Normalleşme kararları sonrası Delta varyant tehlikesi

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Türkiye'de normalleşme kararlarını açıklamasının ardından bazı bilim insanlarından uyarıları geldi.

Sağlık 22.06.2021, 13:47 22.06.2021, 13:47
Normalleşme kararları sonrası Delta varyant tehlikesi

Bilim Kurulu Üyesi normalleşme kararlarından sonra Delta varyantı riskine karşı, Türkiye'yi uyardı.

Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, Delta varyantı riskine karşı, "Rusya'da delta varyantı yaygın olduğu için yeni bir pik yaşanıyor. Ülkemizde nüfusun yüzde 70'inde iki doz aşılar tamamlanmadan toplumda bu kadar rahatlama olmasını riskli buluyorum. Ekim ayında rahat etmek istiyorsak delta varyantı tehlikesine karşı Temmuz ve Ağustos'u çok temkinli geçirmemiz gerekiyor" diyerek uyardı.

normallesme-sonrasi-delta-varyanti-uyarisi.jpg

İngiltere'de kaygıyla izlenen ve dünyada da baskın olması beklenen Delta varyantı hakkında açıklamalar yapan Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, "Delta varyantı Hindistan'da çok büyük bir patlamaya neden olduktan sonra, o bölgedeki birçok ülkede de görülmeye devam etti.

Şu anda Rusya'da da Delta varyantı yüzünden pik yaşanıyor. Yine İngiltere'de bir artış söz konusu. Önümüzdeki birkaç ay içinde Delta varyantı V1'in (Alfa yani İngiltere varyantının) yerine geçebileceği öngörülüyor.

Alfa varyantının yerine Delta varyantı

Türkiye'deki duruma bakacak olursak, Türkiye'de de Delta varyantı tanımlandı ama genomik sürveyansı çok düzenli yapamıyoruz hala. Bu nedenle de durumumuzu net olarak bilemiyoruz şu an. Ama V1'den yola çıkarak şunu tahmin edebiliriz;

Türkiye'de kısa bir süre sonra (diğerine nazaran daha fazla yayılıyor ve bulaşıyorsa) diğerinin yerine geçti V1. Delta varyantı için de aynı durum söz konusu. Yani Alfa (V1) varyantının yerine geçecek Delta varyantı maalesef" diye konuştu.

delta-varyanti-tehdidi-buyuyor.jpg

İkinci doz aşı yayılmadan rahatlayamayız

Delta varyantı hem daha bulaşıcı hem de aşılardan kaçma potansiyelinin yüksek olması nedeniyle kaygı yarattığını anlatan Prof. Dr. Yavuz, "Nasıl korunacağız? Toplumun yüzde 70'inin etkinliği en yüksek aşı ile aşılanmış olması gerekiyor. Şanslıyız, bu aşılardan birine ulaşabilmiş durumdayız.

Ama bu aşıyla iki doz hızlıca aşılama yapmamız gerekecek. Şu an sağlık çalışanlarının çok büyük bir fedakarlığı var, onu kabul edelim. Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir aşılama çalışması göremezsiniz. Bu da bizim şansımız.

Günlük aşılama sayısının çok yüksek yapılıyor olması, etkili bir aşı ile aşılama yapabiliyor olmamız gerçekten çok önemli. Ama iki doz olmadan, bunun da koruyucu olmayacağını bilmemiz gerekiyor. Dolayısıyla şu anda Delta varyantına karşı biraz teyakkuzda olmamız gerekiyor hepimizin" dedi.

Bu iki ayı temkinli geçirmek lazım

Henüz erken olmasına rağmen birdenbire çok rahatlama yaşadığımıza dikkat çeken Prof. Dr. Yavuz, sözlerini şöyle noktaladı;

"Toplumu da gözlemliyorum, inanmaz kalabalıklar görüyorum. Oysa Eylül'e kadar bir pik yaşamamız için hiçbir neden yok hala. Geçtiğimiz Nisan'dan Mayıs'tan çok farklı değil durum çünkü toplumun büyük bir çoğunluğu hala tam aşılı değil. Yeni bir varyant, daha bulaşıcı bir varyant var.

bilim-kurulu-uyesi-delta-varyantina-karsi-uyardi.jpg

Biz eğer aşılama ile birlikte kontrol önlemlerini birdenbire bırakırsak, bu böyle bu devam eder. Aşılardan da kaçabiliyor bu varyant. En etkili mRNA aşısının bile (bu varyanta) etkinliği yüzde 75 civarında. En azından Temmuz-Ağustos aylarını çok da sosyalleşmeden, yine kalabalıklardan biraz uzak geçirirsek, hepimiz açısından çok daha iyi olacak.

İnsanlarla görüştüğünüz zaman mutlaka önlemlere devam edelim. Şu anda bu kadar açılma için çok erken. Bu kaygı verici. İsrail'de vaka sayıları hala az seyrediyor açılma yapmış olmalarına rağmen. Ama onlar toplumun çok büyük bir kısmını iki doz aşıladı.

delta-varyanti-riski.jpg

Biz de bütün yazı yoğun bir aşılama ile geçirip, insanları ikişer doz aşılamasını bitirebilirsek, sağlık çalışanları ile 65 yaş üstünü bir doz mRNA ile aşılayabilirsek Ekim'de daha rahat edeceğiz diye öngörüyorum. Ama bu iki ayı kesinlikle kontrollü geçirmemiz gerekiyor." ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)