SADETTİN KAYNAK

Nota bilmeyen sanatkâr, okuma yazma bilmeyen insan gibidir.

                                                                                  Sadettin Kaynak

Acaba bugün sahneye çıkıp şarkı söyleyen notasızlar nedir?

Hatta okuma yazma bilmeyen sonradan öğrenen sanatçı demek sanırım geçmişten gelen olağan üstü dehalara ayıp olur ama maalesef şarkıcılarımız diyebileceğimiz insanlar bile var.

Hatta siyasete yaslanıp dönem adamı olan sanatçılarımız da var.

Hal böyle olunca Türk müziğinin en çok beste yapan ve en fazla makam kuran bestekarı Sadettin Kaynak’ı ve içindeki güzellikleri bestelerine yansıtan bu koca sesi hatırlamak ve hatırlatmak istedim.

Müzik tavrı Türk müziğinin modern yanıdır.

Toplumun sevinçlerine kederlerine duygu ortağı olmuş. O eserleri bugünlere taşımıştır.

Ulu önder Atatürk’ü de tanıyan ve Cumhuriyetin kuruluşundan sonra Çankaya köşküne defalarca çağırılan Kaynak, Mustafa Kemal’e yaptıklarından dolayı saygı ve sevgi duymaktaydı. Din adamı kimliği ile eleştiri alacağını bilerek Atatürk’ün isteği ve kendinin de kabulüyle Türkiye’de ilk Türkçe ezanı okuyan olmuştur.

“Allah uludur. Şüphesiz bilirim. Bildiririm. Tanrı’dan başka yoktur tapacak. Şüphesiz bilir. Bildiririm. Muhammed Allah’ın elçisidir. Haydin namaza. Haydin Felaha. Namaz uykudan hayırlıdır” diyerek seslenmişti Türk Ulusuna…

18 yıl süren Türkçe ezan okuma uygulaması, Demokrat Partinin iktidar olması ile son bulmuştur.

Ana dil kullanım hakkını ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığını içine sindirmiş bir özgürlük sevdalısı olarak Kaynak, “İlk Türkçe” ezanı okuyarak belirtmiştir.

Toplumun yaşamında en büyük yer tutan din konusunda Türkçenin kısıtlanmasından yana olmadığını ezan okuyarak göstermiştir.

Bugün camide cemaatinin karşısında olan ve sahnede dinleyicisine de seslenen bir din adamına hangi gözle bakılır acaba?

Ama Kaynak o müthiş sesiyle yurt içi ve yurt dışında gazelhan olarak sahneye çıkmış. Berlin ve Paris’te ise konserler vermiştir.

Bir gece rüyasında Peygamber Efendimizi gören bu aydın insan bugün hala dillerden düşmeyen o müthiş bestesine imza atmıştır.

“Muhabbet bağına girdim bu gece. Açılmış gülleri derdim bu gece. Vuslatın çağına erdim bu gece. Muhabbet doyulmaz bir pınar imiş. Ararım. Ararım. Ararım seni her yerde. Sorarım ıssız gecelerde sevgilim nerde?”

Bu şarkı bugün hala dillerden düşmeyen ve sevenlerin birbirine söylediği şarkıdır. Kaynak’ta peygamberimize olan aşkından yapmamış mıydı bu besteyi?

Kendiside yoğun çalışmalarını sabah ezanına kadar yapar. Namazını kılar ve öyle uykuya geçermiş.

Neden mi Sadettin Kaynak?

Çünkü gurur duymam için çok sebep var da ondan.

Okumak, öğrenmek ve ilim sahibi olmak için mücadele eden, Türk Musikisini gerçek anlamda icra eden, etkileyici sesi ve besteleriyle Uluslararası bir sanatçı olan bu âlim ve deha Sadettin Kaynak aynı zamanda benim köylümdür. Belki de akrabam.

Yaklaşık üç ay kadar önce Zeki Çetin Beyi dinlemeye gittiğimde bu yazıyı yazmam gerektiğini ve çok geç kaldığımı anladım.

Evet dehalar dönemi bitti. Biliyorum ve çok üzülüyorum. Teknolojinin insanlığa en büyük darbesi üretmek ve yaratıcılık gücünü kör etmesidir.

Artık seslerin bile teknoloji ile iyileştirildiği bu dönemde nasıl sanatçı ya da sanata katkı verecek kişilerin var olmasını bekleyebiliriz ki?  

Ses icrası artık bitmiştir. Bestekârlarımız da artık yok. Sanatçılarımızda. Sadece anlamsız sözlerle şarkı söyleyenler, filmlerde rol yapan ama çok da başarılı olmayan kadın ve erkek ünlülerimiz var. Biz artık dejenere mi olduk? Yüreksiz mi olduk? Gönülsüz mü kaldık. Doğamızdan gelen iyi nitelikleri, ruhsal özelliklerimizi duygusal özelliklerimizi mi kaybettik? Ne olduk…

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum