SAFKAN İNGİL(A)Z!

Futbol henüz icat edilmeden önce Sümerlerde şehir devletleri biririyle savaşırmış. Modern zamanlarda ise futbol toplumlluların ve şehirlerin kurallı bir oyun üzerinden deşarj olmasına yarıyor. Yani futbol, festival, female (kadın).

Kayserispor ligin dibinde demirlemiş bir takım. Trabzonspor ise şampiyonluk yarışında varolmak arzusunda. Ve Süperligte maçlar oynanmadan hiçbir şey belli olmuyor. Kayserispor Trabzon'a on kişi eksik gelmiş ama sahada 11 kişi.

Trabzonspor maça ortasaha ve hücumda baskı kurarak başladı. Maçın başında Aleksandr Sörloth karşıkarşıya pozisyonda Kayserispor'un kalecisine nişanladı topu. Trabzonspor bir dakika içinde üç gol pozisyonunu heba ettikten sonra Sörloth'la Kayserispor defansını dağıtıp ilk golü attı. 

Sturridge eski postanelerdeki santral memuru gibi. Pas bağlantılarını ustaca yaptığında Kayserispor aradan çıkıyor. Nwakaeme titretti ve arzu ettiği gol vuruşunu yapamadı. İngiliz futbolcu Daniel Sturridge'nin topa her dokunuşuyla Trabzonspor'un oyunu bir üst gene akıyor. Ama bütün bunlara sebep Kayserispor'un bir türlü verimli olamayan oyun anlayışı. Sarı kırmızılılar ikili mücadelerde sergiledikleri performans neden lig sonuncusu olduklarını gösteriyor. Ona rağmen Trabzonspor ilk yarım saatte futbolun formalitelerine fazla gömüldü. Sörloth'un Kayserispor kalesinin üst direğinden dönen kafa vuruşu tribünler için yeni bir deşarj uğultusu. Ama böylesine bir maçta art arda kaçan gol pozisyonları maçın ciddiyetini sorgulamamıza da neden olmuyor değil yani.

Nwakaeme üçüncü net gol pozisyonunda ancak golü yapabildi. Sene başından beri sahada olan Nwakaeme'nin koşmasına bakılırsa kaslarındaki laktik asit seviyesi dip yapmış.

Erdem sahada 2-0 üstünlük sağladığın rakibinin lehinde tezahhürat edebiliyor olmaktır. Cümle şu; Trabzonspor ligin son sırasındaki Kayserispor'dan üç pasla altı pasın içine sokulması ve Uğurcan'ın ters ayakta yakalanmasıyla golü yedi.

İkinci  yarıda Sosa'nın derin topunu Sörloth iyi taşıdı, İngiliz topçu Daniel Sturridge ise bitirdi. Kombinasyon iyiydi ama soru bunun hangi maçlarda geçerli olacağıdır.

Türk futbolunda tuhaf bir huy var. Hakemler, futbolcular, teknik adamlar elleriyle ağızlarını kapatarak konuşuyorlar. Sanki KGB'nin sırlarını CIA'ya satan casus modundalar. Oynadığınız sadece futbol, bilinmeyeni, sırrı olan birşey değil. Anlamak mümkün değil bu huyu.

Daniel Sturridge'nin kullandığı penaltı (penalty: ceza demek) hayatta izlediğim en ciddiyetsiz penaltı vuruşu. Bence FIFA bu penaltı vuruşlarına yeni bir dğzenleme getirmeli. Zira kalecilerin de onuru var. Türkiye'de futbol bu işte. Stadın önünde satılan kerhane tatlısı gibi.

Bu arada bir karambolde büyük ikramiye Abdülkadir Parmak'a çıktı.

Uzun etmenin anlamı yok. Trabzonspor Kayserispor karşısında ikinci yarıda istediği bütün saha içi aksiyonları gerçekleştirdi. Ve Kayserispor'u oyunda sürklase etti. Attığı diğer gollerle ilk golünü tahkim etti ve üç puanı hanesine yazdırdı.

Trabzonspor'un teknik dörektörü Ünal Karaman ile gerek sosyal medyada, gerek mahalli basında yapılan spekülasyonlar gerçeklikten uzak ve de yersiz. Evet, Ünal Karaman bu yıl sakatlıklardan dolayı Avrupa Ligini feda etmek zorunda kaldı. Bazı maçlarda hatalar da yapıyor. Ama genele bakıldığında bir teknik direktör olarak başarılıdır. Trabzonspor'un baskın karakterli oyununun da mimarıdır. Daha derin ve ileri taktik mühendisliği için daha akli transferler ve de sabır gerekiyor

Önceki ve Sonraki Yazılar