‘Salih bu seçimi alır’

  CHP’nin önceki seçimde Ortahisar ilçesi belediye başkan adayı Nazım Özcan’dı. Nazım Özcan, ANAP’ta ilçe ve il başkanlığı yapmış bir isimdi. Ortahisar’ın bir mahallesinde doğup büyümüştü. 2014 seçimlerinde Nazım Özcan’ın karşısında Ahmet Metin Genç ve Osman Abanoz’un dışında üçüncü bir rakip daha vardı. Bu isim de Büyükşehir Belediye Başkan adayı Volkan Canalioğlu idi. Canalioğlu, seçim çalışmalarında, “Büyükşehir’de Volkan, Ortahisar’da Osman”  söylemini dillendirmişti.
Nazım Özcan, önceki gün “Bu seçimde Salih Akyüz benden daha şanslı. Çünkü arkasında iki parti ve ekonomik nedenlerle tepkili vatandaş var” dedi.
Nazım Özcan, aday olduğunda CHP’nin bir bölümünün kendisini sahiplenmediğini ileri sürerek, “Bunu seçim meydanlarında görmüş ve yaşamıştım.  Salih bu açıdan benden çok şanslı. Ayrıca Salih Akyüz, mimar olmasının yanı sıra işadamı, sokakta olan biteni görüyor, yaşıyor. Trabzon’un bana göre Salih gibi bir başkana ihtiyacı var. Çünkü Trabzon estetik açıdan, imarda ve daha onca konuda çökmüş. Ortahisar’ı ancak Salih toparlar” dedi.

 Akbulut ipi göğüsler!
Trabzon’un en büyük ilçesi Akçaabat’taki belediye başkanlık seçimi, görünen o ki çekişmeli geçecek. AK Parti’den aday adayı olan onca isim arasında öne çıkan ve sürpriz bir şekilde aday gösterilen belediye başkan yardımcısı Osman Nuri Ekin, her ne kadar partisinin bir önceki seçimde aldığı oya güveniyorsa da, Akçaabat sokaklarında, seçimi İYİ Parti adayı Osman Akbulut’un kazanacağı dillendirilmeye başlandı. Akbulut’un seçimi kazanacağını iddia edenler, AK Parti’deki kırgın ve küskünlerin Erkin’e oy vermeyeceklerini söylüyorlar. İYİ Parti Akçaabat ilçe teşkilatı, “İlçemizi yönetecek başkan adayını teşkilat olarak biz belirledik. Akçaabatlılar belirledi. AK Parti’nin adayını teşkilat belirlemedi. Akçaabat’ta Akçaabatlıların belirlediği aday seçimi kazanacaktır” diyorlar. AK Parti cephesi ise, partide küskünlerin bulunmasına rağmen seçimi adaylarının kazanacağını söylüyorlar. Akçaabat’ta sonuçta iki aday da iddialı. Seçim şimdilik ortada görünüyor.
 Ustaömeroğlu Mustafa!
Dile kolay tam 48 yıldır müvekkillerini dinleyen, savunmalarını yapan Trabzon’un ünlü avukatlarından Mustafa Ustaömeroğlu, artık türkü dinlemeye başladı. Soğuksu’daki Evim Sitesinde oturan ünlü avukat Ustaömeroğlu, önceki gün bölgedeki konutların çatısını tamir eden Hüseyin Yörük’ü görür görmez, “Yörük evladım bir türkü çığırsana” der. Yörük, profesyonellere taş çıkartırcasına, “Bana ne yazdan bahardan, bana ne borandan kardan, aşağıdan yukarıdan yolun sonu görünüyor” diye nağmeleri döktürünce ünlü avukat Ustaömeroğlu duygulanır.  Dile kolay bu memlekette yarım asırdır avukatlık yapmak ve dimdik ayakta durmak öyle herkesin başaracağı bir iş değildir. Mustafa abimize uzun ömürler dileriz.
 

 Elazığ’a neden gittiler?
TTSO Yönetim Kurulu Üyesi ve Uzunkum Otel patronlarından Özcan İlarslan, TS eski yöneticisi ve Alibeyköyspor Kulübü Başkanı Muammer Saka ile Elazığ’a gitti. Saka, İstanbul’dan Trabzon’a geldi ve Özcan İlarslan ile otomobille Elazığ’a gittiler. Dün İlaslan’ı aradık, “Karda kışta ne işiniz var Elazığ’da?” diye sorduk. “Muammer abinin takımının Elazığ’da maçı var. ‘Gidelim’ dedi. Ben de olsun dedim. Elazığ Valisi Çetin Kaldırım Bey’i de ziyaret edeceğiz. Maçtan sonra Trabzon’a döneceğiz” dedi. Özcan İlarslan eski topçu. Karabükspor’da uzun süre oynadı. Alibeyköyspor Başkanı Muammer Saka’ya da fahri danışmanlık yapıyor.
 

MHP tabanında kararsızlık!
AK Parti ile Cumhur İttifakı yapan MHP’ye önceki seçimlerde oy veren kitlenin, yerel seçimde AK Parti’nin adayına mı yoksa geçmişte birlikte hareket ettiği İYİ Parti’nin adayına mı oy verecekleri konusunda kararsız oldukları söyleniyor. MHP Trabzon teşkilatında uzun süre yöneticilik yapan bir isim, “İYİ Parti’den belediye başkan adayı gösterilen hemen her isimle yıllarca birlikte olduk. Bir tarafta ittifak diğer tarafta beraber yürüdüğümüz arkadaşlar. Zor seçim” dedi.
 

*
Kendilerine oy verenleri cennetlik, muhalifleri ise cehennemlik olarak gören eski savunma bakanının hesap edemediği şeye gelirsek; 1940’ların Avrupa’sında Naziler de açık ara galipti. Rus steplerinden doğuya akmış Stalingrad’ı yerle bir etmiş, şehrin % 90’ını ele geçirmiş ve Rusları İdil Nehrinin batı kıyısına sıkıştırmışlardı. İşte o anda Alman-Rus harbinde ilginç bir şey olmuştu. % 10’luk dar bir alanda sıkışan Rus ordusunda Kafkasya’daki köyünde avcılık yapan sıradan bir çobanın oğlu keskin nişancı bir asker, Almanlarla girişilen sokak çatışmalarında bir günde 40’tan fazla Nazi askeri askerini öldürmüş. Nazilerin zihnine “acaba?’’ sorusunu Stalin’den hiç haz etmeyen o Rus köylüsü düşürmüş. Ve aynı köylü çocuğu Berlin’i Rusya adına teslim alan kişi olmuş. İşte Türkiye’de savunma bakanı yapmış bir kişinin hesap edemediği şey budur. (Metin Kondel)
 

Araklı’da Suiçmez!
CHP ile MHP’nin oluşturduğu Millet İttifakı’nın Trabzon’da bir iki ilçedeki sorunu da çözüldü ve hangi ilçede hangi partinin aday göstereceği önceki gün netleşti. Buna göre; İYİ Parti, Büyükşehir Belediyesi, Akçaabat, Yomra, Araklı, Arsin, Çarşıbaşı, Köprübaşı, Dernekpazarı, Şalpazarı, CHP; Ortahisar, Beşikdüzü, Vakfıkebir, Düzköy, Tonya, Sürmene, Hayrat ve Of. Tonya’da ise CHP ve İyi Parti aday gösterecek.
Araklı’da Millet İttifakının adayı İYİ Parti’den Hasan Suiçmez oldu. Suiçmez, ilçede uzun yıllar öğretmenlik ve müdürlük yapan sevilen bir isim. CHP’nin de desteklediği Hasan Suiçmez’in Araklı’da AK Parti adayı Recep Çebi karşısında en iddialı isim olduğu bildirildi. Araklı ilçe merkezi ve köylerde binlerce öğrenci yetiştiren Hasan Suiçmez’in geniş bir ekip kuracağı öğrenildi.

Önceki ve Sonraki Yazılar