Sahipsiz Trabzon’un ahı gitmiş vahı kalmış!

  Geçen hafta İYİ Parti genel başkan yardımcısı Koray Aydın, fitili ateşledi. Yomra eski belediye başkanı İbrahim Sağıroğlu’na verdi veriştirdi. Arkasında, Sağıroğlu cevap verdi. İYİ Parti il başkanı, Sağıroğlu’nu topa tuttu. Sonra, AKP il başkanı Haydar Revi, Koray Aydın’a ve Yomra Belediye Başkanına bindirdi. 
61saat internet sitesi sahibi Erhan Esaspehlivan, dün bu kavga gürültüyü köşesine taşıdı ve şöyle dedi;
sahipsiz-trabzon-(1).jpg‘Tartışmalar polemikler daha sürecek gibi, ama muhalefetin bu eleştiri bombardımanına Trabzon’da sadece İl Başkanı Haydar Revi’nin sert çıkışı ile partisini savunması, milletvekillerinin sessiz kalması partililerin dikkatini çekip eleştirdiği bir konu. Bu konuda bazı partililer ‘Trabzon’a bir şey müjdelendiğinde hep birlikte hizmeti üstlenen açıklama üzerine açıklama yapan milletvekillerimizin bu tür ağır eleştirilerde ‘Aman bana dokunmayan yılan bin yaşasın, il başkanı versin cevabını’ tarzında yaklaşımlarına anlam veremiyoruz. Bu manada partimizin topyekün hareket etmesi gerekiyor’ şeklinde serzenişleri de olmuyor değil.Evet gerçekten sadece seçim dönemleri göstermelik şirin ziyaretler haricinde bu şehrin önde gelenlerini en son ne zaman bir konu etrafından hep birlikte gördük. Bırakın farklı partileri aynı partilerin içinde birbirini çekememezlik veya kabul edememezlik nedeniyle yaşanan iç çekişmeler ve bir araya gelememezlik yüzünden bu şehir her gün kaybetmeye marka şehir olmaktan uzaklaşmaya devam ediyor. 4444-002.jpgBaksanız her gün bir toplantı, bir açılış, bir müjde. Ama meydan yine aynı meydan, sorunlar yine aynı sorunlar, bekleyen projeler hala rafta, seçimde vaat edilen mega projeleri herkes unutturma peşinde.  Hala bir Kanuni Bulvarının ne olacağını, nasıl olacağını, Değirmendere bağlantısının nereden yapılacağı, Erzurum Yolunun sahil yoluna nasıl bağlanacağını, Akçaabat’ta denizden yol yapılıp yapılmayacağını kimse bilmiyor’.
Erhan Esaspehlivan, şöyle devam etti;
‘Turizm kenti Trabzon’da günü kurtarmanın yanında yapılan ne var, hala akıl uygulamalarla ilerliyoruz, ne ulaşımda, ne konaklamada, ne eğlencede. Aynı tas aynı hamam devam ediyor. Sadece gelen gideni sayıp matematiksel şovlarla turizmde iyi olduğumuzu iddia ediyoruz. sahipsiz-trabzon-(2)-001.jpgTaksiler taksi değil, minibüsler minibüs değil, otobüsler yetersiz, tabelalar yetersiz, trafik yetersiz, ilgi alaka yetersiz, biz hala binalarla uğraşıyoruz. Yüzbinlerce turist geldi diyoruz Ayasofya şantiyesini, Trabzon müzesi inşaatını, Sümela’nın kapısını, Uzungöl'ün gecekondularını güzel güzel gösterip onları geri gönderdik. Ve gittiklerinde bunları anlatacaklar, her yer kapalı inşaat diyecekler, sonra bir turist bekleyeceğiz. Trafiği rezalet diyecekler, toplu taşımasından kendi insanı bile zor faydalanıyor diyecekler, bize. 10 dolar olan hizmet kendi vatandaşına 10 TL diyecekler. Bunları düzeltip bir sisteme oturtmamız lazım. 4 bakanımız, 6 milletvekilimiz, Valimiz, Büyükşehir Belediye Başkanımız, STK’larımız, İl Başkanlarımız, ilgili Müdürlerimiz, bu şehrin hafızası olan isimler Allah aşkına bi toplanın, bi silkinin bırakın makamı, siyaseti, bürokrasiyi, şu şehir için bi oturun tartışın konuşun. Tamam biz de girmeyelim toplantılara, ama lütfen artık bu şehir için radikal kararlar alın. Tarih kenti, kültür kenti, medeniyet kenti, turizm kenti, spor kenti, doğal güzellikleri ile marka olmuş ama gelenin markadan eser göremediği bu şehri birlikte ayağa kaldıralım’.
Erhan kardeşimiz, Trabzon’da olup bitenleri kısaca özetlemiş. 

                                                     **************

    Tarihteki ilk Doğu - Batı savaşı olduğu söylenen Truva Savaşlarını Akalar basit bir at hediyesi hilesiyle kazanmıştı.
   Truva savaşlarından beri Batı ile Doğu'nun savaşı bu minvalde gelişmiştir.
Bu aynı zamanda tarihte Çinlilerin de Türklere karşı kullandığı bir yöntemdir. Çinliler bu yöntemi Çinli kadın cinsiyle başarmıştır.
Batılıların son iki asırda yaptığı şeyin özeti ise Truva atı oyunundan ibarettir.
Özeti şudur; Doğu'daki bütün devletlerin, kabilelerin, cemaatlerin başına prens, kral, başkan, şef, ağa, şeyh türü bir kukla atamaktır.
Japonya'ya iki atom bombasını sırf bunu yapmak için attılar.
Soğuk Savaş döneminde Amerika ile Rusya birbirinin içine Truva atı yerleştirme işinde o kadar ileri gitmişti k, bir ara KGB'nin başında bir Amerikan ajanı, CIA'nın başında ise bir KGB ajanı yakalanmıştı.
Şimdi aynı şey Türkiye için geçerli; hatta bunun açık şifreleri bile var.
Amerikalılar Truva Savaşı'nın filmini çektiler.
O filde kullandıkları at maketini de Türkiye'ye hediye ettiler. O Truva atı maketi Çanakkale'de eski iskelede Atina'ya dönük bir şekilde duruyor.
Şunu demeye çalışıyorum. Türkiye'de hâlâ sayısını bilmediğimiz kadar Amerikan üssü var. Bu üslerin mahzenlerinde ne türden silahlar var biz bilemiyoruz.
Kısacası şifresini açık bir şekilde verdikleri Truva atı içimizde.
Birileri bizi medya ile sarhoş edip bütün kapıları Truva atı içindekilere açmaya çalışıyor. Bunun bir örneğini 15 Temmuz'da kısmen gördük.
Bunların Türkiye'nin menfaatlerini koruma konusunda ise üzerlerinde bir incir yaprağı bile yok.
Bu karanlık üsleri medya ve iktidarlar yıllardan beri ısrarla ama ısrarla gözden kaçırıyorlar.
NATO'nun bu askeri Truva atları konusunda gözlerimizi kırpmamamız gerekir.  (Metin Kondel)

                                                      ****************

   Devlet adamları, özellikle devlet başkanları, söylediklerine çok dikkat etmeli. Bin düşünüp bir konuşmalı. Sert ve ideolojik söylemler, yandaşlarından oy ve alkış getirebilir ama içte insanları ayrıştırır, dışta ülkeyi yalnızlaştırır. Eğer güçlü değilsen söylediklerin havada kalır, ülkeye ekonomik kriz, pahalılık, işsizlik ve terör olarak döner. Bunun çilesini o ülkenin insanları çeker. 
(Dr. Kemal Küçükali)

 

Önceki ve Sonraki Yazılar