NİSAD açıkladı: Nişasta bazlı şekerlerin tercih edilme sebebi

Nişasta Sanayicileri Derneği (NİSAD) nişasta bazlı şeker üretimi hakkında bilgi verdi.

Sağlık 10.01.2022, 10:35 10.01.2022, 14:28
NİSAD açıkladı: Nişasta bazlı şekerlerin tercih edilme sebebi

Nişasta bazlı şeker hakkındaki güncel akademik verileri bizimle paylaşan Nişasta Sanayicileri Derneği (NİSAD),Nişasta bazlı şeker üretiminin yüksek yatırım gerektiren, elde edilen son ürünlerde çeşitliliğe sahip, ileri teknolojiye dayanan  bir üretim süreci olduğuna dikkat çekti.

Sektörün ürünlerinin rekabetçiliğinin, hammadde verimliliği ve kullanıcı sektörlere sunduğu kullanım ve teknik avantajlarından geldiğini vurgulayan NİSAD, nişastacılık sektörünün, yüksek üretim verimliliği ile müşterilerinin kullanımına uygun şekilde, sıvı halde, hijyenik ve fonksiyonel ürünleri müşterilerine sunduğunu açıkladı. 

NİSAD ayrıca nişasta bazlı şekerlerle ilgili şu bilgileri verdi:

Nişasta bazlı şekerler, birçok gıda ürünü için tatlandırıcı talebini karşılar ve ürünlerin ek işlevselliklerini sağlar. Nihai ürünün dokusuna, renk stabilitesine ve lezzetine katkıda bulunur. Örneğin, glikoz şurupları şekerlemecilikte esas olarak kristalleşme önleyici rolleri için kullanılırken, diğer bir çok ürüne de ikame edilemez özellikler sağlar. Üretim teknolojisi, nişasta bazlı şekerlere geniş bir yelpazede tatlandırma kapasitesi, doku ve lezzet içeren ürünlerin üretimi olacağını sağlar. Bu da gıda endüstrisinin üretim süreçlerine ve çeşitliliğine katkıda bulunur. Bu nedenle de gıda üretiminde tercih edilir.

Pancar şekeri ile karşılaştırılan, nişasta bazlı şekerin bileşimi kullanılacağı uygulamaya göre değişse de, sofra şekeri gibi glikoz ve fruktoz şekerlerinden oluşur. Sakaroz ya da sofra şekeri birbirine bağlanmış glikoz ve fruktozdur, yani %50 glikoz ve %50 fruktozdan oluşur. Nişasta bazlı şekerin içinde ise fruktozun oranı %42 ile %55 arasında olup, gerisi glikozdur.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 16 Ocak 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
4
parçalı bulutlu