Sahildeki temizliği ben yaptırdım!

   Gazetemiz yazarı Trabzon Belediyesi eski Başkan yardımcılarından Osman Necip Sevinç, 61saat internet sitesi yazarlarından Ali Savaş’ı eleştirdi. Sevinç, sosyal medyada yaptığı paylaşımda şöyle dedi:
‘Ali Savaş internet sitesinde yeni TİSKİ müdürümüzü parlatmış.
Bu sulandırılmış ısmarlama haber kimseye bir şey kazandırmaz. Bu şehirde akil adamlar var.
sahildeki-temizligi.jpgGüya sahildeki kokuya çare olarak TİSKİ drenaj borularını temizliyormuşmuş!
O borular 2010 yılında tarafımdan Espar firmasına temizlettirilmiş ve akabinde Vaktör kombine kanal açma makinası alınarak zaman zaman temizlettirilmiştir.
Bu hatlar terfi istasyonuna gelen kolektör hattıdır ve molozdan denizin bin metre açığına basılır. Ve de sahildeki koku ile ilgisi yoktur. Bu hattın denize akan dereler ile de ilgisi yoktur. Bu temizlikler benim ve ekibinin gözetiminde 2010’dan beri OFG’nin de bilgisi dahilinde zaman zaman yapılmıştır.
Yok 25 yıldır yapılmamışsa Van’dan gelip Trabzon’u 3 günde çözen arkadaşımız yapmışmış, yapmaktaymışmış..!
Kimse reklâmlara girmesin. Bir haftada yapılacak o kadar iş var ki. Ama hâlâ tanışmak, selâmlaşmak modundayız’.

Hekimoğlu’ndan muhteşem tesis!

Trabzon’un gerçek sanayicilerinden biri olan ve ürettiğini ağırlıklı olarak yurt dışına satan ve yüzlerce insana işveren Hekimoğlu firmasının patronları Celil ve Suat Hakimoğlu kardeşlerin Değirmendere vadisinde Esiroğlu beldesi yakınlarında Trabzon Belediyesinden 30 yıllığına kiraladıkları yerde yapımına başladıkları spor kompleksinin 10 milyon liraya mal olacağı açıklanmıştı.
hekimoglu-001.jpgKendi imkanlarıyla spor kompleksini yaptıklarını belirten Celil Hekimoğlu;  ‘Arsa arazi bulamayınca istediğiniz kadar ekonomik imkanınız olsun başaramazsınız. Trabzon Büyükşehir Belediyesi’ne bu imkanı bize verdikleri için teşekkür ediyorum. Hedefimiz 2019 Temmuz’un tesisi hizmete açmaktır. Spor kompleksinde bir tane çim saha yapacağız, nizami sentetik saha ve en modern kamp, eğitim ve konaklama tesislerini kuracağız. Ciddi maliyetli bir yatırım bu.  Kendi imkanlarımızla yaptığımız için en uygun fiyata yapmaya çalışıyoruz’ dedi.
Hekimoğlu kardeşleri kutluyoruz.  Kamu kurum ve kuruluşlarının yapamadığını yapıyorlar. 

Ayasofya’daki duvar!

Ayasofya müze-camisinin onarım ihalesi yapılalı aylar oldu. Ancak müzede henüz onarım başlamadı. Ayasofya müze-camisinin karşı tarafında turistik eşya satış mağazası işleten Ali Kaynar, tarihi eserin tarihi duvarının yıkıldığını belirterek, ‘Yıkılan duvarın yerine tel örgü yapılsa görüntü kapanmasa daha iyi olmaz mı?’ dedi.
Dünyanın hemen her ülkesinde bu tür tarihi mekanlar, para basan yerlerdir. Bu tür mekanları ziyaret edenler onlarca dolar ödeyerek giriş yaparlar. Trabzon’daki bu tarihi mekanın her tarafını açtılar, girişi ücretsiz yaptılar ve milyonlarca liralık gelir de kayboldu.
ayasogfya.jpgAyasofya’nın onarıma alınması nedeniyle, Trabzon’a gelen yerli ve yabancı turistlerin bir kısmının, Ayasofya ve Sümela’nın ziyarete kapalı olması nedeniyle Trabzon programlarını asgari düzeye indirdikleri bildirildi. Ayasofya’nın ziyarete kapalı olmasının ayrıca, Yenimahalle, Faroz ve Akçaabat’taki restoranların da işlerini yarı yarıya düşüreceği belirtildi.
 
Başkan aboneliğini de kesti!

baskan-aboneligi.jpgCHP Trabzon il örgütüne Emekliler Derneği şubesi dediğimiz için alınganlık gösteren, Trabzon Emekliler Derneği Başkanı Burhan Bayraktar, açıklamasına tam yer vermediğimiz ve bir cümle ile kendisine gönderme yaptığımız için gazetemizin aboneliğini iptal ettiğini belirtti. Gazetemizin aboneliğinin kesilmesine üzülen dağıtıcı elamanımız, ‘Abone parasını ben alıyordum. Günlük bir lira kazancım gitti. Bir liraya bir simit alıyordum’ dedi. Emekliler Derneği Başkanı Burhan beye, sağlıklı ve uzun ömür diliyoruz. 

Çamlıca dolup taşmış Temel bey mahcup olmuş!

Saadet Partisi genel başkanı Temel Karamollaoğlu’nun Çamlıca tepesine yapılan altmış bin kişilik camiyle ilgili yaptığı eleştiri, iktidar medyası tarafından anında manipüle edildi. 
Bir sözü sonuna kadar dinlemek, bir konuda yapılan eleştiriye tahammül etmek, söyleneni dinleyip anlamaya çalışmak gibi basit insani meziyetleri yok.
Onun yerine hemen sözü boğma, sözü söyleyen kişiye karşı patavatsız bir maymun gibi reaksiyon verme huyları var.
Böylesine basit bir eleştiriyi siyasi bir partinin bilge liderinin yapıyor olmasını geçtim, sıradan bir insan yaptığında bile biraz durup üzerinde düşünmek gerekir. Ama Temel Beyin makul eleştirisine reaksiyonları karşı bir düşünceyle değil, öfke elektronu birikmiş beyin nöronlarıyla. 
İlk Cuma namazında Çamlıca Camii dolup taşmış ve Temel Bey mahcup olmuş!
Sözcüleri de Temel Beyin Saadet Partisini CHP zihniyetine yedinci şeytan oku yapmaya çalıştığı kehanetinde bulunmuş. 
Kendileri dâhil hiçbir şeye tahammülleri olmayan psikopatların iktidarı. Bipolar kişilik bozukluklarıyla Türkiye’de sözü bitirdiler. 
İzah edemiyoruz çünkü sağırlar! Gösteremiyoruz çünkü cidden körler!
Oysa Temel Bey’in o sözlerle söylemeye çalıştığı şey; Çamlıca tepesinde altmış bin Müslüman’ın vakit namazına ihtiyaç duyacağı bir sosyal doku mevcut mu, idi?
Türkiye’nin içinde bulunduğu kritik ekonomik şartlarda bu denli büyük, masraflı, şaşaalı bir camii gerekli miydi?
İstanbul’da onca cami varken, insanların sırf Çamlıca tepesinde Cuma namazı kılmak için otomobillerine binip bir semti istila etmeleri doğru mudur?
Temel Bey’in kaygısını güttüğü sorunun yan soruları bunlar. 
Şimdi bir insan az bucuk Temel Beyi tanıyorsa, onun Müslümanlığından, ciddiyetinden şüphe duymuyorsa bu sorulara akıl ve mantık ölçüleri içinde sabırla cevap verir.
Hayır, bunlarda bu türden sorulara cevap verecek bir basiret yok çünkü gerçekten bipolar kişilik bozukluğu olan psikopatlar. 
Çoğu kez reaksiyonları birkaç kelime; biraz zorlarsanız birkaç iftira cümlesi. Çünkü tıynetleri bu. 
Temel Beyin itirazlarına karşı bin tane gerekçe sunup, Çamlıca Camiini temize çıkarabilirler. Ama kibirlerinden ve psikopatlıklarından buna tenezzül etmiyorlar.
Şahsen Temel Beyle aynı görüşteyim. Çok özel bir yerde, çok özel zamanların ruhunu yansıtmıyorsa büyük camilerden hazzetmem. 
Ne özelliği var AKP iktidarının? Türkiye’yi ve İslam coğrafyasını tarumar etmekten başka ne işe yaramışlığı vardır? Onun talancı ruhunu mu simgeliyor Çamlıca Camii? 
Bir Saadet Partisi genel başkanının amacı olmayan bir camiye itiraz ediyor oluşu sizde hiçbir düşünce kıpırtısına sebep olmuyor mu?
Kafalarında gerçeklerden kopuk bir dünya var; kamu kaynaklarıyla sürekli o dünyayı inşa ediyorlar. 
Havaalanı yapıyorlar yolcusu yok, köprü yapıyorlar üzerinden geçen araba yok, futbol takımı kurup şampiyon yapıyorlar taraftarı yok, cami yapıyorlar o camiyi dolduracak cemaat yok! 
Bugün Çamlıca Camiini dolduranlara gelirsek; Kazlıçeşme mitingleriyle ayartılmış AKP’lilerden başkası değillerdi. Zaten Türkiye’de camiiler uzun süredir AKP iktidarının yeni propaganda yeri durumunda. 
(Metin Kondel)

 

Önceki ve Sonraki Yazılar