Rüşvet-Yolsuzluk ve TBMM'de sansür!

TBMM’de dün tarihi toplantılardan biri yapıldı. Rüşvet ve yolsuzluk iddiası ile haklarında soruşturma önergesi verilen 4 bakan ile ilgili gerçekleştirilen toplantı tartışmalı başladı ve devam etti. Muhalefet, TRT’nin görüşmeleri yayınlamamasını eleştirdi ve ‘rüşvet ve yolsuzluk’ iddialarının halktan gizlenmeye çalışıldığını öne sürdü.

TBMM’deki bu toplantı gizli görüşme değildi. Ortada 4 bakanı ilgilendiren bir rüşvet ve yolsuzluk iddiası var. İşin içinde milyonlarca dolar olduğu ileri sürülüyor. İddialarla ilgili bilgiler, belgeler dosyalanmış.

Burada yapılması gereken iş, suçlanan kişilerin kendilerini savunması olmalıdır. Ama dün 4 bakan ile ilgili verilen yolsuzluk ve rüşvetle ilgili soruşturma önergesi geç saatlere kadar görüşülmedi. Gerçi görüşülse de sonuçta bir şey çıkmayacak. Çünkü iktidar ateşin üzerini külle örtmek için her yolu deniyordu.
Cumhuriyet tarihinin en büyük rüşvet ve yolsuzluk iddiasının görüşüldüğü toplantının TV’lerden yayınlanmaması ise bir başka olay! Muhalefet, iktidarın rüşvet ve yolsuzluk dosyasının halktan gizlendiğini iddia etti. Gerçekten de meclis TV’si bu önemli toplantıyı yayınlamadı. Diğer yandan ise CHP milletvekili Melda Okur, genel kurul salonunda tabletle internet üzerinde Halk TV’den olup biteni aktardı.

Hükümet, rüşvet ve yolsuzluk iddialarını ört bas etmeye çalışsa da, bugün AKP’ye oy verenlerin büyük ekseriyeti dahil Türk halkının yüzde 90’ı rüşvet ve yolsuzluk iddialarını yüzeysel de olsa biliyor. Türkiye’de bir takım olayı vardır. Fenerbahçe’nin 2010-11 sezonunda şike yaptığı ve teşvik verdiği, tescil edilmesine rağmen, bu takımın yöneticisinden taraftarına büyük ekseriyeti, yöneticilerinin bu eylemleri yaptıklarını bildikleri halde karşı çıktılar. Bu lekeyi üzerlerinden atmak için her yolu denediler. Kulüpleri Türkiye’de ceza almamasına rağmen Avrupa’da ceza aldı. Buna rağmen, FB camiasını şike yapanların ve teşvik verenlerin arkasında durdu ve hala daha duruyor.

Hükümet de, Fenerbahçe camiasının yaptığını yapıyor. Rüşvet ve yolsuzluk iddialarını sümenaltı etmeye çalışıyor. Ve muhtemelen olay ötelenecek. 4 Bakan büyük bir ihtimalle Yüce Divan’a gönderilmeyecek. Gönderilse bile, delil yetersizliği ve başka nedenlerden ötürü Divanın ön kapısından girilecek arka kapısından çıkılacak gibi.

Halbuki olması gereken 4 eski bakanla ilgili fezlekelerin TBMM’de görüşülmesi, Yüce Divan’a gitmesi gerekenlerin gönderilmesi veya gönderilmemesi. Ama bu yapılmıyor.

Geçmişte, ANAP iktidarının ilk yıllarında bir İsmail Özdağlar olayı yaşandı. Özdağlar, istifa etti, yargılandı, hapis cezası aldı. Daha bir sürü örnek. Koray Aydın’ı da AKP, yüce Divan’a sevk etmişti. Aydın, Yüce Divanda savunmasını yaptı ve 12 hakimin 12’sinin de kararı ile aklandı.

Dileğimiz ve temennimiz, 4 bakanın ve diğerlerinin aklanmasıdır! Zaten, bu hükümet yolsuzluk ve rüşvetle mücadele etmek için işe başlamamış mıydı? Uzanlar’ın üzerine gitmemiş miydi?.. Ki doğrusunu yapmıştı.

Hükümet 4 bakan ile ilgili iddiaları ne kadar gizlese gizlesin, bu olay AKP’nin bugünden yarına bir kamburu olarak kalacaktır. TBMM’deki olay sonuçta bir soruşturmadır. TBMM, ceza veren bir kurum da değil. İddialar soruşturulsun, bakalım ortaya ne sonuç çıkacak.

 

Bayraktar ağladı!

TBMM’deki toplantı öncesi 4 eski bakan ile AKP’li milletvekilleri bir toplantı yapmış. Bu toplantıda 4 eski bakan, savunma yapmış. Milletvekilleri dinlemiş.

Erdoğan Bayraktar, partililerle yaptığı toplantıda, ‘Benim adımın karıştırıldığı dosya ile ilgili zaten takipsizlik kararı verildi. Bütün bu asılsız iddialar nedeniyle çok zor durumdayım. Meclise gelemiyorum, çalışmalara katılamıyorum, gece gündüz ağlıyorum, çok zor durumdayım. Seçim öncesi böyle bir sıkıntı yarattığım için hepinizden tek tek özür diliyorum’ demiş ve ardından ağlamış.

Eski bakan Bayraktar’ın, hükümetin en çalışkan bakanlarından biri olduğu bir gerçek! TOKİ ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığındaki çalışmaları herkes tarafından takdir edildi. Trabzon’a da önemli hizmetler yaptı. 
Erdoğan Bayraktar, rüşvet ve yolsuzluk olayı patlak verdikten bir süre sonra bakanlıktan istifa etti ve ‘Ne yapmışsam Başbakan’ın bilgisi dahilinde yaptım’ mealinde bir söz söylemişti. Bakan Bayraktar ve 60’a yakın kişi ile ilgili savcılık birkaç gün önce takipsizlik kararı verdi. Muhalefet, savcılığın bakan hakkında takipsizlik kararı veremeyeceğini ileri sürdü.

17 Aralık ve sonrasında ortaya çıkan yolsuzluk ve rüşvet iddiaları, mutlaka bir sonuca bağlanmalı. Suçlananlar aklanmalı veya suçlu iseler cezalarını çekmelidirler. Olayı sürüncemede bırakmak veya örtmeye çalışmak AKP’ye yarar sağlamaz. Sağlamayacağı önümüzdeki süreçte açık ve net olarak görülecektir!

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.