Sağında Karanis solunda İskender!

saginda-(1).jpg  İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun, gençlik yıllarından bugüne irtibatını kesmediği iki isimden biri Hakan Karanis diğeri de Murat İskender. 
  Hakan Karanis, İstanbul’da yaşıyor. 31 Mart yerel seçimlerinde CHP’den Başakşehir Belediye meclis üyesi seçildi. Tekstil sektöründe faaliyet gösteren şirketi var. Hakan, İmamoğlu’nun en eski yakın arkadaşlarından ve dostlarından biri. İmamoğlu’nun ikinci yakın dostu ve arkadaşı ise Murat İskender. Murat İskender, Haber 61 internet sitesinin patronlarından. Çocuklarının İstanbul’da eğitim görmesi nedeniyle İskender’in Trabzon’dan İstanbul’a gideceğini duyduk. 

saginda-(2)-001.jpg

Örs sigarayı bırakabilir!

   İYİ Parti Trabzon Milletvekili Hüseyin Örs, günde iki zaman zaman da üç paket sigara içer. Örs, akşamları da arkadaşları ile sohbeti aksatmaz. TBMM’nin en janti vekillerinden biri olan Hüseyin Örs, saçlarının bakımına da çok önem verir. ors-sigara.jpgÖrs’ün, sigara tiryakisi olduğunu duyan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener geçenlerde Hüseyin Örs’e, ‘Hüseyin, sigarayı ne zaman bırakmayı düşünüyorsun’ demiş. Akşener’in bu sözlerinden sonra Hüseyin Örs’ün yakın dostlarına, ‘sigarayı her an bırakabilirim’ dediği bildirildi.

Faroz’daki damında ağırlıyor!

faroz-002.jpg  AKP’nin liberal kanadının önemli isimlerinden diş hekimi Ahmet Uğur Zihni, akşam saatlerinde işini bitirdikten sonra soluğu Faroz’daki damında alır. ‘Günün yorgunluğunu ancak damda atabiliyorum’ diyen Ahmet Uğur Zihni, ‘Denizin durumuna göre haftada iki üç kez balığa çıkarım. Tuttuğum balıkları misafirlerime ikram ederim’ diyor. AKP’de siyaset yapmaya başladıktan sonra namaza da başlayan Ahmet Uğur Zihni, sabah erken saatlerde balığa çıktığı için çoğu akşam damda yatıyormuş.
 

Panagia neden kapanıyor?

panagia.jpg  Beşirli’deki Panagia Otel, Trabzonspor eski yöneticilerinden, Sebatspor eski başkanlarından işadamı Zeki Öztürk’ündür. Zeki Öztürk, bir süre önce otelin bitişindeki arsayı satın aldı. Arsayı otele katmayacak olan Öztürk, mevcut otelin üzerine iki kat daha atacak.  Eylül ayı sonu itibarıyla müşteri almayacak olan Panagia’da Ekim ayının ilk günü inşaat başlayacak. Otelin mevcut odaları yeniden elden geçirilecek ve çatı katına restoran ve düğün-nikah salonu yapılacak. 

Mersin’de  yeni otel

  Bu arada Panagia Otelin patronu Zeki Öztürk’ün, Akçaabat’ın Mersin beldesinde deniz kenarında beş yıldızlı bir otel daha yaptırdığını duyduk. Mersin’ın batı çıkışında deniz kenarında yapılacak otelin dünyaca ünlü bir oteller zincirinin ismiyle hizmet vermesi planlanıyor.

Hediye bayramdan sonra!

  hediye-001.jpgTrabzon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şadan Eren, Hakkı Emiroğlu’nu çok sever. Türkiye Odalar Borsalar Birliği’nin Ankara’daki hastanesinin CEO’su da olan Şadan Eren, Ankara-Trabzon arasında mekik dokur. Hakkı Emiroğlu, ‘Şadan bey sağ olsun, her bayram olmasa da ara sıra bize hediyesini gönderir. Bir süre önce takım elbise göndermişti. Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası’nın ödül töreninde, kendisine ‘Başkan, bayram geldi, hediye gelmedi’ dedim. O da, ‘Hakkıcığım hediyen bayramdan sonra, dedi. İnşallah göndereceği elbise kışlık olur’ dedi.
 Kurban etiyle!

  Geçenlerde Trabzon’dan bir grup gezginci, Ege bölgesindeki bir ilçenin müftüsünü ziyaret ederler. Müftü yıllar önce Trabzon’un doğu ilçelerinde bir köyde tam 10 yıl imamlık yapmış. Müftü bey, ziyaretçilerini makam odasının kapısında karşılamış. Hoşbeşten sonra Müftü bey, ’20-21 yaşında idim. İmamlık için Diyanete başvurmuştum. Kura çektim, Trabzon’un… ilçesinin…köyüne tayinim çıktı. Köye gittim. Evlerin hepsi eski ama görkemli. Köyde kışın çok az insan yaşıyor. Yazları nüfus biraz artıyor. Köyde yaşayan herkesle samimi oldum. Beni evlatları gibi seviyorlar. Camide cemaatimiz de var. Ama köyde yaşayanlar, içkisini de içiyor camiye de geliyor. Hiç unutmam bir kurbanda birinci gündü, kurban kesildi. Akşama doğru mangal kuruldu, etler üzerine atıldı. Baktım ki kurban etiyle rakı içiyorlar. Bir şey de diyemedim. Ertesi gün tayinimi istedim’ der.

*******************

  Her kurban bayramında benzer hezeyanları duya duya artık kemâle erdik. Bir tarafta kurbana ''vahşet!'' diyenler, diğer tarafta ise kurban yakınlaşmaktır, kınalı kuzunun boynunu okşamaktır diyen diğer manyaklar var. Bence ikisi de değildir, zira tanrı bazı manyakların zannettiği gibi kantin muhabbetleriyle konuşan bir şey değildir. Çağları aşıp gelen insan kendisini bilebilmesi için hayvana hayvan gibi, insana insan gibi, tanrıya da tanrı gibi davranmasının bir aracıdır kurban. 
Kurban insanın doğasında var olan yamyamlığı ehlileştirir, birbirinizi yemenize gerek yok, sizin için hayvanlar dahil bir sürü nimet yaratan bir tanrı var! Vakıanın özeti budur.
  Bu vesile ile devletten çalmamış, başkasının hakkını gasp etmemiş, Hak ölçülerini gözetip kurban kesmiş ya da buna gücü yetmemiş tüm mümin ve müminatın bayramı şerifleri mübarek olsun. 
(Metin Kondel)

Önceki ve Sonraki Yazılar