Sağır mıdır nedir bu adam?

 Yıldız Teknik Üniversitesi profesörlerinden Yaşar Nuhoğlu, gazetemiz sahibi ve yazarı Hasan Kurt’un Trabzon Öğretmen Okulundan öğrencisidir. Nuhoğlu,  dün aynı üniversitede öğretim üyesi olan Doç. Dr. Süleyman Şakar’dan bir Nasrettin Hoca hikayesi paylaştı ve ‘Koronayı ne zaman yeneriz’ diye sordu ve cevabını da verdi.
İşte Şakar’ın anlattığı o hikaye;
Nasreddin Hoca bir gün tarlasında çalışırken oradan geçen bir genç kendisine şöyle seslenmiş:
-Kolay gelsin baba! Falan köye ne kadar zamanda gidebilirim?
Hoca, hiç oralı olmamış, sanki soruyu duymamış gibi işine devam etmiş.
Genç adam aynı soruyu daha yüksek sesle bir daha sormuş. Hoca yine oralı olmayınca adam içinden "sağır mıdır nedir bu adam?" diye düşünerek bir daha var gücüyle seslenmiş:
-Heeey hemşerim! Sana söylüyorum duymuyor musun! Şu köye ne kadar zamanda varabilirim diye soruyorum, bir cevap versene!..
Hoca yine cevap vermeyince adam "bu adam ya sağır, ya bunak, ya da başka bir derdi var" diye düşünerek Hoca'dan ümidini kesmiş ve yürümeye başlamış.
Biraz yürüdükten sonra arkasından Hoca'nın şöyle seslendiğini işitmiş:
-“Oraya tam iki saatte varırsın.”
Üç kere sorduğu halde sorusuna cevap alamadığı için canı zaten sıkkın olan adam iyice sinirlenmiş ve demiş ki:
-Yahu sen ne biçim adamsın, madem biliyordun, şunu baştan söyleseydin ya!
Hoca'nın cevabı pek mürşidâne olmuş:
-Evlâdım! Ben köyün hangi mesafede olduğunu gayet iyi biliyorum ama senin yürüyüşünü görmeden, ne kadar zamanda oraya varabileceğini nasıl söyleyebilirdim ki?..
Evet corona ile verdiğimiz mücadelede kazanma zamanını bizim atacağımız adımlar belirleyecek. Devletimiz ve milletimiz tarafından ne kadar çabuk ve etkileyici tedbir alırsak ve Devletimiz tarafından alınan bu tedbir ve kurallara ne kadar uyarsak, kendimizi ne kadar dinler, ne kadar motive edersek, o kadar kısa zamanda bu beladan hep beraber daha az kayıpla kurtulabiliriz...

 Azledilen 5 bakanın ikisi Trabzonlu!
 
   1980 darbesinden sonra kurulan hükümetlerde tam 5 bakanın, başbakan tarafından görevden alınmış, yani azledilmiş. Hakkı Emiroğlu, azledilen 5 bakanın ikisinin Trabzonlu olduğunu belirterek, ‘İlk azledilen bakan Maliye Bakanı Vural Arıkan’dı, sonra İsmail Özdağlar, Hüsnü Doğan azledildi. AKP hükümetleri döneminde azledilen ilk bakan Erdoğan Bayraktar ikincisi de Cahit Turhan oldu’ dedi.  
Emiroğlu, Cahit Turhan’ın bakanlıktan azledilmesinin perde arkasında ihalelerin yattığını söyledi. Emiroğlu, Cahit Turan’ın bakanlıktan azledilmesine rağmen önümüzdeki süreçte üst düzey bir başka göreve atanacağını öne sürdü.
 

Caminin yanına pazar yeri olur mu?
   Hakkı Emiroğlu, Moloz’da yaptırılan protokol camisi ve Ortahisar ilçe müftülük binasının yanına, Avrasya Pazarının yapılacağı duyumunu aldığını belirterek, ‘O caminin ve ilçe müftülük binasının yanına üstü kapalı da olsa pazar yapılır mı? Avrasya Pazarı, yıllar önce Çömlekçi’de iken bir pazardı. Moloz’a geldikten sonra ve Ruslar da Trabzon’dan elini ayağını çektikten sonra bir hükmü kalmadı’ dedi.
 
                                           ****************
 
Yahu, siyaset yapmayalım diyorum, sabredelim diyorum, bugünler birlik beraberlik diyorum!
Ama; İstanbul valisini dinleyince zıvanadan çıkıyorum… Arkadaş sen devletin valisisin devletin. Türkiye’yi sömüren 5 firmaya verdikleri 50 bin koli için takla atıyorsun… Aklın sıra isim vereyim mi diye soruyor, sonrada başlıyorsun saymaya…
Beyefendi spiker ve reklam müdürü değilsin valisin! Bu arada, teşekkür ve minnet etmediğin bir tek Büyükşehir belediye başkanı hariç kimse kalmadı!
Ayıptır, günahtır! Felaket zamanında bile bu hazımsızlık nedir? Yarabbi, ne günah işledik de bu adamlarla bizi aynı gemiye koydun!
(Şükrü Kuleyin)

 
1980 öncesinin unutulmayanları!

 
 
Dün öğle sonrası, yakın bir dostumuz telefonumuza, 1980 öncesinin ‘unutulmayan filmlerinin afiş görüntülerini gönderdi.  Trabzon’da bugün yaşı 60 üstü ve altı olan ‘gençlerin’ istisnasız hepsinin okulu asarak veya kaçamak yaparak izlediği bu filmler, bugünler de bazı TV kanallarında ve sosyal medya da gösteriliyormuş. Afişlerin resmine baktıktan sonra Sülükçü Celal’in torunu, Tuz fabrikatörü Temel Kandaz’ın oğlu Hasan Kandaz’ı aradım. Hasan Kandaz, Trabzon’un yakın tarihi hakkında epey bilgi sahibidir. Kandaz’a, film afişlerinden bahsettim ve görüntüleri attım. Kandaz, kahkahayı bastı ve  ‘Abi, tarih yazıp anlatırken, bu mübarek insanları da unutma. En az 20 sene Türk gençliğine hizmet ettiler. Ali Savaş bile ‘Parçala Behçet’i’ seyretmek için Hopa’dan Trabzon’a gelmiş’ dedi.1980-lerin-(1).jpg1980-lerin-(2).jpg
  Ali Savaş’ın Hopa’dan Trabzon’a gelip gelmediğini bilmiyoruz. Bildiğimiz, yalnız Trabzon’da değil ülkenin dört bir yanında bir dönemler bu filmlerin kapalı gişe oynadığıdır.

Önceki ve Sonraki Yazılar