Salih Erdem ile geçmişe yolculuk

Hafta arası, Trabzonspor eski başkanlarından Salih Erdem’i ziyaret ettim. Salih bey, Trabzon’un merkez köylerinde eski adıyla Holomanalıdır (Beşirli). Erdem’i, 1970’li yılların başlarında tanımıştım. O günlerde Fiskobirlik’in Değirmendere’deki Trabzon merkez kooperatifinin müdürü idi. Bizim sülale ile de hısımlığı, akrabalığı vardı.

yaziya.jpg

Fiskobirlik Müdürlüğü o yıllarda önemli bir mevkii idi. Direk köylü ve de şehirli ile irtibatı vardı. Fındık alımlarında köylü, Fındıkkabuğu ve fındık satışlarında da şehirli ile…

Fiskobirlik o yıllarda, fındık ta ihraç ederdi. Trabzon Limanına yaklaşan gemiler, kabuklu kabuksuz fındık yüklerdi.

Salih Erdem, genç yaşlarda yakın arkadaşları ile Yıldızspor’u kurdu. Yıldızspor daha sonra adını değiştirdi 24 Şubat oldu.  Erdem, Fiskobirlik’te muhasebe müdürü iken Nihat Karanis ve Ocaklıların yöneticilik teklifini kabul etti ve İdmanocağı’nda yönetici oldu.

  Trabzonspor’da yöneticilik ve başkanlık

Salih Erdem, İdmanocağı’nda yönetici iken Trabzonspor kuruldu. Bir yıl sonra İdmanocağı kurulmuş olan Trabzonspor ile birleşti. 1967’de kurulan bu Trabzonspor’un kurucularının 10’u önceki Trabzonspor’dan ki büyük bölümü İdmangüçlü, 10’u da İdmanocağı’ndan oldu. Forma renkleri konusunda tartışma çıktı. Sarı-Kırmızı-Beyaz renkler gündeme geldi. Anlaşmazlık devam etti ve sonunda bordo-mavi renkleri kabul edildi.

Erdem; kurucu üye olmasına rağmen Trabzonspor’da yöneticiliğe 10 Haziran 1973 yılında yapılan kongrede adımını attı. Suat Oyman başkanlığındaki yönetimde 2. Başkan olarak göreve başlayan Erdem, 3 ay sonra kulüp başkanı oldu. Suat Oyman, başkan seçildi ancak başkanlığı kabul etmedi ve ayrıldı. Suat Oyman’dan boşalan başkanlık koltuğuna vekaleten Salih Erdem getirildi. 2 Ağustos 1973’de yapılan olağanüstü kongrede Erdem başkan, Şamil Ekinci ikinci başkan oldu.

Trabzonspor’un en talihsiz başkanlarından biri bize göre belediye başkanı Suat Oyman’dı. Suat bey, 1971-73 yılları arasında başkanlık yaptı. Oyman’ın ilk başkanlığında Trabzonspor Ankara’da son maçta PTT’ye 1-0 mağlup oldu, l. Lige çıkamadı. Bir sonraki yıl ise yine son maçta şampiyonluk kaçtı. Trabzonspor, Gençlerbirliği’ni Trabzon’da 5-0 yense şampiyon olacaktı. Ancak Gençlerbirliği, Görele’ye kadar geldi, Trabzon’a gelmedi. Trabzonspor 3-0 hükmen kazandı ancak iki gol averajı ile şampiyonluğu kaybetti.

İki sezon arka arkaya son maçta şampiyonluk kaçınca, Suat Oyman kongrede seçilmesine rağmen görev kabul etmedi.

Erdem ile şampiyonluk

Salih Erdem, başkan seçilince ilk işi, Ahmet Suat Özyazıcı’nın kapısını çalmak oldu. Özyazıcı, Mustafa Ertan’ın yardımcısıydı. Erdem, Özyazıcı’ya, ‘Mali durumumuzu gözeterek bu takımdan kimler gider kimler kalır bir liste çıkar’ dedi. Suat Hoca, 15 futbolcunun üzerini çizdi. Geriye 6-7 futbolcu kaldı. Kısa sürede 15 futbolcunun yerine Trabzonlu 15 futbolcu ismi belirlendi. Devre arasında Özyazıcı, Mustafa Ertan’ın yerine teknik direktörlüğe getirildi. Erdem, o sezon yöneticilerden epey para topladı. Fiskobirlik’in de fındık çuvalı için belirlediği 20 kuruş vardı. Toplamda o günkü para ile 400 bin lira. Takım deplasmana gidecek ama para yoktu. O tarihlerde Erzurum Valisi olan Necmettin Karaduman, her hafta bir işadamını arayarak deplasman masraflarını karşıladı. Yine o günlerde Çimentonun torbasına 25 kuruş, sinemalara 25 kuruş, İran’a nakliye yapan kamyonlardan 10’ar lira toplandı. Çaykur’la anlaşma yapıldı, çay pazarlandı, Tekel ile görüşüldü sigara satıldı. Bu hamleler, yönetimi ekonomik olarak az da olsa rahatlatmıştı. Ve o sezon Trabzonspor 2. Ligde şampiyon oldu, birinci lige çıktı. 1974-75 sezonuna adım attığı ligi 30 puanla 10. sırada bitirdi. Bir sonraki sezon Şamil Ekinci başkan oldu ve Trabzon l. Lige çıktıktan bir yıl sonra şampiyon oldu.

Kıbrıs Barış Kupası!

Salih Erdem’i yöneticilik ve başkanlık döneminde gururlandıran olayların başında Kıbrıs Barış Kupası var. 1974 Kıbrıs Barış Harekatı sonrası, Kıbrıs’ta barış kupası düzenlenir. Turnuvaya, Fenerbahçe, Beşiktaş, Trabzonspor ve Galatasaray davet edilir. Fenerbahçe son anda turnuvaya katılmaz. Yerine Kıbrıs karması…

Erdem sohbette o dönem yaşadıklarını anlatır. ‘Turnuvayı düzenleyenler finali Galatasaray ile Beşiktaş arasında oynatmak ister. Bu durumu fark ettim ve kasıtlı hakem hatası sezersem, takımı sahadan çekerim’ dedim.  İlk maçımızda Galatasaray’ı 2-1 mağlup ettik. Finalde Beşiktaş’ı yendik. Kupayı kazandık. Kupanın boyu tam 125 cm. idi. Maç sonrası soyunma odamız askerlerle doldu. Müthiş bir sevinç yaşadık’ dedi.

Salih Erdem o günleri büyük bir şevk ve heyecanla anlatıyordu. Kıbrıs’ta yaşadıkları, İstanbul Gümrüğüne geldiklerinde, gümrükten nasıl geçtiklerini gururlar aktarıyordu.

Bahçede sohbet

Salih Erdem, ilerlemiş yaşına rağmen hala dinç ve hafızası da güçlü. Spor dışında fındıktan ve Trabzon tarihiyle ilgili konuştuk. Bir ara, ‘Hasan, yazılarınızı pür dikkat okurum. Özellikle de tarihi yazılarınız. Bunları nereden buluyorsunuz’ dedi. Ben de, ‘Salih abi, bu Holomananın bir bölümü Abonozzadelerindi. Şu karşı tarafta merhum Atalay Şahinoğlu’nun. Şahinoğlu ile bir yazı nedeniyle sohbetim olmuştu. Bana epey kızmıştı. Ben de ona, Atalay abi sen Holomanalı, Erdoğdulu ben Argalyalı, Kavakmeydanlı dedim ve ardından İstanbul’a gelirsen beni mutlaka ara demişti. İstanbul’da görüşmek için sözleştim ama maalesef o sırada vefat etti’ dedim.

Trabzon’un eskileri gerçekten çok beyefendi ve misafirlere karşı da çok duyarlılar. Misafirlerini evlerinde değil bahçede kabul ederken bile, kılık kıyafetlerine dikkat ederler. Salih abinin köydeki evine gittiğimizde oğlu Selçuk bizi bahçe kapısının dışında karşıladı. Salih abiye haber verdi. Salih abi, o esnada namaz kılıyordu. Namazını bitirdi, üstünü değiştirdi ve bahçeye geldi. Salih abi, hala onu tanıdığım 40’lı yaşlardaki Salih abi. Alçak gönüllü Trabzon beyefendisi. İmrenmedim desem yalan olur. Bu arada Salih Erdem’in bir bilinmeyenini daha söyleyeyim. Salih abi, Trabzon Diyanet Vakfı’nın 40 yıllık üyesi, yöneticisi.

Salih abimize ve eşine sağlıklı ve uzun ömür diliyorum.

Hasan KURT

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar