SADECE FUTBOLU DÜŞÜNÜYORSAN YAZIK OLUYOR!

SADECE FUTBOLU DÜŞÜNÜYORSAN YAZIK OLUYOR!

Trabzon’da varsa yoksa futbol… Trabzonspor denilince de akan sular duruyor adeta. Ne var ki Türk futbolunun kısır döngüsü içinde usananlar, futbol ve Trabzonspor’a başka bir pencereden bakanların sayısı da azımsanmayacak derecede artıyor.

SÖYLEŞİ: Bahar KURBAY

Futbolun çok sık konuşulmasında rahatsız olanların sayısı toplumumuzda her geçen gün artıyor.  Geçtiğimiz günlerde Trabzonspor’un durumunu değerlendirmek için Trabzon sokaklarına indik. Konuşmaya doyamayanlar, saatlerce fikirlerini paylaşanların aralarında isyan edenler de vardı. İsyanın iki türlüsü ile karşılaştık desek çok doğru olur. “Trabzonspor yüzünden hasta olduk”  diyenler, “Trabzonspor, futbol diye diye beynimizi uyuşturdular... Gerçek sorunlardan uzaklaştık” diye isyan edenler ikiye ayrılıyordu. Trabzonspor’a ilişkin fikirleri gazetemizde gündeme getirdik. Bugün bu köşeyi ise futbolun uyuşturucu etkisinden bahsedenlerin, futbolun topluma zarar verdiği düşüncesinde olanların sesi Orhan Tonyalı’ya ayırdık.

ÖNCE SORUMLULUKLARINI BİLECEKSİN
“İnsanlar şu ortamda futbolu düşünebiliyorsa yazık” cümlesi ile dikkatleri çeken Tonyalı, şunları söyledi;
“Bir bakarım yaşam gelirim var mı? Büyüğümü küçüğümü biliyor muyum? Saygıdan haberdar mıyım? Toplumumu, bayrağımı tanıyor muyum? İşim var mı? Etrafımdaki insanlar ne yer ne içer? Alttaki komşum yemek yedi mi? İnsani değerleri tamamladıktan sonra takım tutarsın. İster evinde gider ayağını uzatıp maç izlersin, istersen de takımına tribünde destek verirsin. 50 yaşındaki adam da aynı 15 yaşındaki de... Yahu karnın aç bir şeyin yok. Evde sorumlulukların var. Hala futbol....”

BU KADAR CAHİLLİK OLUR MU?
“Bana ne adam 3 bin dolar alacak orda zevki sefa yaşıyorken bu hayatı… Ben aç karnına neden peşinden gideyim. Bu kadar cahillik olur mu? Kurban olayım. Bu insanlar bunu nasıl çözemez?! Futbol nedir ya?! Abarttılar. Büyüttüler.”

TOPLUMA FAYDALARI NE?
“Trabzonspor olarak gurur duyacağın bir başkanın var mı? Avrupa’ya gidip bayrağını dalgalandıran bir takımın? Bir yere bir faydan? O zaman senin bu havandan ne anladık. Topluma örnek olabilecek bir hareketleri yok. Gelsin benden ders alsınlar. Şuradan bir tane Trabzonsporlu birisi geçer hemen peşine takılırlar... Geçmişte ne olmuş. Niye biri bir tane aç insanın peşinden koşup da demiyor ya ne var ne yok, nasılsın? İşte böyle toplum biter. Ne dini kalır ne futbolu...”

KARNI AÇ MAÇA GİDİYOR
“Adam hafta sonu yenilir, keyfine bakar, taraftar derdini çeker.  Sen bilet almak için fedakarlık yaparsın bilet alırsın, o hayatını yaşar. Çok insan var, tanıyorum, sokaklardayım yıllardan beri... Yemeğe ekmeği yok, karnı aç maça gidiyorlar. Öncelik futbol değildir. Eşim, çoluk çocuğum, büyüğüm... Bir imkan yaratacaksan boyun eğeceksin, maç için değil geleceğin, eşin çocuğun için eğeceksin. Madem yüzünü kızartıyorsun yaptığın şeye bak değer mi?”

TOPLUMUN EN BÜYÜK SORUNU...
“Trabzonspor için şimdi ben niye yüzümü kızartıyım? Böyle bir şey olur mu, bu delilikten başka bir şey değil. Siz maddi manevi iyi olursanız herkes iyi olur. İyiler çoğaldıkça kötüler kaçacak yer arar ama kötüler çoğaldıkça iyilerin hiçbir değeri kalmaz. Toplumun şuan ki en büyük sorunu yanlış yaşantıyı doğru gibi benimsemek. O kadar alışmış ki doğru yaşadığını sanıyor. Kabul etmiyor. İyi olmak kolayken neden zoru seçiyorsunuz, ucuz düşünmenin kime faydası var....  Futbol izlerken küfür etmenin kime faydası var? Ben, eşim, annem vesaire küfürlerini duymak zorunda mıyım!? Düşünceli olabilmek bu kadar zor mu? Birilerinin derdi varsa... Sesten dolayı uyumamak, başkalarını rahatsız etmeye hakkınız yok. İnsani davranışlardan bu kadar uzaklaşmayın.”

002-001.jpg

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.