Bilim Kurulu Üyesi Prof.Dr.Tevfik Özlü'den Omicron uyarısı

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü,Omicron'un etkisiyle çok daha yüksek sayıda hasta olacağını söyledi.

Sağlık 08.01.2022, 12:28
Bilim Kurulu Üyesi Prof.Dr.Tevfik Özlü'den Omicron uyarısı

Omicron' varyantına bağlı yeni dalga yaşandığını belirten Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü,Türkiye'deki vaka sayılarının katlanarak arttığını ve salgın başından itibaren hiç görülmeyen sayılara ullaştığına dikkat çekti. Tevfik Özlü, Omicron'un etkisiyle daha yüksek sayıda hasta olacağını da ekledi. 

Bu dalga daha öncekilere benzemeyecek

Prof. Dr. Özlü, “Dünyada 2,5 milyonu geçen vaka sayısı oluştu. Bu daha önce en yüksekliklerde gördüğümüz vaka sayılarının 2 katından daha fazla. Görünen o ki bu yükselme devam edecek gibi görünüyor. Daha yüksek pik değerlerine ulaşacağız. Öyle anlaşılıyor. Türkiye'de bakarsanız vaka sayıları gerçekten katlanarak artıyor. Ülkelerde 'Omicron'un hakim hale gelmesi ile birlikte 2-3 günde bir vaka sayılarının katlanarak arttığını görüyoruz. Nerede duracak, ne kadar yükselecek? Bunları tahmin etmek de oldukça güç ama görünen o ki bu dalga daha önceki dalgalara çok benzemeyecek. 'Omicron'un etkisiyle çok daha yüksek sayıda hasta olacak görünüyor" diye konuştu. 

Omicron çok kolay bulaşıyor

Çevrede hastalığın yayıldığının görüldüğünü kaydeden Prof. Dr. Özlü, "Zaten çevrenize, çevremize bakarsak hepimizin tanıdığı arkadaşlarımız, mesai arkadaşlarımız, komşularımız, apartman komşularımız, köyümüzde, mahallemizde tanıdıklarımız, akrabalarımız, dostlarımız arasında aile boyu bu hastalığa yakalanmış pek çok kişiyi duyuyoruz, görüyoruz. Somut ve yakın bir tehdit olarak artık virüsle karşı karşıyayız. 'Omicron' çok kolay bulaşıyor, çok kısa sürede bulaşıyor. Ve hızlı bir şekilde yayılıyor. Dikkatli olmamız lazım” dedi.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 28 Ocak 2022
İmsak 06:01
Güneş 07:29
Öğle 12:39
İkindi 15:15
Akşam 17:39
Yatsı 19:02
5
parçalı az bulutlu