yönetimi, bu tesisleri bir fizik tedavi merkezine kiralayabilir ve firmaya Trabzonspor ismini de verebilir. Deniz tarafındaki sahayı ise amatör spor kulüpleri ile birlikte kullanabilir. Trabzonspor, böyle bir kiralamadan yılda 4-5 milyon gelir elde eder. Ayrıca masraftan da kurtulur. Trabzonspor, Akyazı spor kompleksindeki sahaları alt yapı için değerlendirebilir’ dedi.

Temayül’de ilk üçte
kimler yer aldı?

AK Parti’nin Trabzon’daki temayül yoklamasında ilk üç sırayı kimlerin aldığı merak edilir olur. Aday adaylarının hemen hepsi temayül yoklamasının iyi geçtiğini söylüyor. Tapu Kadastro Bölge Müdürlüğünden istifa ederek aday adayı olan Adnan Cevher ise ilk sırada yer aldığını iddia ediyor. Cevher gibi, Cevat Birinci, Hatice Öztürk, İbrahim Kul ve İhsan Günaydın da temayül yoklamasında ön sıralarda çıkabileceklerini belirtiyorlar. Bu arada AK Parti’nin mevcut vekilleri ise yakın dostlarına listede yer alma ihtimallerinin çok yüksek olduğunu söylüyorlar. AK Parti, Trabzon teşkilatının önemli isimlerinden biri ise temayül yoklamasının önemli olduğunu ancak son sözü cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın söyleyeceğini belirtiyor.

Cora ilk sırada
olabilir!

AK Parti’nin Trabzon milletvekili aday sıralamasında Salih Cora’nın ilk sırada yer alabileceği söyleniyor. AK Parti’nin en çalışkan milletvekillerinden biri olan Salih Cora’nın, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Trabzon’dan aday olmaması halinde ilk sıraya geleceğine kesin gözüyle bakılıyor. AK Parti kulislerinde diğer milletvekillerinden Muhammet Balta ve Ayşe Sula Köseoğlu’nun yeni dönemde mecliste yer alacakları bu iki ismin Trabzon’dan mı yoksa bir başka kentten mi aday gösterileceklerinin henüz belli olmadığı ifade ediliyor.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar