Saadet Hanımın türbanı!

Akşam saatleri idi. Bir bayan okurumuz aradı ve  “ Hasan bey size bir sorum olacak ‘türban’ ile ‘sarık’ veya ‘fes’ arasında ne fark var!’

-‘Hanım efendi bu soruyu bana değil il müftüsüne sorsanız daha detaylı cevap alırsınız’

‘Ben size soruyorum’

-‘Türban’ı bayanlar, sarık ile fesi erkekler başlarına takar. Olayın dini boyutunu bilmiyorum. Papazından, hahamına, hocasına, imamına kadar hepsi başını örter. Arap ülkelerinde, Afrika’da sıcak memleketlerde insanlar güneşten korunmak için başlarını örttüklerini de bilirim. Bu konularda bilgi sahibi değilim. Gerçi bilgi sahibi olmak da çok fazla bir şey ifade etmiyor. O nedenle, biri başını örtmüş diğeri açmış, öbürü yaşmak bağlamış bir diğeri türban! Beni çok fazla ilgilendirmiyor’

‘Hasan bey, AK Parti Belediye Meclis Üyesi Saadet Çoban’ın belediye meclisinde türbanı çıkarmasından parti içerisinde rahatsız olanlar varmış. Ben aslında bu olayı soracaktım. Saadet Hanımın türbanı erkekleri neden bu denli ilgilendiriyor. AK Parti içersinde birileri neden bu işi sorun yapıyor?’

-Hanımefendi, bu soruyu bana değil, bu olayı yazıp çizenlere sorun!’

‘Siz bu konuda yorum yapmayacak mısınız?’

‘Olay AKP’nin iç sorunu. Parti içi çekişme. Kongre öncesi mevcut il başkanı yıpratma. Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Özak’ı sıkıştırma. Aslında bu konuda çok fazla yorum yapmaya gerek yok. Saadet Çoban hanım, gerekli açıklamayı yaptı ve son noktayı koydu’

Okuru güç bela ikna edebildik.

AKP’deki bu türban olayı, aslında suni bir olay!

Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Özak, Belediye Meclis listesinin hazırlanışında ‘Bir Refah Partisi’ne meclis hazırlamıyoruz’ demişti.

Bu ifadeleri geçenlerde Faruk Özak’a atfen bir AKP’li söylemişti,

AKP Belediye Meclis listesi hazırlanırken, adayların görüşleri, tavırları gündeme getirilmiş, konuşulmuş.

Aday profili ve şartları ortaya konduktan sonra, listeye alınanlarla yeni bir görüşme yapıldığını sanmıyoruz.

Belediye Meclis Üyesi Saadet Çoban da il başkanı ile aralarında başörtüsü pazarlığı yapılmadığını söylüyor.

Saadet Hanım doğrusunu söylüyor.

Peki o zaman, Saadet Hanım’ın türbanı neden gündeme taşındı?

Cevap açık ve net! AKP’de mevzi ve köşe kapma yarışı, il başkanını yıpratma!

Saadet Çoban bu sorunun cevabını da veriyor;

Adaylığım sürecinde İl Başkanımızla, aramızda başörtüsü pazarlığı yapıldığı şeklinde bazı basın-yayın organlarında yayınlanan haberler tamamen asılsızdır.

Yaşantım boyunca özellikle üniversite yıllarında başörtüsünün mücadelesini vermiş bir birey olarak beni bu konuda duyarsız gibi göstermeye çalışmak bana yapılabilecek en büyük haksızlıktır.

Herkesin malumudur ki, başörtüsü sorunu Türkiye'nin bir gerçeğidir. Maalesef Türkiye'nin dinamikleri açısından çözümü son derece zor bir sorundur. Bir yandan kız çocuklarının okuması için kampanyalar düzenlenirken, diğer yandan inancı gereği başını örtenlerin gerek okul ve gerekse çalışma hayatından tecrit edilmeye çalışılmasını büyük bir çelişki olarak görüyorum.

Başörtüsü öncelikle benim kişisel bir tercihimdir. Bu tercihim doğrultusunda özel yaşantımı sürdürmekteyim. Çok istememe rağmen avukatlık mesleğimi başörtülü icra edememekteyim. Seçimden sonra ilk meclis toplantısına başörtüsüz olarak katıldım. Çünkü belediye meclisinde yaşanacak bir başörtüsü tartışmasının Trabzon'a yapacağımız hizmetlerin önüne geçip onları gölgelemesini istemedim. Fakat benim iyi niyetli olarak, kişisel tercihimi kullanmak suretiyle almış olduğum bu karar bazı kesimler tarafından bilinçli olarak siyasi bir hesaplaşmaya dönüştürüldü.

 Şimdiye kadar almış olduğum bütün kararları hür irademle aldım. Hiç kimsenin, hiçbir basın-yayın organının dayatmalarıyla hareket edecek değilim. Bu basın açıklamamdan önce de konuyla alakalı hiçbir basın-yayın organına açıklama yapmadım ve demeç vermedim. Bundan sonra da Belediye Meclis Üyeliği görevimi de en iyi şekilde yerine getirmeye çalışacağım"

AKP Belediye Meclis Üyesi Avukat Saadet Çoban’ın türban ile ilgili açıklaması bu şekilde.

Av. Saadet Hanımın İmam hatipli olup olmadığını bilmiyoruz. Bildiğimiz Saadet Hanımın  ‘türban’ını gündeme taşıyanların imam- hatip kökenli oldukları!

Zaten Türkiye’de ‘türban’ı kaşıyanlar ve gündeme taşıyanlar genelde İmam hatipliler!

 

24 Nisan 1336 Cumartesi!

DÖRDÜNCÜ CELSE 

Türkiye Büyük Millet Meclisi Gizli Celse Zabıtları’nın ilk sayfası.

Tarih: 24 Nisan 1923 (1920)

Münderecat( konu) Mustafa Kemal Paşa Hazretlerinin ahvali dahiliye hakkındaki beyanatı

Efendim mufassal maruzatım meyanında mesaimize saha olan mıntıkanın hududunu işaret etmiştim. O hudut, hududu millimizdir. … Hakikatta bütün gayemiz bu hududu milli dahilindeki milletimizin istirahatini, refahını ve hududu milli ile muayyen vatanımızın tamamiyetini masun bulundurmaktan ibarettir. Turanizm politikasını kendi arzumuzla takip etmek istemedik…

Mustafa Kemal Paşa, TBMM’nin ilk toplantısında genel bir değerlendirme yapıyor.

Arabistan’dan Kafkasya’ya Trakya’ya kadar olan bölgede yaşananları anlatıyor.

Meclisin ilk mebuslarını bilgilendiriyor.

Suriye’de Fransızların, İrak’ta İngilizleri etkinliğinden bahsediyor.

Mustafa Kemal, Kafkasya’daki durumu anlatırken şöyle diyordu;

Kafkasya’ya gelince;  Kafkasya, şimali Kafkasya, Çerkezistan, Gürcistan ve Ermenistan parçalarından mürekkeptir…

Azerbaycan, istiklaliyetini tasdik ettirmiş bir vaziyettedir. Onların bize karşı samimiyetleri vardır.

Ermenilere gelince; Ermeniler bütün dünyanın fevkalade mazharı sahabeti olmuş bir vaziyette bulunuyorlar…. Ermeniler, Erivan Ermeni hükümeti mıntıkası dahilinde ahaliyi islamiyeyi imha etmekle meşguldur…..

Gürcistan Hükümeti bize karşı samimi bir vaziyet göstermiştir…..

Kaf     kaysa üzerinde bulunduğumuz için, Kafkasya’dan Rusya’dan bahsedebiliriz. Bolşeviklerin kendilerine mahsus bir takım esasları , noktai nazarları vardır………

Müterekeyi müteakip İngiliz kuvvetleri payıtahtımıza girdiler………….

Yani görülüyorki İngilizler bize karşı dostluk  temini talep ettikleri zaman bu dostluğu yalnız kendi menfaatleri ve ihtiraslarını temin için talep etmektedirler. Yoksa bizim menfaatimize ait hiçbir  teşebbüsleri olmamıştır.

Vazilet bu surette tenevvür ettikten sonra hareket için iki şeyden birine karar vermek lazımdır.

Birincisi; İstanbul muhitinin Ferit Paşa kabinesinin kabul ettiği şeyi kabul etmek şerefimizi, hayatımızı, her şeyimizi bırakmak  yani İngilizlere esir olmaktır. O zaman yapılacak mesele yoktur. Yok, bu milleti millet olarak , insan olarak namus ve şerefle  yaşatmak istiyorsak kabul edeceğimiz nokta ve esas, mevcut bilcümle kuvvet ve vasaitimizi icabına göre istimal ederek, bizi imhaya çalışan düşmanların düşmanca olan emellerini kırmaktır ve ben şahsen katiyen şüphe etmem ki bütün arkadaşlarımız ancak böyle hissi ulvi ile buraya gelmişler ve ifa edecekleri vazifei tarihiyenin derecei azametini, ehemmiyetini bütün vuzuhi ile müdrik bulunuyorlar… Merkezle anlaşmak meselesi hakkında , merkez demek, yani saltanat ve hilafet olan İstanbul demektir. İstanbul düşmanın resmen ve fiilen işgali altındadır. Bu gün İstanbul demekle Londra demek arasında hiç fark yoktur. ……..

Mllete istiklal temin edileceği güne kadar bir fert olarak bütün mevcudiyetimle çalışmağa mukaddesatım namına söz vermişimdir. Bu sözü burada tekrar etmekle kesbi şeref eylerim..(alkışlar…)

Hamdullah Suphi (Antalya) :… Paşa hazretlerinin verdiği  izahattan anlaşılıyor ki yavaş yavaş büyüyen tehlikeye karşı emir verecek zatı veya zevatı aramızdan terhis etmek  ve ona selahiyet vermektir.

 Bugün 22 Nisan 2009… Yarın 23 Nisan 2009.. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılış tarihi.

Türkiye Büyük millet Meclisi çatısı altında ilk üç hatta dört yılda neler oldu, neler konuşuldu.

Bu vatan nasıl kurtarıldı?

23 Nisan 1920’nin yıldönümünde, ilk meclis toplantısında Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran Mustafa Kemal Paşa meclis kürsüsünden söylediklerinden bir alıntı yaptım..

Bu ülkeyi düşmanlardan temizleyenlere, bu Cumhuriyeti kuranlara minnet ve şükranlarımızı sunuyoruz. Ruhları şad olsun!

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.