Salih Akyüz’ün tanıtım toplantısı

CHP’nin Ortahisar Belediye Başkan adayı Salih Akyüz’ün dün Zorlu Grand Hotel’de tanıtım toplantısı vardı.

Toplantıya, CHP ve İYİ Partililer büyük ilgi gösterdi. Mehmet Salih Akyüz, özgeçmişi hakkında kısa bilgi verdikten sonra başkan seçildiğinde nasıl bir belediyecilik yapacaklarını özet olarak anlattı.  Salih Akyüz de, İYİ Parti Büyükşehir Belediye Başkan adayı Prof. Dr. Atakan Aksoy gibi, siyasette yeni bir isim. Siyasette yeni olmaları kimilerine göre avantaj kimilerine göre ise dezavantaj. 

Zorlu Grand Hotel’in büyük salonundaki toplantıda adım atacak yer yoktu. CHP’de neredeyse yarım yüzyıldır politika yapan simalar yine önde idi. Birçoğu belediye meclis üyesi olmak için kostümlerini giymişlerdi. CHP’de eskiden bu tür toplantılarda gençler ön saflarda idi. CHP’de gençlik yok denecek kadar az. Bir yıllık İYİ Parti’nin gençleri salondaki CHP’li gençlerden daha fazla idi. İYİ Partili gençler toplu olarak salona girdi. CHP’nin özellikle emeklileri bu tür toplantılarda kalabalığı görünce hemen seçimi kazanacakları havasına ve moduna girerler. Diğer yandan mesela Ortahisar’da yüzde 15-20 arasında oy aldıklarını unuturlar.

Dün bu köşede, Ortahisar’da 16 bin seçmenin ikametlerini ilçelere ve şehir dışına taşıdığını belirttik ve yeni seçmenlerle birlikte bu olayın iki adaylı seçimin başa baş geçeceğini belirtmiştik. Trabzon sokaklarında ve köylerindeki izlenimlerimiz ve de Akyüz’ün tanıtım toplantısındaki tablo bu seçimin çekişmeli geçeceğini işaret ediyor.

Ortahisar’da Ahmet Metin Genç, parti ve belediye desteği ile önde görünse bile seçimi banko kazanır diyemiyoruz.  Seçimin sonucunu iki adayın önümüzdeki süreçteki performansları ve söylemleri tayin edecek diyebiliriz.

 

***

 

Meselâ, 1990’lı yıllarda şahit olduğumuz Milli Görüş’ün konferanslarında, mitinglerinde komünizme karşı eleştiri yapıldı, kapitalizme karşı eleştiri yapıldı, Kemalizm’e karşı eleştiri yapıldı ama II. Dünya savaşına yol açan Alman Nasyonal Sosyalizmine ve Nazizm’e karşı hiçbir zaman ciddi bir eleştiri yapılmadı. Bu bahis sürekli ‘’batıl düzenler’’ altında geçiştirildi. Oysa insanlık tarihi açısından bu devir çok özel bir konuydu; çünkü nasyonal sosyalizm modern batı aklının nasıl duvara tosladığını göstermesi açısından oldukça çarpıcıydı. Ve Türkiye’deki bir siyasal hareket için özel bir okumayı gerektiriyordu. Bunu yapmadılar çünkü Milli Görüş hareketinin finans kaynaklarının önemli bir kısmı Almanya’daki teşkilatlarından sağlanıyordu. Bu açıdan bakıldığında İsmet Özel’in hoyrat bir dille söylediği ‘’Milli Görüş hareketini Nazilerin artıkları kurdu’’ tezi, üzerinde düşünmeye değer bir konudur. (Metin Kondel)

 

Oltan’dan Cirav’a ziyaret!

oltandan.jpgTürk fındık sektörünün duayeni, Oltan Fındığın efsane patronu Orhan Oltan, dün Sebahattin Berber ile Cirav Fındık patronu ve genel müdürü Mehmet Cirav’ı ziyaret etti. Oltan Fındığı İtalyan Ferrero firmasına sattıktan sonra sektörden çekilen Orhan Oltan, Cirav Fındığın yeni entegre tesislerini gezdi ve çok beğendiğini ifade etti. 

 

Domates geri geliyor!

Türkiye’de üretilen ve Rusya’ya ihraç edilen domates, salatalık başta olmak üzere birçok ürün Rusya’ya girmeden Türkiye’ye geri gönderiliyor. Rusya’dan geri gönderilen ürünler, iç piyasaya da verilemeden heba oluyor. Rusya sebze ve meyve ithalatında Türk ihracatçılara zorluk çıkarıyor, diğer yandan ise hükümet sebze ve meyve ithalatının önünü açıyor. Sebze ve meyve üretim maliyetinin her geçen gün arttığını belirten üreticiler, ‘Hükümet sebze ve meyve ithalatının önünü açana kadar köylüyü üretici desteklesin, fiyatlar yarı yarıya düşer’ diyorlar. Tohumdan, gübreye, akaryakıta ve işçiliğe kadar üretim aşamasında girdilerin aşırı arttığını kaydeden üreticiler, ‘Ülkede uygulanmakta olan tarım politikaları, Türk tarımını iflasın eşiğine getirmiştir’ diyorlar.

 

Mehmet Turan’ın gövde gösterisi!

İYİ Parti’nin Çarşıbaşı Belediye Başkan adayı Mehmet Turan, dün partililerin ve Çarşıbaşılıların huzurunda idi. Mehmet Turan’ın tanıtım toplantısına ilgi fazla idi. Turan, Çarşıbaşı’nda uzun süre belediye başkanlığı yapmıştı. Turan’ı desteklemek için eski ANAP ve DYP’liler de toplantıda idi. Gazeteci Levent Ustabaşı, Çarşıbaşı’nda çekişmeli bir yarış olacağını belirterek, “Mehmet Turan’a farklı kesimlerden destek geliyor. Seçimi kazanabilir” dedi.

 

***

 

3. Dünya ülkeleri ile 1. Dünya ülkeleri arasında challenge!

İngiltere’de tarihi boyunca seçimlere en yüksek katılım % 36 ile geçtiğimiz seçimler oldu.

Türkiye’de ve Azerbaycan’da % 80’in üzerinde.

İngiltere’de seçimlerde partilere seçim için devlet yardımı yok ama partilerin seçim masraflarına kısıtlama var.

İngiltere’de seçimlerde mitingler olmuyor.

Türkiye’de milyonlar ile seçim mitingleri yapılıyor.

İngiltere’de Kral da olsan Kraliçe de olsan Başbakan da olsan dokunulmazlık yok. Kanunlar karşısında herkes eşittir.

Son olarak İngiltere’de karne yok. Takdir, teşekkür yok. Sene sonunda öğretmenlerin karnesi var.

İngiliz üniversiteleri dünya çapında tanınırken, Türkiye’deki Boğaziçi, İTÜ ve ODTÜ haricindeki üniversitelerin diploması kabul edilmiyor.

Yorum sizin!  (Cemal Emirzeoğlu- Londra)

 

***

 

Yapmayın (bazı) arkadaşlar!

Fazıl Say’ın Truva Sonatı öyle paylaşımlarınızda iddia ettiğiniz gibi Truva’nın son ATI değildir. SONAT müzikte bir terimdir ve bir ya da iki, genellikle de (tercihen) bir çalgıyla icra edilen 3 ya da 4 bölümden oluşan müzik türüdür ve daha doğrusu eserler sonat olarak bestelenir.

Ayrıca iddia ettiğiniz gibi Sone'nin Sonat'la İtalyanca kökeni haricinde hiç bir ilgisi yoktur. Sonat bir müzik Sone ise şiir terimidir.

Sone 14 mısralı şiirdir kısaca, fakat belirli bir duygu veya düşünceyi işleyen şiirdir ve 8+6 veya 4+4+4+2'le toplam 14 mısradır ve en bilindik Sonnelerin ustası da elbette Shakespeare'dir. (Metin Yılmaz)

Önceki ve Sonraki Yazılar