‘Saklı Maçka’ ve Turhan Eyüboğlu!

Maçka’nın önemi ve adının tarihi süreç içerisinde öne çıkması; bölgede Hıristiyanlığın yayılması ve ardından Sümela, Kuşdil ve Vazelon gibi manastırların faaliyete geçmesi ve Livera’nın (Yazlık köyü) neredeyse bu manastırların koordine merkezi olmasıyla başlar. Bir de yaylacıların ve kervan yolunun geçiş güzergahındaki merkez olmasını buna ekleyebiliriz.
Trabzon ve çevresi, Roma İmparatorluğu döneminde m.s. 3.yüzyılda Hıristiyanlığı kabul etmişti... Ki, bu kabulde kanlı olaylar olmuştu. Ayrıca, bölgenin iç bölgelerinde yaşayanlar Hıristiyanlığı kabul etmemek için uzun yıllar direnmişlerdi. Zaten, üç manastırın korunaklı bölgelerde yapılmalarının nedenlerinden biri de, çevreden gelecek tehlikelerden korunmaktı.

sakli-maçka.jpg
Roma, ardından Bizans ve daha sonra Trabzon İmparatorluğu dönemlerinde bölge halkının büyük bir ekseriyeti Ortodoks Hıristiyandı. Trabzon, Fatih Sultan Mehmet tarafından fethedilmeden önce, İslamiyet Trabzon imparatorluğunun sınırlarına hatta içlerine kadar yayılmıştı. Fetih ile birlikte bölge halkı kitleler halinde Müslümanlığı kabul etmişlerdi.
***

Turhan Eyüboğlu, Maçka’da bir dönemler yaşananları romanlaştırdı. Eyüboğlu, eserin önsözünde, ‘Okuyacağınız Vatan Saklı Maçka’ romanı, 1914-1944 yılları arasında Trabzon ve Maçka’da geçen gerçek yaşamlardan alınarak yazılmıştır. Bu roman İsmet Zeki Eyüboğlu’nun ‘Kara Zıpkalı Uşaklar’ şiir kitabı ve Sebahattin Özel’in ‘Milli Mücadele Yıllarında Trabzon’ adlı kitabında bulunan gerçek yaşanmışlıkların canlanmasıyla hayat bulmuştur’ diyor.
Saklı Maçka adlı roman; Turhan Eyüboğlu’nun önsözde de belirttiği gibi, günlük hayatta her zaman rastlanmayan, şaşırtıcı, sürükleyici ve akıcı.
İspela’nın tepesinden Kusera’nın dağlarına, Erzurum Kongresi’nden Rus işgalinde yaşananlara, Rumların Maçka’yı terk edişlerine kadar, Eyüboğlu’nun dediği gibi Maçka’nın bilinmeyen tarihsel yolculuğundan haberdar olmak için Vatan Saklı Maçka, romanına bir göz atmanızı tavsiye ederiz.

Sürmene’de vefasızlık örneği!

sürmenede.jpg

Okul ve yurt yaptırma ve bağış rekortmeni, TBMM hizmet ödüllü merhum işadamı Özcan Kırali ve ailesinin, Sürmene ilçesine yaptığı eserlerden adının silinmesine toplumun her kesiminden tepki yağıyor.
İşadamı Hasan Kadayıf’ın, ‘Duydum ki; yedi sülalesi bir araya gelse, Bir çeşme yaptıramayacak olanlar senin eserlerini silmeye başlamışlar. Ama unutmasınlar, bu gün devlet bütçesi kullanılarak ancak senin eserlerinin boyası yapabilirler’ şeklindeki ifadesi aslında her şeyi özetliyor.
Kırali ailesinin en büyüğü merhum Hasan Tahsin Kırali, Ortahisar’daki eski valilik binasının yapımcısı. Dönemin önemli müteahhitlerinden biri. Anlatılanlara bakılırsa, o yıllarda devletten alacağına karşılık kendisine Santa Harabeleri ve çevresinde onlarca dönüm otlak arazi verilmiş. Ve bu araziler bir süre önce yapılan kadastro çalışmalarında köylülere tapulanmış!
Hasan Tahsin Kırali’nin oğlu Özcan Kırali, 1940’lı yılların ortalarında İstanbul’a göçmüş. Ticarete atılmış. Trabzon ile de irtibatını kesmemiş. Ticari faaliyetini iki kentte birden sürdürmüş. Doğduğu ilçe olan Sürmene’ye çok sayıda okul ve öğrenci yurdu yaptırmış. Özcan Kırali ve eşi Sevim hanıma, hayır işlerine ve eğitime yaptıkları katkıdan ötürü 2010 yılında TBMM üstün hizmet ödülü verilmiş.
Sabah Gazetesi yazarı Yavuz Donat, Sürmene izlenimlerini aktarırken, ‘Nereye baksak bir "Kırali" tabelası. Hasan Tahsin Kırali İlköğretim Okulu. Ayşe Kırali İlköğretim Okulu. Ali Kırali İlköğretim Okulu. Özcan Kırali Öğrenci Yurdu. Hüsniye Kırali Kütüphanesi. Kimi ölmüş kimi hayatta.  Sürmene'de doğmuş, İstanbul'da zengin olmuş, kendilerini eğitime adamış, Sürmene'ye okul üstüne okul yaptırmışlar... Yaptırmaya da devam ediyorlar.  "Herkes bilsin" istedik.’ diye yazmıştı.
Sürmene’ye bunca eser kazandıran hayırsever bir ailenin, adlarının yaptırdıkları o eserlerden silinmesi, vefasızlığın ötesinde nankörlüktür.
Başka da bir şey söylemiyoruz!

İYİ Parti’ye kadın başkan!

iyi-partiye.jpg

İYİ Parti’nin Cumartesi günü yapılacak Ortahisar ilçe kongresinde, ilçe başkanlığı için sürpriz bir isim aday oldu. Kurucu Başkan Derviş Köz, Ortahisar belediye meclis üyeliğinden istifa etmediği için tüzük gereği seçimle parti organlarında görev alamıyor. Belediye Meclis üyeliğini tercih eden Derviş Köz’ün aday olmayacağı Ortahisar ilçe kongresinde, avukat Duygu Keleş Aydın, başkan adayı olacak. Avukat Aydın’ın, yeni yönetiminde kurucu ilçe yöneticilerinin bir-iki eksikle yer alacağı bildirildi.
İYİ Parti Ortahisar Başkan yardımcısı Erda Aygün, partilerine toplumun her kesiminden büyük bir talep geldiğini belirterek, ‘Partimizin iktidar alternatifi olduğu, önceki gün açıklanan danışma kurulu üyelerinin siyasi geçmişleriyle netleşmiştir’ dedi.  
İYİ Parti’nin 60 kişilik danışma kurulunda, eski DYP, ANAP, MHP’li siyasetçilerin yanısıra ülke yönetiminde söz sahibi olmuş üst düzey bürokratlar ve işadamları bulunuyor.
 
**************
Türk adını kaldırarak ne yapmak istiyorsunuz. Meslek odaları resmi kurumlardan farklı değil ki. TTB'deki aymazlar, öncesinde isimlerinden Türk adının kaldırılması için defalarca müracaatta bulunmuş, biliyor muydunuz? Şimdi güya onlara kızarak bunu yapıyorsanız amacınızın halis olduğu söylenebilir mi? Sonunda TSK'nın başındaki Türk'e kadar uzamayacağını kim garanti edebilir? Yazık yazık. Birlik olalım dedikçe ortamı böylesine germenin ne anlama geldiği üzerine çok şey yazabilirim. Ama her şeye rağmen sabır diyorum. Mehmetçik savaşıyor siz nelerle uğraşıyorsunuz? UTANIN!
(Balyoz mağduru Kurmay Albay Mustafa Önsel)

******

Türkiye'de siyaset feodalitenin ve hiyerarşik toplum yapısının modellenmesi ve demokratik hukuk kuralları ile efsunlanması ile oluşur. Feodal kanuna göre işler. Yazılı kuralların literatür anlamları değil batıni anlamları vardır. O anlamları ancak sistemi yürüten üstazlar bilir. O sayede Bahçeli ve Kılıçdar liderlerin a takımı reyiz a takımı diğerleri kendini var eder. Hiçbiri kendi olarak yoktur. Çıplak hayatta evrensel ölçekte bir hiçtirler bir üretim ve başarıları yoktur. (Kemal Üçüncü)

 

Önceki ve Sonraki Yazılar