Gürol Ustaömeroğlu

Gürol Ustaömeroğlu

SAĞLIK ÇALIŞANLARINA BORCUMUZU ÖDEMELİYİZ

Nisan 2020 ile Nisan 2021 tarihleri arasında Koronavirüs nedeniyle dünyada 3 milyon, ülkemizde 385, kentimizde ise 5 adet sağlık emekçisi hayatını kaybetti. Ülkemizde hayatını kaybeden sağlık emekçilerinin 120 tanesi doktordu. Kentimizde hayatını kaybeden tek doktor ise çok sevilen, aile dostumuz İlhan Demirel’di.
Sağlık çalışanlarının Kovit’in tespitinden tedavi sürecinin sonuna kadar içinde bulundukları ortam hayatları pahasına olarak değerlendirilmelidir. Bu kolay bir iş değildir. Ülkemizde hayatını kaybeden 385 çalışan bunun bilinciyle hareket etmiş ve bunun bilinciyle hayatını kaybetmiştir. Günde 8 saat çalışan bir sağlık personelinin çalışma süresi şartlar gereği 12 saate kadar çıkabilmektedir. Bu da vücut direncinin düşmesine ve hastalığa daha kolay yakalanmasına neden olmaktadır. Ne yazık ki insanoğlu bütün tedbirlere ve uyarılara rağmen virüs karşısında rahat davranmaktadır. Bu rahatlığın bedelini kendisi gibi, çevresi, yakınları ve tedavisini yapan sağlık çalışanları ödemektedir. Bu nedenle bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde ve tabii ki kentimizde başta doktorlar olmak üzere bütün sağlık emekçilerine bir teşekkür borcumuz vardır. 
Bu borç ülkemizdeki bazı kentlerde şu şekilde ödenmiş veya ödenmektedir;
Ankara Büyükşehir Belediyesi sağlık emekçileri için salgınla mücadelede insanüstü özveri karşısında toplumun duyduğu şükranı ifade etmek ve hayatını kaybeden sağlık emekçilerini anmak için Sağlık Çalışanlarına Şükran ve Anma Mekânı Proje Yarışması açtı. 
Ankara Çankaya Belediyesi 7 dönümü yeşil alan, 3 dönümü dinlenme alanı olmak üzere yaklaşık 10 dönüm bir arsayı sağlık çalışanlarının mücadelesi anısına Sağlıkçılar Parkı olarak düzenleyerek kullanıma açtı. Açılışta hayatını kaybeden sağlık çalışanları anısına bu parkın farkındalık yaratacağı ifade edildi.
Bursa Nilüfer Belediyesi 3 dönüm alanda Dr. Refik Saydam Sağlıkçılar Parkı adında bir park için çalışmaya başladı. İşini yaparken hayatını kaybeden 385 sağlık emekçisine şükran duygularının ifade edilmesi adına bu parkın yapıldığına dikkat çekilen açıklamada görev şehidi olarak 385 sağlık emekçisinin adının yazılacağı bir anıt ile tarihe not düşüleceği ifade edildi. 
Denizli Merkezefendi Belediyesi hayatını kaybeden sağlık çalışanları için Sağlıkçılara Saygı Parkı‘ını kullanıma açtı. Parkta Denizli’de vefat eden ve hala büyük bir özveri ile görevlerini yerine getiren bütün sağlık çalışanlarının anısına bir anıt yer alıyor.
İstanbul Sultangazi Belediyesi ilçedeki 21 park ve yeşil alana hayatını kaybeden doktor, eczacı, hemşire, ebe vb. sağlık şehitlerinin isimlerini verdi.
İzmir Büyükşehir Belediyesi hayatını kaybeden bütün sağlık çalışanlarının anısına gelecek kuşaklara nasıl bir mücadele verildiğini anlatan bir Anıt Park için çalışmalara başladı.
Kayseri Talas Belediyesi Mevlana Mahallesi’nde 7 dönüm büyüklüğündeki bir parka Sağlık Çalışanları Parkı adını verdi. 15 bin kişiye hitap eden parkta oyun grupları, yürüyüş yolları, kuş yuvaları, hayvanlar için barınaklar yer almaktadır. 
Kocaeli Gebze Belediyesi Yenikent Mahallesi’ndeki bir parka Sağlıkçılar Parkı adını verdi.
Kocaeli İzmit Belediyesi Ali Kahya Atatürk Mahallesi’nde hayatını kaybeden sağlık çalışanları anısına fidan dikimi gerçekleştirdi.
Mersin Toroslar Belediyesi 2 dönüm alanda Mersin’de hayatını kaybeden 19 sağlık çalışanının anısına Sağlık Kahramanları Anıt Parkı yaptı. Hayatını kaybeden 19 sağlık çalışanının büstlerinin de yer aldığı parkın açılışında ailelere plaket takdim edildi.
Muğla Marmaris Belediyesi Armutalan Mahallesi’nde hayatını kaybeden sağlık çalışanlarına saygı amaçlı36 adet fidan dikti. 
Osmaniye Kadirli Belediyesi hayatını kaybeden sağlık çalışanlarının anısına 3 dönüm bir alanda Elif Durmuşcan Şehit Sağlıkçılar Parkı için çalışmalara başladı. 
Samsun Atakum Belediyesi 385 sağlık çalışanının anısına 150 adet Mimoza Fidanı dikti.
Samsun Büyükşehir Belediyesi 30 dönümlük bir alanı Sağlık Kahramanları Parkı olarak düzenleyeceklerini bildirdi. Parkın 17 dönümü botanik olacak. Minyatür bölümünde hayatını kaybeden sağlık çalışanlarının minyatür heykelleri yer alacak. Park yıl sonuna kadar açılacak. 
Ordu Gülyalı Belediyesi içinde bulunulan pandemi sürecinde sağlık emekçilerinin verdiği mücadeleyi yaşatmak ve daima anımsatmak amacıyla Sağlık Parkı oluşturdu.
Görüldüğü üzere kentler ellerinden geldikçe sağlık çalışanlarına vefa duygularını park ve yeşil alanlarla göstermektedir. Trabzon’da da Ortahisar Belediye Meclisi’ne böyle bir öneri verilmiş, öneri kabul edilmiş ve çalışmalara başlanmıştır. Ama henüz hayata geçirilmemiştir.
Gerek doktordan ambülans şoförüne, hayatını kaybeden sağlık çalışanlarının hatırlanmasını sağlayacak, gerekse risk altında görev yapan bütün sağlık çalışanlarına moral verecek bir anıt park Trabzon için çok kıymetli olacaktır. 
Sağlık çalışanları böyle bir motivasyonu ziyadesi ile hak etmektedir.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Haber yorum bölümünde Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.