‘Şaibe”, “rant”, “yolsuzluk ve Dinçer’in konuşması!

‘Şaibe”, “rant”, “yolsuzluk ve Dinçer’in konuşması!

Trabzon Belediye Meclisinin AKP’li Üyesi Mustafa Dinçer, Belediye Meclisinde yaptığı ve bazı partili arkadaşları tarafından eleştirilen konuşma metnini gönderdi.

Dinçer, konuşma metnine bir ön giriş de yazdı ve şöyle dedi; ‘Hasan Bey, Gönderdiğim konuşma metnini haber amaçlı göndermeyip tarafsız  ve saygı duyduğum bir kalem olarak bilgi amaçlı tam metin olarak görmeniz ve mütalaa etmeniz içindir. Şahsım olarak siyaset eksenli siyaseti sürdürmekteki kararlığımın devamının neticesi olan bir konuşmadır.İşlerinizde kolaylıklar’

Dinçer’in konuşması şöyle;

‘Gündem dışı söz alarak gerçekten beni ve aklıselim her arkadaşımızı üzen Mart ayının son meclis oturumunda yaşananlarla ilgili duygularımı, konuya bahis imar dosyası ile ilgili düşüncelerimi ve bilgilerimi ifade etmek istiyorum.

      Mevlamızın bana nasip ettiği ve 4 yıldır elimden geldiği ölçüde en iyisini yapmaya çalıştığım meclis üyeliği görevimde maalesef kabus gibi bir oturum yaşadım ve yaşadık. Serinkanlı olarak düşündükten sonra gerçekten üzülmememin ve bu konuda tepki koymadan susmamın mümkün olmayacağı düşüncesiyle söz almış bulunmaktayım.

      Burada analiz yaparsak yaşananların 2 kısma ayrıldığını tespit edebiliriz ;

      Birincisi imar tadilatı ile ilgili teknik tartışma, ikincisi ve vahim olanı taktik olan, art niyetli olarak senaryolanan, tarafımızca hakkedilmeyen, aslı astarı olmayan, insaftan ve izandan uzak imar dosyası bahane edilerek kişileri, kurumları ve komisyonu hedef alan imar dışı tartışmalardır.

      Arkadaşlarımızın yapılan imar tadilatı ile ilgili söylediği veya söyleyebileceği tüm alternatif ve eleştiriler tabii ki meşru ve görevleri gereğidir. Bunlara saygı duymak ve yararlanmak elbetteki uygun olandır. Yani burada; bu bölgenin yeşil alan ilan edilmesi teklifi, inşaat hakkının tam kullandırılması yerine yarısının verilebileceği teklifi, bölgenin tamamen konut olması gerektiği teklifi, alt kısımdaki bulunan işyerleri yerine otopark olması teklifi, katların 2 şer kat artırılması yerine aynı kalması teklifleri, işyeri yapılacak cephe uzunluğunun ve blok uzunluğunun plan notuna uygun hale getirilmesi teklifleri makul, kabul edilebilir ve tartışılabilir düşüncelerdir .Ancak arkadaşlarımızın sorduğu veya sorabileceği tüm sorular komisyonda ele alınmış ve vekaletini aldığımız insanlar adına en makul çözümde buluşulmuş ve bunu da meclisin takdirine sunmuştuk. Burada bizler hem kamu yararını düşünen hem de hayata geçirilemeyecek ve parsel malikleri tarafından mahkeme süreçlerini başlatacak kararlar yerine görevinin bilincine ve gereğine sahip kişiler olarak her anlamda yoğunluğu azaltan, görünüş olarak modern yapılaşmaya dönük iyileştirmeleri de içeren bir projeyi kabullendik.

    Bizler komisyon olarak asla mükemmeli yaptığımızı iddia etmedik. Elimizden geldiği kadar kamu yararını da gözeterek bilgi birikimimizle parsellerin mevcuttaki meşru haklarını da dikkate alarak en iyi ve makul çözümü ürettiğimizi söyledik ve takdirlerinize sunduk.

    Bu imar tadilatında çok basit hesapla bulunan toplam inşaat alanı olan 22.200m2 lik alan yaklaşık 1.000 m2 lik eksiltmeyle 21.275m2 ‘ye düşürülmüş, bu alan maliklere şartlı verilmiş, birleşme olunmaması durumunda %15 düşürülmüş, minimum inşaat taban alan 900m2 olmak kaydıyla toplam 18.500m2 olarak belirlenmiştir. Bu çözüm bizim kullandığımız lejantın ruhuna da uygun, daha ötesinde inşaat alanını artırmayan ancak yapı parsellerinin birleşerek gelmelerini de teşvik etmiştir. Ayrıca 900 m2lik minimum parsel alanı belirlenerek inşaata talip olabilecek yapımcıları ve arsa maliklerini de koruyan ve şaibelerden uzak tutan bir yaklaşım sergilenmiştir. Plan notlarında belirtildiği üzere sunulan kentsel tasarım ve avan proje meclise sunulmuş, komisyonda ve son olarak ta mecliste görüşülmüş, plan notlarındaki ana unsurları bozmayacak şekilde düzenlenerek kararı verilmiştir. Yani her safha şeffaf olmuş, meclisten kaçırılan ya da saklanan herhangi bir bilgi olmamıştır.

      Ancak projenin mecliste görüşülüp kabul edilmesinden önce art niyet arayarak; ama gerçekte kendileri art niyetli olarak bazı arkadaşlarımız dosya ile ilgili kapalı kapılar ardında “hocalarınız” ifadesinden anlaşılacağı üzere kendilerince uzman saydıkları kişilerle toplantılar ve görüşmeler yapmış, Trabzonun 140 yıllık şerefli belediye meclisi tarihinde “şaibe”, “rant”, “haksız kazanç” ve “yolsuzluk” gibi çok ciddi, hakkedilmeyen, bir nevi iftira olan kelime ve cümlelerin kullanılması gerçek anlamda bir skandaldır. Bütün bunların üzerine çekinceli arkadaşların dinlenmesi ve konu ile ilgili görüşmelerin tamamlanmasından sonra meclisimizin almış olduğu karara saygı duymak yerine “Ben bu rant meclisinde bulunamam” diyerek meclisi terk eden; ancak bugün yine bir şey olmamışçasına aramızda bulunan arkadaşlarımızın davranış bozukluklarının manasını kamuoyunun ve arkadaşlarımın takdirlerine bırakıyorum. 

      Burada sözlerimi bağlarken Trabzon halkı adına bizleri imar komisyonuna seçen ve sonuna kadar bize güvenen meclis üyesi arkadaşlarımıza tekrar teşekkür ediyor; omuzumuza yüklenmiş olan ağır sorumluluğun bilincinde olduğumuzu, onurumuz ve şerefimizle çalışarak onların güvenlerini boşa çıkaracak hiçbir davranışta bulunmadığımızı ve bulunmayacağımızı tekrar belirtir,  saygılarımı sunarım.

Mustafa Dinçer, teknik eleman, işin uzmanı. Bildiğim kadarıyla Muammer Saka’nın Trabzon’daki işlerinin başında. Aynı zamanda kendi işi de var.

Erdoğdu- Tanjant kavşağındaki imar adası ile ilgili mükemmel bir teknik analiz ve bilgilendirme yapmış.

Geçenlerde Trabzon’un önde gelen iki mimar ve müteahhit’inden görüş aldık.

Metin Samancı, Dinçer’den farklı bir şey söylemedi. Bazı konularda değişiklik yapılabileceğini, yapılan işin yanlış olmadığını aktardı.

Sinan Gurbetçi ise, daha farklı bir yorumda bulundu.

Sonuç olarak; o bölgede ranta, haksız kazanca yönelik bir uygulama yapılmadı.

O zaman, bu gürültünün ve suçlamaların temelinde ne var.

Dinçer, konuşmasının satır aralarında bu sorulara da cevap veriyor.

Bu projede, iddia edildiği gibi birilerine rant ve çıkar sağlanmışsa, bu iddiaları gündeme taşıyanlar, bu kişileri açıklamak zorundadırlar. Eğer açıklanmıyorsa, iddiaları ortaya atanların o mecliste durmaması gerekir.

 

Akyazı Projesi unutulmasın!

 

Trabzonspor eski başkanı Nuri Albayrak’ın gündeme taşıdığı ve Başbakan Erdoğan’ın desteklediği Akyazı Projesi ile ilgili henüz somut bir adım atılmadı.

Kamuoyunda bazı grup ve kişilerin projeye karşı çıkmalarına karşın, biz Akyazı Projesini desteklediğimizi aylar öncesinden açıkladık.

Projeye karşı çıkanların, hiçbiri bu projeye neden karşı çıktıklarını bilimsel ve sosyal açıdan açıklamadılar.

Akyazı sahilinde denizden doldurulacak 600 bin metrekarelik alan, arsa ve arazi fukarası Trabzon’a ne tür bir zararı olabilir.

Akyazı sahili, balıkların yumurtlama veya Trabzon’da yaşayan insanların deniz ile buluşma alanı mı?

Akyazı sahilinin doldurulması, çevre kirliliği mi? Görüntü kirliliği mi? yaratacak.

Akyazı sahilinin doldurulmasına karşı çıkanlar, önce ruhsatsız çalışan Çimento Fabrikası’nın faaliyetini durdursunlar.

Yüzüncü yıl parkındaki yapılaşmaya tepki koysunlar.

Sahillerin yağmalanması karşısında seslerini yükseltsinler.

Akyazı’daki dolgu alanı birilerine peşkeş çekilecekmiş.

Akyazı Projesine, şu ana kadar yerli ve yabancı hiçbir firma talip olmadı.

Dünya’da bugünkü koşullarda, Trabzon’da denizi doldurup, üzerine stat, sahalar, parklar, iş merkezi, otel vs. yapacak hangi firmayı bulabilirsiniz.

Yüzüncü yıl parkında hazır arsa satın alınmış ve üzerine bir iş kompleksi yapılıyor.

Trabzon ikinci bir iş merkezini kaldırır mı?

Şana’da, dünya ticaret merkezi arsayı bedava verdi, iş merkezi yapacak olan firma, yapımdan vazgeçti.

Boztepe’de, 5 yıldızlı otel yapılması için onlarca firmanın kapısı çalındı. Hangi firma müracaat etti?

Trabzon’un ve çevresinin nüfusu ekonomik potansiyeli ortada!

Sosyal Yardımlaşma Fonundan ve çeşitli kurum, kuruluşlardan binlerce aileye yiyecek giyecek, yakacak dağıtılıyor.

Böyle bir bölgeye uluslar arası veya yerli hangi yatırımcı yatırım yapar?

Yapacak olan varsa, vakit geçirilmeden sözleşme imzalanmalı.

Olayı, bu yönüyle değerlendiren arkadaşlar büyük yanılgı içersindedirler.

Akyazı Projesi’nin yabancı bir yatırımcı ile yapılma şansı olmadığını söylüyorum.

Proje o zaman nasıl gerçekleşecek?

Öncelikli olarak, o bölgede dolgu yapılmalı. Hükümet, 40-50 milyon YTL’yi verecek ve 600 bin metrekarelik alan doldurulacak. Trabzon, deniz kenarında 600 bin metrekarelik bir alana kavuşacak.

600 bin metrekarelik alanın ekonomik değeri yarım katrilyonun üzerinde.

Sonra bu alan, başta Trabzonspor olmak üzere Gençlik Spor il müdürlüğüne, merkez ve Akyazı belediyesine tahsis edilecek.

Yeni bir proje ile o alan değerlendirilecek.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.