Rüşvet, yolsuzluk ve Kadri beyden hikayeler!

İstanbul ve Ankara’daki rüşvet ve yolsuzluk operasyonu, 8.8 şiddetindeki deprem gibi hükümeti ve Türkiye’yi sallıyor. Türkiye’de dünden bugün çok sayıda benzer operasyonlar oldu. Ama hiçbiri bu denli geniş bir alana yayılmadı. Çok sayıda bakan yakını, işadamı vs. Rüşvet ve Yolsuzluk iddiasıyla gözaltına alındı. Rüşvet ve yolsuzluk iddialarına bakanların adları bile karıştı. AKP’ye ve hükümete kuruluşundan bugüne destek veren ve bu desteğin karşılığını da alan cemaat, AKP ve hükümetle ipleri neredeyse tamamen koparttı. Hükümet, Emniyet teşkilatında onlarca müdürü, amiri görevden aldı.  Hükümet, rüşvet ve yolsuzluk olaylarının tuzak vs. olduğunu iddia ediyor. Ancak diğer yandan bir de kamuoyuna yansıtılan iddialar var. Milyonlarca dolarlık rüşvet ve yolsuzluk iddiası!

Cemaatin yayın organları,  Ergenekon, Balyoz davalarındaki yayınlarının benzerini bugün gerçekleştiriyor. Kamuoyu iddiaların büyük bölümünü cemaatin yayın organlarından duyuyor.

İktidar yanlısı basın, olayı farklı yönlere çekiyor.

Gezi olayları patlak verdiğinde bazı büyük TV kanalları, Penguen belgeselleri yayınlamıştı. 

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın seçim bölgesindeki bir yerel gazete olarak, kırıp dökmeden, incitmeden olayları aktarmak durumundayız.

Rüşvet ve Yolsuzluk iddiaları gündeme geldiğinden bugüne Trabzonlu muhalif vekiller ve siyasi parti il, ilçe başkanları henüz bir şey söylemediler. Ne Volkan Canalioğlu’ndan ne Koray Aydın’dan düne kadar henüz net bir şey duymadım.

Siyasetçiler, topu orta sahada gezdirmesine rağmen Kuzey Ekspres Gazetesi, bir veya iki yerel gazete ile birlikte gelişmeleri sayfalarına taşıdı.

Bugün, rüşvet ve yolsuzluk iddiası, cemaat-hükümet kavgası  ve cemaat-CHP yakınlaşması üzerine görüşlerimi aktaracaktım. Vazgeçtim.

Geçen hafta sonu, Trabzon Valisi Kadri beyin hikayelerini köşeme almıştım. Hikayeler epey ilgi görmüştü. Bugün de Kadri beyden üç- dört hikaye aktarıp bana tahsis edilen köşemi doldurayım. 

Orman Valisi Şükrü’ye!

Lazistan’da bir köyün muhtarı, köyün güzelliği ile dillere destan olan, ancak nikahlı olan kızı, oğluna almak ister. Kızın anası, bu işe karşı çıkar ve soluğu Trabzon’da alır.

Batum’dan gemiye biner, Trabzon’a gelir ve doğruca Vali Kadri beyin makamına çıkar, şikayetini bildirir ve bir de dilekçe bırakır.

Dilekçede; ‘Kızım nikahlı olduğu halde bizim köyde Rüstem Ağa, oğluna alıp verecek. Hayatımız tehlikededir. Keyfiyetin icap edenlere buyurulması’ yazılıdır.

Vali Kadri bey, dilekçeyi imzalar ve zarf içinde Lazistan Mutasarrıflığı’na havale eder. Mutasarrıf havaleyi dikkate almaz, gereğini yapmaz.

Kadın tekrar valiliği müracaat eder..
Vali Kadri bey, kadını karşısındaki alçak sandalyede oturtturur ve,

‘Lazistan’ın meşhur eşkıyası Sandıkçıoğlu’nu tanır mısın?’ diye sorar.

Kadın, tereddüt etmeden; ‘Arar bulurum’ der.

Vali, eline mürekkebli kalemi alır ve şunları yazar;

‘Bu kadının iddiası hakikat ise işini görünüz ve taht-ı emniyete alınız ve neticeyi bana bildiriniz. Lazistan Orman Valisi Şükrü Ağa’ya’.

Kadın, gemiye biner memleketine gider: Şükrü Ağa’yı bulur. Valinin havale ettiği dilekçeyi verir. Şükrü Ağa, Rüstem Ağanın köyüne gider, tüfek kuvvetiyle ve dilekçenin mehabetiyle Ağayı celbeder, dersini verir! Rüstem Ağaya bir de nasihatta bulunur ve ‘Değil kadına’ köyde çevrede hiç kimseye haksız muamele yapmamasını söyler.

Orman valisi Şükrü Ağa, asayişi sağladıktan sonra vali Kadri beye dilekçeyi şu ifadelerle iade eder;

‘İddiası doğrudur. Taht-ı emniyet sayenizde alınmıştır. Trabzon vilayetine takdim. Lazistan Orman valisi Şükrü.’

Akçaabat Kaymakamı

Kadri bey, bir gün Trabzon’da tahrirat katiplerinden uzun boylu, çatık kaşlı, kelli felli Behçet Efendiyi makamına çağırır ve ‘Seni Akçaabat’a Kaymakam yapacağım’ der.

Akçaabat devamlı hadise çıkan bir ilçe idi. Behçet Efendi şaşırır!

‘Aman efendim, bendeniz orayı nasıl idare edebilirim.’

Kadri bey, diklenir ve kaşlarını çatarak, ‘Ayıp ayıp, maşallah boy pos yerinde, ensen kalın, kaşların çatık, gözlerin bakarken ne düşündüğünü karşıdakinden saklayabiliyor. Eline baston alacaksın. Yolda ağır ağır yürüyeceksin. Etrafına dokunmayın bana der gibi hışımla bakacaksın. Vergi işlerini mal müdürü, asayişi Jandarma, yazışmayı tahrirat katibi yapar. İlçede fazla yaramazlık yapan olursa, birincide nasihat eder, ikincide bağlar Jandarmaya teslim eder, bana gönderirsin. Sonra Behçet Efendinin iri gövdesine çatık kaşlarına, ne düşündüğünü belli etmeyen gözlerine bakar,

‘Koyu renk bir elbise giy. Bir de gözlük taksan fena olmaz. Ben devlet azameti için senden daha iyi temsilci nereden bulurum’ der.

İdare-i Konsolos!

Kadri bey, Trabzon valisi iken, kapitülasyonlardan yararlanarak gerekli gereksiz vilayetin hemen her işine burnunu sokan Rus Konsolosu hakkında Bab-ı Aliye şikayette bulunur. Durumu etraflıca yazarak konsolos hakkında muamele yapılmasını ister. Bu husustaki yazılardan birine Bab-ı aliden;

‘İdare-i maslahat edilmesi’ yolunda cevap alınca Kadri beyin idaresi ve sabrı taşar..

Bab-ı aliye karşılık olarak gönderdiği şifrede şöyle diyordu;

‘İdareyi konsolos eline aldı, bize de yalnız maslahat kaldı’..

Beratsız namaz!

Hopa kazasından bir ağa, Kadri beye şu telgrafı çeker,

‘Bizim köyün imamı on yedi seneden beri ahaliye beratsız namaz kıldırıyor. Hakkında takibat-ı kanuniye icrası…’

Vali tahkikat neticesinde Ağanın, imama usulsüz bin nikah işi teklif ettiğini, imamın haklı bulunduğunu  anlayarak  Ağa’ya şöyle bir cevap yazar;

‘Hopa’da Rasim Ağa’ya;

Madem ki böyle avanak ahaliyi buldun. Yirmi senede sen kıldır. Yoksa seni celbeder, terbiyeni de verdiririm’…

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.