Sağlık teşkilatı ballı börek!

   saglik-001.jpgSağlık sistemine yönelik eleştirilerin ardı arkası kesilmiyor. Üniversite ve Devlet hastanelerinin hemen hemen tamamı iflasın eşiğine geldi. Bazı hastanelerde ameliyatlar zorlukla yapılabiliyor. Özel Sağlık kuruluşları ise para basmaya devam ediyor. Diğer yandan Sağlık il müdürlüğünde çalışan doktorlar, hemşireler ise olgun ve dolgun maaş alıyor. İktidara yakın pratisyen ve bazı uzman doktorlar sağlık teşkilatında kümelendiler.
   Sağlık il müdürlüğünde, iktisat, işletme ve kamu yönetimi uzmanlarının yapacağı işleri pratisyen ve uzman doktorların yaptığını iddia eden bir sağlık çalışanı, ‘Sağlık müdürlüğünde çocuk doktoru olan bir daire başkanının Ocak ayı maaşı 21 bin lira. Doktorlar, hemşireler hastanelerde, sağlık ocaklarında görev yapmaları gerekirken müdürlükte masa başı görevler aldılar. Sağlık müdürlüğünde ballı börekli maaş var’ dedi.

 Sümela’nın kapısı  açılıyor, ancak!..

sumela-001.jpgTürkiye’nin ve bölgemizin en önemli tarihi mekanlarından biri olan Sümela Manastırı’nın kapısı 25 Mayıs Cumartesi günü açılıyor. Sümela’nın kapısı açılmasına açılıyor ama içine girmek yasak. Sümela Manastırı, yaslandığı dağda kayaların çatlaması ve düşmesi nedeniyle ziyarete kapatılmıştı. Manastır, dört yıl önce bakım ve onarıma alınmış, Manastırın içine ve yanına düşen ve düşecek olan kayalar temizlenmiş ve düşme tehlikesi taşıyan kitlelerde sabitlenmeye çalışılmıştı. Üç yıldır süren çalışmalarda henüz tam sonuç alınamadı. Bu nedenle Sümela’nın tam olarak ziyarete açılmasına izin verilmedi. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Trabzon kamuoyundan gelen tepkileri göz önüne alarak Sümela’nın ana giriş kapısının açılmasına karar verdi. Ancak, Manastırın içinin gezilmesini bir süre daha yasakladı. Sümela’nın içine girilmesine müsaade edilmemesine rağmen kapılarının açılmasının Trabzon turizmine olumlu katkı yapacağı belirtiliyor.
 İki-üç ayda yaparım, yaptırırım!

iki-uc-ayda.jpgOrtahisar kent merkezindeki Trabzon Müzesi(Kostaki Konağı), onarım için geçen yıl kapatılmıştı. Onarım işini alan firma aradan geçen zaman içerisinde binanın etrafını sardı, ancak onarıma başlamadı. Trabzon’un önemli isimlerinden Belediye Meclis eski üyelerinden Murat Durmuş, ‘Binanın onarımı kaç liraya ihale edildi bilmiyorum. Bahçe duvarına asılı levhada 10’un üzerinde mühendis, mimar adı yazıyor. Hepsi yapılan işi kontrol edeceklermiş. Bu binada yapılacak iş bellidir. Binayı aslına uygun şekilde temizlemek, çürüyen bölümleri aynı malzeme ile eskisi gibi yapmaktır. Bunu da birkaç işi bilen usta yapar. Binanın onarımı için ayrılan parayı Trabzon Valiliğine, Turizm Müdürlüğüne göndersinler, işin başında ben olayım, üç günde ekibi kurarım, birkaç ayda da binanın onarımını yaptırırım. Para, pul işine de karışmam, bu işi meccanen, Trabzon’a hizmet olarak yaparım’ dedi. 
Murat Durmuş, üniversite tahsili yapmış, 1950’li yıllarda fesli Kadir lakaplı Kadir Mısırlıoğlu ile birlikte Trabzon talebe yurdunda kalmış, iş hayatında başarılı olmuş, hesap kitap adamıdır. Murat abimiz, ‘bu işi ben iki-üç ayda yaparım, yaptırırım’ dediğine göre yaptırır.

Bir çivi değil bir çizik atamazsınız!

ccccc-002.jpgTrabzon Barosu eski başkanlarından merhum Şener Aşan’ı, Trabzon’da çokları tanırdı. Kardeşi Ali Aşan’ın tanınırlığı ise daha azdır. Bunun nedeni de Ali’nin Gazi Üniversitesi Turizm Yüksek Okulu’nu bitirdikten bir süre sonra Avustralya’ya göç etmesi, orada çalışması ve emekli olup tekrar memleketine dönmesidir. 
Ali Aşan, hemen her akşam Trabzon Liselerinden Yetişenler Derneği’nin lokaline uğrar. En yakın arkadaşlarından biri Azer Benli’dir. Ali, Azer Benli’ye toz kondurmaz. Ali Aşan, geçen akşam, Trabzon’daki tarihi eserlerin yağmalandığını belirterek, ‘Yıllarca Avustralya’da kaldım. Avustralya’da yüzyıllık bir eseri yıktığında hapisten çıkamazsın, çivi çakarsan, çizik atarsan ayvayı yersin, büyük cezalar alırsın. Tarihi eserleri evlatları gibi korurlar. Bizde ise insanlar fırsat bulsa ayakta bir tanesini bırakmayacaklar. Trabzon kent merkezinin tamamı keşke Cumhuriyetin ilk yıllarında tamamen korumaya alınsaydı’ dedi. 
Ali, Avustralya’da kentlerin imarları konusunda belediyelerin yaptırımı olmadığını belirterek, ‘Bir kentin planı, imarı belirlenmişse o imarı ne belediye başkanı ne de belediye meclisi bozabilir. Bozmaya teşebbüsün bile cezası var’ diye ekledi.

Mecit Sarı neden balık tutamadı!

mesit-sari.jpgTrabzonspor eski yöneticilerinden Sarı Denizciliğin patronlarından ve Trabzon- Soçi arası ilk gemi seferini başlatan meşhur Avrasya gemisinin sahibi Mecit Sarı, hemen her gün Trabzon Balık haline gider ve Recep Denizer’in işyerinde kamp kurar. Mecit bey, akşamları da Faroz kahvehanesinin önünde arkadaşları ile sohbet eder. Mecit Sarı, gazetemiz sahibi Hasan Kurt’un da mahalle arkadaşı ve yakın dostudur. Mecit bey, dün Hasan Kurt’u aradı, hal hatır sordu, ne var ne yok, dedi. Kurt, ekonomik krizin şiddetinin her geçen arttığını belirttikten sonra, ‘Mecit kardeşim geçenlerde Recep Denizer ile balığa çıkmışsın ama boş dönmüşsün. Popo ıslanmadan balık tutulmaz, derler. Sen bundan sonra ancak tutulan balığı yersin’ diye laf attı. Mecit Sarı kahkahayı patlattı ve ‘Sezonu kapattık. Kardaşım evden çıkıp buraya geliyorum. Ara sıra Osman Terzi’ye uğruyorum. Dediğin gibi bundan sonra biz ancak balık yeriz. Tabi balık olursa’ dedi. 

Coşkun Erüz,arkeolog oldu!

coskun-eruz.jpgKTÜ’ye bağlı Sürmene Deniz Bilimler Fakültesinde doçent olan Coşkun Erüz, Trabzon’daki eski tarihi yapılar, mekanlarla ilgili yaptığı açıklamalarla adını duyurur oldu. Doğa ve Tarihi Koruma Derneği başkanı da olan Coşkun Erüz’ün, su ürünleri konusunda araştırma yapmayıp, tarihçilerin ve arkeologların alanında açıklama yapması tartışmaları da beraberinde götürdü. Bu arada Coşkun Erüz’ün önümüzdeki günlerde balıkçılık üzerine bir konferans vereceği söyleniyor. Erüz, konferansından Roma döneminde Trabzon’da balıkçılığı anlatacağı söyleniyor!

************

  İnsanların İmamoğlu’na dair kuşkuları şu: Bir insan nasıl olur da bu kadar iyi olabilir? Acaba İmamoğlu bir proje midir?
Adam bu kadar iyi bir insan. Üstelik dürüst ve içten. Alışık olmadığınızı görebiliyorum. Bunca yalan ve talan içinde bir insanın bu kadar yürekli ve dürüst olmasına inanmak zor tabii.
Evet, İmamoğlu bütün batı projelerine karşın Türk Milletinin milli projesidir. 40 hanelik köyde doğan dedesi istiklal gazisi olan ve babasının da kim olduğunu yakinen bildiğimiz bu İmamoğlu Türk Milletinin bir projesidir, Kılıçdaroğlu’na rağmen.
İmamoğlu’nun önündeki tek engel Kılıçdaroğlu’dur. Ne Erdoğan, ne 100 ali. Umarım bu konuda yanılırım. 
(Temel Kahveci)

Önceki ve Sonraki Yazılar