Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan gençlere aşı çağrısı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, aşı randevularında yaş sınırının 25'e indiğini duyurdu. Koca, "Gençlik salgına karşı harekete geçsin" dedi.

Sağlık 22.06.2021, 13:05 22.06.2021, 13:16
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan gençlere aşı çağrısı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca aşılama süreciyle ilgili önemli bir bilgi verdi. Bakan Koca "Aşı randevularında yaş sınırı 25'e indi. Randevu alan gençler, aşı olmayı ertelemiş büyükleri varsa konuşup, randevu için yardımcı olsun. İlk randevular yarın. Gençlik salgına karşı harekete geçsin." dedi.

fahrettin-koca-asilama.webp

Gençlere hareket çağrısı

Bakan Koca "Aşı randevularında yaş sınırı 25'e indi. Randevu alan gençler, aşı olmayı ertelemiş büyükleri varsa konuşup, randevu için yardımcı olsun. İlk randevular yarın. Gençlik salgına karşı harekete geçsin." ifadelerini kullandı.

Randevular yarın

Bakan Koca ayrıca "Gençlik salgına karşı harekete geçsin. Aşı randevularında yaş sınırı 25'e indi. İlk randevular yarın." diye ekledi.

Türkiye aşılama hızında zirvede

Türkiye son dönemde aşılamada rekor diye nitelendirilebilecek bir hıza ulaştı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, konuyla ilgili daha önce 1 haftada 7 milyon 776 bin 326 doz aşı yapıldığını açıkladı.

Koca, "14-20 Haziran arasında, Türkiye, Çin ve Almanya'yı geride bırakarak, aşılama hızında en yüksek performansı gösteren ülke oldu." dedi.

Bakan Koca Paylaşmıştı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Aşılama hızında en iyi performans Türkiye'nin" açıklamasını yaptı. 

Koca Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "14-20 Haziran arasında, Türkiye, Çin ve Almanya’yı geride bırakarak, aşılama hızında en yüksek performansı gösteren ülke oldu. Her gün, aşı programındaki her 100 kişiden ortalama 1,45’inin aşısı yapıldı. (Kaynak: Our World in Data)" ifadesini kullandı.

bakan-koca-dan-asilama-aciklamasi.webp

Aşı raporunu da açıkladı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 'geçen haftanın aşı raporu' notuyla 14 Haziran saat 00.00’dan 20 Haziran 23.59’a kadar 7 milyon 776 bin 326 doz aşı yapıldığını duyurdu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da Twitter’dan ‘geçen haftanın aşı raporu’nu paylaştı. Bakan Koca, “14 Haziran saat 00.00'dan 20 Haziran 23.59'a kadar 7 milyon 776 bin 326 doz aşı yapıldı” ifadelerini kullandı.

En iyi aşı performansı Türkiye'de

Bakan Koca, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Aşılama hızında en iyi performans Türkiye’nin. 14- 20 Haziran arasında, Türkiye, Çin ve Almanya’yı geride bırakarak, aşılama hızında en yüksek performansı gösteren ülke oldu. Her gün, aşı programındaki her 100 kişiden ortalama 1,45’inin aşısı yapıldı” ifadelerini kullandı.

Aşılamada son durum

Sağlık Bakanlığı’nın COVID-19 aşısı bilgilendirme platformunda yer alan bilgilere göre, saat 23:05 itibariyle toplam 42 milyon 777 bin 652 aşı yapıldı.

Son verilere göre, 28 milyon 276 bin 970 kişiye birinci doz, 14 milyon 500 bin 682 kişiye de ikinci doz aşı uygulandı.

30 yaş altı için randevular duyurulmuştu

Türkiye'de günlük ve toplam aşı miktarında rekor üstüne rekor kırılıyor. Aşı programında yer alan 18 yaş üstü nüfusun yüzde 50'sinden fazlası ilk veya ikinci doz aşısını yaptırdı. Yerinde aşılama uygulamaları ile bu daha da hız kazandı.  

asilama-calismalari-icin-bakan-koca-acikladi.jpg

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 30 yaş ve üstü kişilerin bugünden itibaren Covid-19 aşı randevularını alabileceklerini duyurmuştu.

Bakan Koca, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Aşı randevularında yaş sınırı 30'a indi. 30 yaş üstü her yaştan gençler randevu alabilirler." dedi.

Aşı tedarikinin hızlanmasıyla haziran ayında aşı programında 20'li yaşlara kadar inilmesi planlanıyor. açıklamasını yapmıştı.

bakan-koca-paylasimi.jpeg

Geri sayım başladı

Bakan Koca, koronavirüse karşı aşılamada 18 yaş üstünün yüzde 50'sinin tam doz veya ilk doz aşısının tamamlandığını duyurmuştu.

"Aşı programında yer alan 18 yaş üstü nüfusun yüzde 50’sinin tam doz veya ilk doz aşısı tamamlanmış durumda. Program, kısa sürede, beklediğiniz başarıya ulaşacak. Aşısı henüz yapılmayanların sayısında geri sayım başladı."

Yorumlar (0)