Şaibeli memur alımı!

  Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nin İYİ Partili Meclis üyesi Ali Sağır, Belediye’ye alınacak 222 memurun torpilli memur olacaklarını iddia etti. Sağır, ‘Belediye daha önce KPSS’den 76-77 puan üstü alan adaylar arasında seçim yapmıştı. KPSS puanının 50’ye düşürülmesinin anlamı, torpilli olanların işe alınması demektir. Sınava girmek için Türkiye’nin dört bir yanından binlerce genç adaletli bir sınav yapılacağı gerekçesiyle Trabzon’a geldi. KPSS puanının 50’ye düşürülmesi daha başlangıçta şike yapılacağının kanıtıdır’ dedi.

mlkmzz.jpg
Ali Sağır, Büyükşehir ve Ortahisar Belediyesi’ne bağlı şirketlere bugünlerde yüzlerce işçi alındığını hatırlatarak, ‘Belediye yönetimi, yarın kaybederiz endişesiyle bağlı şirketlere çok sayıda eleman aldı. Bunların yaptıklarını yarın seçim meydanında Trabzonlulara anlatacağız’ diye konuştu.

Boyun tam kilon az!

boyun.jpgTrabzon Büyükşehir Belediyesi’nde işe girmek için başvuru formunu dolduran ve müracaat eden, KPSS puanı yüksek bir genç mühendis kadın, ‘Boyun tam ama kilon az’ diye geri çevrildi. Memur alım şartnamesinde, mühendisler için kilo ve boy şartı aranmazken, yaklaşık 1.65 boyunda ve 50 kilo ağırlığındaki gıda mühendisinin başvurusunun kabul edilmemesi kafaları karıştırdı. 

Bülbül’ün şansı!

bulbul-001.jpegAKP’nin Arsin Belediye Başkan aday adaylarından Makine Mühendisleri Odası eski Başkanı Şaban Bülbül’ün, diğer aday adaylarından daha şanslı olduğu öne sürüldü. STÖ başkanı olmasının yanısıra, imam hatip çıkışlı olan Şaban Bülbül’ün Arsin’de geniş bir çevresi olduğu kaydedildi. Aday adayı olduktan sonra Arsin ilçe merkezi ve köyleri adım adım gezen Şaban Bülbül, vatandaşların kendisine gösterdikleri ilgiden memnun olduğunu söyledi.

Ortahisar’ın  ortak adayı!

ortahisar-003.jpgCHP Trabzon eski Belediye Başkanı ve eski milletvekili Volkan Canalioğlu’nun, son günlerde Trabzon’un sokaklarını arşınlaması farklı yorumlara neden oldu. İYİ Parti’nin Büyükşehir Belediye Başkan adaylığına sıcak bakmayan Canalioğlu’nun Ortahisar Belediye Başkan adayı olabileceği seslendirilmeye başlandı. CHP Trabzon il eski başkan yardımcılarından Celal Akaç, ‘Volkan beyin, kamuoyunda karşılığı var. Muhalefet partilerinin ortak adayı olarak seçime girse, banko seçilir’ dedi.
 
Bayraktar’ın selamı!

bayraktar-005.jpgAKP hükümetinin en başarılı bakanlarından biri olan Çevre ve Şehircilik eski bakanı Erdoğan Bayraktar, İstanbul-Trabzon arasında mekik dokur. Eski bakan Bayraktar, Moloz’daki caminin yapımını yakından takip eden biridir. İnşaat ve çevre konularında uzman bir isim olan Erdoğan Bayraktar’ın, Kanal İstanbul projesinin genel koordinatörlüğüne getirileceği söyleniyor.

İbre Suiçmez’den yana!

ibre-suicmez.jpgEmekli öğretmen ve yazar Hasan Suiçmez’in, İYİ Parti’den Araklı ilçe belediye başkan adayı olabileceği söyleniyor. Araklı merkez ve köylerinde geniş çevresi olan ve eğitimcilik hayatında binlerce öğrenci yetiştiren Hasan Suiçmez’in aday olması halinde seçimi kazanma ihtimalinin yüksek olduğunu söyleniyor.

Batum’a ilk kez gitti!

batuma.jpgTrabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, geçen hafta Batum’da idi. Gürcistan’ın Batum kentinde düzenlenen inşaat malzemeleri fuarına, bölge ticaret ve sanayi odaları, işadamlarının yanı sıra çok sayıda vali de gitti. Batum’a giden valiler arasında Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu da vardı. Batum’a ilk kez giden vali Ustaoğlu,  gezinin çok yararlı olduğunu söyledi. 

Duwarmish Kızılderililerinin reisi Seattle’ın ABD başkanına yazdığı mektup şu cümleyle biter; “Dünyayı çocuklarınız için; bütün gücünüzle, bütün aklınızla ve bütün kalbinizle koruyunuz ve seviniz. “
Bu noktai nazardan görünen üçüncü köprü ve hava alanı geleceği satmak ve yok etmektir. Uzaydan çekilen fotoğraflara baktığınızda İstanbul'un ciğeri kuzey ormanlarının köprü, bağlayıcı yolları ve üçüncü hava alanının etkisi ile nasıl yok olduğunu görebilirsiniz. Dünyayı sevmemek bu olsa gerek. Tabiatı yok etmek için harcanan emek ve para ayrı konu. 
Niçin?
Boşuna bir goygoyculuk uğruna coğrafyayı, yarını yok etmek bize ne kazandıracak. Dünyanın en büyük hava alanı ve köprüsü bizde olsa yağmur daha düzgün mü yağacak, İstanbul iklimi mi düzelecek?
Üçüncü hava limanı Beşiktaş'a 70 km, Çorlu hava limanı 90 km, Kocaeli Hava limanı 90 km yani 20 km daha uzak mesafede geliştirilebilecek bu iki hava limanı varken üçüncüye ne gerek vardı? Tek adamın her şeyi bildiğini sanmak gaflettir. Açıldı ve kafamız göğe mi erdi?
Üstelik mühendislik dallarının ortak düşüncesi üçüncü hava limanı bölgesinin uçuş güvenliği açısından sakıncalı olmasına ve tabiat varlıkları açısından kuş göç yollarında bulunmasına rağmen. Dünyayı bugünlük çıkarımız ve gösteriş için harcamamalıyız. Çünkü “Dünya bize miras kalmadı, o bizde çocuklarımızın emanetidir”.
Anlayan anlasın! 
(M. Haydar Ustaoğlu)

Önceki ve Sonraki Yazılar